Průměrný Pražák si nemůže dovolit bydlet ve vlastním

Publikoval mvranova23.9.2019
I vás z každé strany bombardují zprávy o extrémně drahém bydlení, zejména pak v Praze a okolí? Ceny realit opravdu dosáhly historického maxima, hypotéky jsou navíc přísnější, a základní lidské právo na bydlení se tak stává nedostižným luxusem.

Situace zájemcům o bydlení v Praze nepřeje, to už víme. Pojďme se ale přesunout od odborných analýz a internetových diskuzí do reality. Co má tedy dělat průměrná čtyřčlenná rodina, když prostě v Praze bydlet chce nebo musí?


My utekli, ale co když to možné není?


Jako rodiče si (většinou) nemůžeme jen tak sbalit, dát výpověď v práci, odhlásit děti ze školy a kroužků a jít hledat štěstí do levnějších regionů. I kdybychom se usadili v dojezdové vzdálenosti do Prahy, tak si nijak nepomůžeme. Středočeský kraj už totiž na tom s cenami realit není o moc líp a ten nepatrný rozdíl pak stejně doplatíte na cestovném. Píšu většinou - my se sbalili a odjeli. Ale nelze to vždy. Pronájem už pro nás také není finančně únosný – za třípokojový (no spíš 3kk) panelákový byt zaplatíme kolem 25 tisíc. To si nemůže dovolit každý.


Kdo si počká, ten se dočká


Pro ty, co se neodstěhují, se nabízí jediná možnost – trpělivě čekat. Proslýchá se totiž, že realitní bublina praskne. Musí. Kdo probůh koupí garsonku za 5 milionů? Zní to neuvěřitelně, ale na takové ceny jsme při hledání bydlení v Praze narazili. Za mnovostavby dnes dáte přes sto tisíc korun. Ceny realit podle odborníků rostou a klesají v pravidelných cyklech, a nyní jsme na vrcholu. Zlevňování bytů v Praze je tedy už snad v dohlednu. Kupní síla Pražanů prostě není neomezená, a prodejci budou nuceni vyjít vstříc našim možnostem.


Navíc magistrát plánuje výrazně urychlit výstavbu nových bytů, což by mělo také výrazně pomoci. Za neúnosné ceny bytů v Praze totiž může zejména pomalá výstavba a s tím spojený nedostatek bytů. Poptávka prostě převyšuje nabídku a neviditelná ruka trhu šponuje ceny, co to jde. Holt, dokud budou kupci ochotni platit, bude se i prodávat. I když pokles cen nemovitostí bude zřejmě jenom mírný, počkat se rozhodně vyplatí. Abyste ale vůbec dosáhli na hypotéku, je dobré se na to v období čekání připravit.


Šetřete si hotovost, protože bez přímé úhrady části bytu hypotéku nedostanete. V práci si vydupejte smlouvu na dobu neurčitou, a v ideálním případě si také promluvte se zaměstnavatelem o zvýšení platu. Čím vyšší budete mít příjmy, tím shovívavější podmínky vám banka nastaví. No a pilně si hledejte svůj vysněný byt – každý den se může objevit nabídka právě pro vás. My už vysněné bydlení našli. Vzhledem k cenám jsme se dívali mimo Prahu. Ale dnes vám povím, že jsem nejšťastnější za život tak blízko lesa a přírody.


Držím vám palce a přeji vám s hledáním vlastního bydlení pevné nervy!


23.9.2019

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

mvranova

mvranova
Počet článků
13

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.