#Nezařazeno

Hospodářská komora předložila Vládnímu výboru pro strategické investice SWOT analýzu ČR

KN29.8.2023

Jak zlepšit konkurenceschopnost Česka, zrychlit přípravu strategických investic a zajistit na ně dostatek peněz? Touto otázkou se nově zabývá Vládní výbor pro strategické investice. K určení klíčových výzev a příležitostí ČR přispěla Hospodářská komora ČR, která na zasedání představila SWOT analýzu. Do kterých sektorů tedy zamíří finanční injekce?

Hospodářská komora předložila Vládnímu výboru pro strategické investice SWOT analýzu ČR 1 fotografie ve fotogalerii

Letos vzniklý Vládní výbor pro strategické investice je orgán v rámci vlády, který se zaměřuje na identifikaci, koordinaci a urychlení klíčových investic, které mají význam pro ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost země. Jeho členy jsou zástupci vlády, ministerstev a také představitelé dalších organizací a institucí, jakou je například i Hospodářská komora ČR, která přispěla vypracováním SWOT analýzy, která identifikuje klíčové výzvy a příležitosti pro Českou republiku.

Na tvorbě SWOT analýzy spolupracovaly největší podnikatelské a zaměstnavatelské organizace. Tato analýza poskytuje podklady pro budoucí strategická rozhodnutí, která se budou týkat klíčových oblastí, jako je energetika, dopravní infrastruktura a datová technologie.

Návrhy pro své rezorty dál přednesli například i ministr dopravy Martin Krupka či ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Výzvy a příležitosti ze SWOT analýzy v kostce

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR, Zdeňka Zajíčka, je třeba učinit strategická rozhodnutí týkající se klíčových infrastruktur, které ovlivňují podnikání v zemi.

  1. Energetika, doprava a datová infrastruktura jsou nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti. Rozvoj těchto odvětví nejen podpoří domácí podnikání, ale také zajistí atraktivitu pro zahraniční investory. 

  2. Další klíčovou oblastí je zabezpečení dostatečné pracovní síly. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků může zpomalit růst české ekonomiky. Strategie zahrnuje restrukturalizaci školství a podporu vzdělávání s ohledem na potřeby trhu práce. 

  3. Podpora strategických investic a inovací bude mít významný dopad na konkurenceschopnost České republiky. Zahraniční investoři budou vnímat zemi jako atraktivní destinaci pro investice v oblastech, jako jsou energetika, technologie a doprava.

Co na to vláda?

Vládní výbor pro strategické investice vznikl za účelem koordinace klíčových investic pro budoucnost a konkurenceschopnost.

Petr Fiala, předseda vlády ČR, apeloval na potřebu jasného směřování pro úspěch země. Ozdravný balíček a strategicky řízené investice považuje za klíčové. Prioritní je podle něj oblasti dopravní infrastruktury a energetiky. Plánováno je také posílení kvalifikované pracovní síly z domova i zahraničí s důrazem na efektivní legislativu a bezpečnost.

Martin Kupka, ministr dopravy, zdůraznil nutnost dostavby infrastruktury, jejíž současný stav brzdí konkurenceschopnost, a potřebu modernizace. Vysokorychlostní tratě jsou podle něj klíčem k uvolnění dopravních koridorů pro nákladní i regionální dopravu.

Marian Jurečka, místopředseda vlády a ministr práce, se soustředil na nedostatek pracovní síly. Plánováno je získání pracovníků z ciziny, motivace pro pracovníky důchodového věku a zlepšení podmínek pro rodiny. Legislativní úpravy mají zajištění bezpečnosti a kvalifikované pracovní síly.

Klíčové je také získání expertů z různých zemí, včetně USA, Izraele a Japonska. Důležité je zajištění péče a bezpečnosti pro tyto pracovníky, a to i v oblastech jako zdravotnictví a sociální služby. Nedostatek pracovníků je citelný i v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb.

 

Pro hlubší diskuzi a názory na toto téma můžete sledovat diskusi na YouTube.

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.