Nezařazeno

Cirkulární podnikání po Česku

Publikoval KN11.8.2023

Jak je na tom cirkulární podnikání v České republice? Článek přináší přináší inspirativní příklady úspěšných českých projektů a zmiňuje i globální hráče. Jsou tu však i skandály spojené s cirkulárním podnikáním, které naznačují, že není všechno tak "zelené", jak to na první pohled může vypadat.

Cirkulární podnikání po Česku 1 fotografie ve fotogalerii

Cirkulární podnikání je inovativním a udržitelným přístupem k podnikání, který se snaží maximalizovat využití zdrojů, minimalizovat negativní dopady na životní prostředí.

Na rozdíl od lineárního modelu, kde se výrobky vyrábějí, používají a zahazují, cirkulární ekonomika klade důraz na obnovitelnost, recyklaci a prodlužování životního cyklu produktů nebo jejich opětovné použití.

Jak se vede cirkulárnímu podnikání u nás?

Podle průzkumu Eurostatu se podíl recyklovaného odpadu v České republice zvýšil z 12 % v roce 2004 na více než 25 % v roce 2020. Tento pozitivní vývoj reflektuje rostoucí uvědomění důležitosti cirkulárního přístupu.

Firmy se zajímají o cirkulární podnikání, přináší inspirativní příklady řešení a posouvají českou cirkulární ekonomiku kupředu.

 

Příklady projektů cirkulárního podnikání v ČR

  • Firma Nafigate se zabývá degradabilními materiály, které nahrazující mikroplasty. Zpracovává například fritovací olej a mění ho na biopolymer PHA.

  • Portál Cyrkl.cz je digitálním tržištěm, kde se odpad proměňuje v cenné zdroje.

  • Matonni v České republice usiluje o zavedení zálohovaného systému PET lahví, což by snížilo množství odpadu a podpořilo recyklaci.

  • Společnost UGO zabývající se výrobou zdravých ovocných šťáv se spojila s pekárnou Zemanka, která se specializuje na tradiční pečivo. Společně se rozhodly využít zbytky vylisovaného ovoce z výroby šťáv a proměnit je v chutné a zdravé ovocné sušenky.

  • Společnost IKEA také spolupracuje s pekárnou Zemanka na cirkulárním projektu, ve kterém recykluje kávovou sedlinu, kterou vyprodukují české kavárny a restaurace IKEA a používá ji taktéž pro pečení sušenek, které jsou k dispozici pouze v řetězci IKEA.

 

Příklady ze světa

Významným a úspěšným celosvětovým projektem cirkulárního podnikání je "Ellen MacArthur Foundation". Tato nadace, založená britskou plavkyní Ellen MacArthur, se zaměřuje na propagaci principů cirkulární ekonomie a podporu inovací ve světě byznysu.

Tento projekt získal významnou podporu a spolupráci řady mezinárodních firem a organizací, což ukazuje na sílu a potenciál cirkulárního přístupu k ekonomice.

 

Příklady mezinárodních firem, které jsou součástí projektu:

  • Technologický gigant Google se snaží minimalizovat ekologický dopad svých operací a podporovat udržitelné technologie.

  • Mezinárodní módní řetězec H&M se snaží zavádět cirkulární modely v oblasti módního průmyslu, například prostřednictvím recyklace oděvů a zavádění udržitelnějších materiálů.

  • Firma Philips zavádí principy cirkulárního designu a recyklace v oblasti elektroniky a osvětlení.

 

Kontroverze a kritika. Cirkulární podnikání nebo „fake“?

V minulosti se již několikrát objevily některé kontroverze a kritika v souvislosti s cirkulárním podnikáním. V některých případech bylo zjištěno, že firmy tvrdily, že jejich výrobky jsou zcela recyklovatelné nebo cirkulární, ale ve skutečnosti nebylo zajištěno plné dodržování těchto tvrzení. To vedlo k obavám z tzv. "greenwashingu" (falešné či zavádějící reklamní praktiky ohledně ekologické udržitelnosti).

Zrovna výše jmenovaná firma H&M byla v minulosti opakovaně kritizována za to, že se tvářila jako značka s cirkulárním přístupem ke spotřebě oblečení, ale ve skutečnosti vytvářela velké množství odpadu a měla problémy s tím, co se děje s vrácenými kusy oblečení. Podobná obvinění z "greenwashingu" se objevila i u společností jako je Nestlé, Starbucks nebo Walmart.

 

Nezbývá než doufat, že se cirkulární podnikání stane pro firmy něčím víc, než jen reklamním tahem a svými inovativními a úspěšnými projekty inspirují ostatní.

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia