Mají chytré hodinky v dnešní době opravdu význam?

Publikoval mvranova20.4.2021
Možná už si pamatujete, že nejmodernějším technologiím příliš neholduji. Mám to totiž spíše opačně. Mnohem blíž mám k přírodě, tichu a klidu, který se s ní neodmyslitelně pojí. Ale vzhledem k tomu, že pracuji na počítači, samozřejmě nějaké technologie vlastním a nedávno jsem dokonce začala přemýšlet o chytrých hodinkách.

Informace o vaší fyzičce i spánku


Nejrůznější technologické vychytávky beru jako zjednodušení života. Rozhodně se nepovažuji za zpohodlněného člověka, který by potřeboval mít všechno neustále po ruce. Na druhou stranu, třeba právě chytré hodinky nevnímám zle. Jsem zvyklá chodit na procházky a s ohledem na současnou dobu také cvičím doma základní cviky. A asi jako každý, i já ráda sleduji, jak se po fyzické stránce tak trochu zlepšuji.


Přesně k tomu jsou podle mě chytré hodinky užitečné. Dokáží vám vždy říct, kolik kroků jste daný den ušli, kolik kalorií jste při vaší oblíbené sportovní aktivitě spálili, nebo třeba jaký byl v danou chvíli váš srdeční tep. Pokud je budete používat i ve spánku, mohou vám prozradit zajímavé informace o vašem spánkovém cyklu. I když bydlím na samotě u lesa, i já mám občas se spánkem problémy a myslím si, že díky hodinkám může člověk odhalit i některé zdravotní problémy.


Ale na druhou stranu…


Každý rub má i svůj líc. A proto se musím věnovat i druhé straně mince, která se s chytrými hodinkami pojí. Za tu největší nevýhodu považuji skutečnost, že jste prakticky neustále k dispozici a svými upozorněními vás mohou hodinky vyrušovat. Jen si to představte. Věnujete se naplno práci a hodinky vám v jednom kuse vibrují, jakmile se vás někdo pokouší kontaktovat.


Jasně, dá se to vyřešit a hodinky si v průběhu práce jednoduše sundat. Jen je třeba si uvědomit, že to může ovlivňovat i naši produktivitu. Zatímco se ponoříte do práce, vyruší vás příchozí zpráva nebo hovor a vaše myšlenky zase utečou úplně jiným směrem.


Prodej chytrých hodinek v Česku roste


Nedávno jsem taky narazila na zajímavý článek o tom, že prodeje chytrých hodinek v Česku strmě rostou, a to navzdory koronavirové pandemii. Ale možná je to právě proto. Lidé tráví více času doma, věnují se domácímu cvičení, více chodí na procházky do přírody a chtějí si zkrátka a jednoduše svůj výkon změřit. Celkově prodej chytrých hodinek, náramků a dalšího příslušenství v Česku loni meziročně stoupl o neuvěřitelných 86 %.


Z údajů Eurostatu navíc vyplývá, že v roce 2020 tato zařízení používalo 35 % obyvatel ve věku 16 až 74 let. V Evropě těchto 35 % převyšuje pouze Island, v němž podíl činí dokonce 72 %.


Něco málo z historie


Historie chytrých hodinek se začala v určité podobě psát již v 80. letech minulého století. Zmínit můžu například značku Polar, která v této době hrála hlavní roli při vývoji sporttesterů. Další významnou značkou je na tomto poli například Suunto, která v 90. letech minulého století svůj sortiment rozšířila právě o sportovní a outdoorové hodinky, které kromě jiného dokázaly měřit tepovou frekvenci nositele.


K rozvoji chytrých hodinek přispěla i značka Garmin. U jejich chytrých hodinek se přitom hojně používala GPS technologie. A zapomenout nesmíme ani na Apple, který v roce 2015 představil první generaci svých Apple Watch.


Jaké chytré hodinky u mě nakonec vyhrály?


Když jsem pro sebe hledala ty nejlepší chytré hodinky, strávila jsem tím docela dost času. Přece jenom současný trh nabízí nepřeberné množství modelů a než jsem se prokousala jednotlivými vlastnostmi a technologiemi, dalo mi to trochu zabrat.


V úvahu jsem brala různé značky, nakonec jsem se však rozhodla vybrat mezi modely značky Garmin. Například Garmin VivoActive mě zaujaly na první pohled svým vzhledem - mají kulatý ciferník a příjemně velký a dobře čitelný displej. Hodinky by měly mít nízkou hmotnost a tenké tělo, díky kterému se dobře nosí i na dámském zápěstí.


Nakonec jsem si však vybrala z kultovní řady Garmin Fenix, a to konkrétně Garmin Fenix 6 (tedy 6. generace). Rozhodujícím faktorem nakonec byla hlavně větší výdrž baterie. Hodinky podporují Garmin Pay a já s nimi tedy můžu platit i v obchodě. Zároveň přehledně zobrazují všechny důležité informace o mém cvičení a já díky nim můžu sledovat nejrůznější statistiky. Prostě přesně tak, jak jsem si to představovala.


A jak se k chytrým hodinkám stavíte vy? Vlastníte už nějaké, nebo se po nich teprve poohlížíte? Nebo vám taková technologická vychytávka zatím nic neříká?


20.4.2021

Komentáře (1)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.


Zdeněk Dvořák

07.05.2021 14:49

Vlastním už třetí.

mvranova

mvranova
Počet článků
13

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.