Vždy má cenu se zastavit

Publikoval Michal Pohludka21.11.2020Vždy má cenu se zastavit, nadechnout se a podívat se na věci znovu, s klidnou hlavou a v co nejširším pojetí. Možná si ani neuvědomujeme, jaké zásadní události se dějí, protože jsme prostě otrávení, naštvaní, přičemž čteme a poslocháme rozdílné pohledy a někdy až vysoce populistická gesta autorit v podobě politiků, lékařů, influencerů a dalších.


Krize dnes není, krize teprve bude. Máme tady epidemii, která ovlivňuje primárně zdravotnictví - na lidi v něm je vyvinutý obrovský tlak. Buď že se mají starat o lidi s COVID nebo naopak že se nestarají dostatečně o jiná onemocnění - a že jich je.


Společenský život se zastavil. Firmy se přesouvají do on-line prostředí, bohužel ne všude to jde. Kultura je omezená pod minimum. Lidem nechybí hospody, hlavně ten kontakt s jinými, popovídání si, relax. Sportovat se dá doma nebo běhat? A školy? A děti? 


Nouzový stav je prodloužen. Budu psát za sebe: Rád bych věřil odborníkům, kteří sestavili systém PES - ten však má naprosto neadekvátní parametry, jehož vedlejší účinky moc v potaz brány nebyly. Ze zkušenosti z okolních států je patrné, že epidemie není výrazně ovlivněna sílou opatření (křivky mají jiná náběh, tvar, ale integrál pod ní je podobný). Nouzový stav sice dovoluje rychleji konat, zároveň dovoluje kupovat vše bez výběrových řízení, bez kontrol a odpovědnosti. Od března jsme zažili mnoho kauz a jediná hlava padla za nenošení roušky po tajemné schůzečce bývalého pana ministra. Navíc se řešilo, proč je v hospodě a vůbec nikdo neřešil, proč tam je s okruhem lidí, který tam byl a co bylo předmětem setkání - asi ne si zahrát karty.


Jdeme do obrovského státního deficitu. V tomto okamžiku se dělají kroky jako je zrušení superhrubé mzdy, dávají se peníze na marketingové programy, lázně, jednorázové bonusy seniorům. Blíží se volby? Blíží a chudáci ti, kteří je vyhrají a budou muset začít dělat nepohodlné kroky, které mají být na stole již nyní. Je čas povolat Kalouska ze zálohy?!


Jsme uchlácholeni a jako v minulosti bereme, že je to za námi. Jako by nic neproběhlo s COVIDem a jede se dále. Více než polovina lidí se naočkovat nenechá, nemocnice se vrátí do normálu, PES nám zakáže některé aktivity na měsíce dopředu a ona přijde třetí vlna?!


Najednou budeme na podobné startovní čáře jako v září jen se zkušeností letošního podzimu? Myšleno je to obecně - firmy, zdravotnictví, řízení státu, provozovatelé kin, apod. Vytrácí se strategické plánování, jen se represivně chce potlačit něco, co má své biologické zákonitosti. Nepracuje se s variantou resp. s mnoha variantami, které mohou nastat v tom nejširším kontextu. 


Zapomíná se na svobodu jednotlivců a osobní odpovědnost. To nemá nic co dočinění s nošením roušek. Komunikace politiků a představitelů je tak chabá, že se určuje i kolik lidí se může stýkat, kolik lidí může jít do obchodu a pak stovky jich čeká na mraze venku - v řadě par centimetrů vedle sebe. Možná je to těžké pracovat s námi jako národem, který má tisíce názorů a různou míru odporu v krvi, ale pomohla by konzistentní a transparentní komunikace, která se nemění po dnech - přenesení rizika a odpovědnosti na nás občany.


Protože pokud my budeme chtít (a chtít tomu věřit) chránit seniory, ostatní, sebe, pak budeme mnohonásobně opatrnější než se psem v zádech.
21.11.2020

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Michal Pohludka

Michal Pohludka
Počet článků
14

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.