#Právo

Technologičtí giganti ponesou v EU větší odpovědnost za sdílený obsah

KN18.9.2023

Evropská unie vytipovala 22 služeb, které provozuje šest největších technologických firem, a určila pro ně nová pravidla. Tento krok je součástí posledního kroku EU proti těmto společnostem, kterým přezdívá „Big Tech“.

Technologičtí giganti ponesou v EU větší odpovědnost za sdílený obsah

Tento rozsáhlý zákon o digitálních trzích (DMA) se zaměřuje na společnosti Alphabet (vzniklý restrukturalizací společnosti Google), Amazon, Apple, Meta, Microsoft a ByteDance (majitel TikToku).

Zákon o digitálních trzích, který je vnímán jako spřízněný s dřívějším zákonem o digitálních službách (DSA), klade na technologické firmy větší odpovědnost za obsah sdílený na jejich platformách a má za cíl vyrovnat podmínky pro velké technologické společnosti a menší konkurenty.

Technologičtí giganti mají nyní šest měsíců na to, aby splnili požadavky EU. Tyto nové předpisy mají zlepšit přístup a interoperabilitu služeb v Evropě a představují výzvu pro obchodní modely těchto společností.

Nová pravidla se vztahují na firmy s více než 45 miliony aktivních uživatelů měsíčně a tržní kapitalizací 75 miliard eur (82 miliard USD).

Tyto firmy budou nyní muset zajistit, aby jejich služby byly kompatibilní s konkurencí a umožnily uživatelům volit, které aplikace chtějí na svých zařízeních mít.

Nadnárodní holdingová společnost Alphabet se ocitla pod zvýšeným dohledem, který zahrnuje operační systém Android, Mapy a vyhledávač. Přísnější pravidla se dotknou i společnosti Meta a jejích platforem Facebook, Instagram, Marketplace a WhatsApp.

Společnosti, které nesplní požadavky, mohou čelit pokutám až do výše 10 % svého ročního celosvětového obratu. Tyto firmy mohou požádat o dočasné pozastavení aplikace pravidel, ale musí k tomu podat žalobu u Soudního dvora EU v Lucemburku.

Reakce technologických firem na tato nová pravidla jsou smíšené. Mluvčí Microsoftu uvedl, že pravidla akceptují, zatímco mluvčí Meta, Google a Amazon uvedli, že zákon stále zkoumají. Apple a TikTok vyjádřili větší nesouhlas. TikTok prohlásil že s tímto rozhodnutím zásadně nesouhlasí a zdůraznil, že je zklamáním, že předtím nebyl proveden žádný průzkum trhu. Nyní zvažuje další kroky. Mluvčí Applu uvedl, že společnost je velmi znepokojena riziky ochrany soukromí a bezpečnosti dat, které nová pravidla představují pro uživatele.

EU představuje zákon jako další krok EU směrem k regulaci velkých technologických firem a zdůrazňuje důležitost transparentnosti a ochrany spotřebitelů v digitálním prostředí. Co to však znamená pro uživatele a jejich soukromí a co si o tomto kroku uživatelé myslí však není jisté.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.