#Startupy

Luboš Spálenka umí matematiku naučit jako člověk.

Normálně, ne učitelsky. Matematice tak dokáže porozumět úplně každý! Matematika je jednoduchá. Každý se ji může naučit. Opravdu to není legrace. Zkrátka a dobře, my kteří se bez kalkulačky při počtech nad stovku neobejdeme, nejsme hloupí na matematiku, jen jsme neměli dostatečně dobré učitele. Co bylo s nimi špatně? Odpověď je jednoduchá: Nemluvili naší řečí. Pro nás nesrozumitelnou, dospěláckou, zkrátka jsme jim nerozuměli a oni nerozuměli nám. Zdá se, že studenti berou tuto problematiku do vlastních rukou. Seznamte se s mladým mužem Lubošem Spálenkou, který si prostě jen tak sedne ke stolu a začne počítat, aby se odreagoval a zarelaxoval si. Je to stejné jako když si vezmete knížku, jen s tím rozdílem, že nečtete, ale počítáte. Matematika je důležitá, o tom není pochyb. Pokud vaše dítě nerozumí matematice, není tomu tak, že by jí nerozuměl jako takové, jen nerozumí řeči učebnice či učitele. A kdo dokáže naučit lépe než člověk, dokáže přemýšlet a hovořit v řeči, které porozumí? Sezna

Luboš Spálenka umí matematiku naučit jako člověk. 3 fotografie ve fotogalerii

Proč jste se rozhodl pomáhat ostatním doučováním matematiky?
Loni jsem přemýšlel nad tím, jestli by nějakým stylem šlo dělat to, co mne baví a ještě si nějakou tu korunu přivydělat. A uvědomil jsem si, že když jsem někomu vysvětloval matematiku, tak to lidé pochopili ode mě většinou hodně rychle. A tak jsem začal myšlenku doučování postupně měnit v realitu.

Jak velký je váš tým?
Aktuálně je v našem týmu 1 lektorka angličtiny, 1 lektorka češtiny 5 lektorů matematiky a k tomu ještě 2 lidé, kteří jsou takoví externí pracovníci, neučí ale pomáhají se sociálními sítěmi, marketingem... Ale to je náš aktuální stav právě teď. Postupně rosteme.

Na co všechno jste schopni vaše žáky připravit?
Naše žáky jsme schopni naučit to, co sami již umíme.

Proč bývá s matematikou všeobecně tak velký problém?
Podle mého osobního názoru je problém v tom, že učitelé na základních školách matematice občas sami úplně nerozumí anebo ji neumí učit. Důsledek tohoto je, že vysvětlují danou látku zbytečně složitě a ty děti tomu nerozumí. Mnohokrát od dětí slýcháme: ,,Ty jo, toto jsem nepochopil ve škole za celou hodinu a tys mi to dokázal vysvětlit během deseti minut tak, že tomu opravdu rozumím".

Dá se opravdu všechno v matematice vysvětlit tak, že to student nakonec snadno pochopí?
Tak to je samozřejmé!

Jak se vám podařilo najít "zkratku" k pochopení látky, když ji sami učitelé pravděpodobně neznají?
Vždycky existuje více možností, jak lze danou věc vysvětlit. Myslím si, že naší velkou výhodou je, že my těm ''dětem'' rozumíme, jsme podobně staří. Chápeme a rozumíme jejich problémům. To je jedna věc. A pak druhou věcí je to, že jsme měli štěstí na dobré učitelé matematiky, kteří nás učili jasně a jednoduše a my používáme jejich podobné metody, které oni sami používali.

Mimochodem, jací jsou vaši učitelé matematiky?
Musím říci, že jsem měl štěstí už od základky na učitele matematiky, vždycky mi matematika šla lépe než ostatním a paní učitelka když to viděla, tak mi dávala práci navíc a ono se to vrátilo v pozitivním slova smyslu na střední.

Jak vnímáte matematiku? Člověk, který matematice nerozumí ji vnímá jako vesmír plný překážek z částí, které do sebe sice zapadají, ale nechápe návod jak je poskládat dohromady. Jak to máte vy?
Matematiku vnímám něco jako únik z běžného světa, jednou za čas si sednu a prostě si něco jen tak počítám... Vždycky mě hrozně bavilo si počítat. Tedy, pokud mi vycházejí správné výsledky. Matematika není těžká, ono záleží hodně na tom, kdo a jak ji vysvětluje....

Jaký je váš věkový průměr jako týmu?
17 let.

Kam byste chtěli váš projekt v horizontu dvou let posunout?
Hrozně rád bych naše Doučování dostal i do jiných měst než je Benešov. Dostali jsme nabídku v Neveklově na prostory za symbolickou cenu, takže zkouším dát tam dohromady tým lidí, který by tam mohl fungovat stejně jako my v Benešově. Teďka od září zkoušíme novinku, a to připravné kurzy na přijímací zkoušky na střední školy. A rád bych ještě rozšířil naší nabídku předmětů o jiné než zatím máme a určitě dále expandovat a uspokojovat potřeby potenciálních klientů.

Jak vám v podnikání pomohl projekt Podnini to!?
V klubu Podnikni to! Jsem potkal hodně moc lidí, kteří mají různé názory a právě jejich názory na můj projekt mi umožňují se na něj koukat z úhlu z jakého jsem ještě na něj nikdy nekoukal. Tito lidé mi dávají hodně inspirace a motivace... Protože jednou za čas, přijde takový ten moment, kdy si člověk říká: Proč to vlastně dělám? Proč se tady snažím o něco? Nemám na to uspět... Ale pak když se kouknu na ty lidi v Podnikni to! tak si říkám, oni něco dokázali, tak proč bych nemohl i já ? A hned je hrozný nával motivace zase pokračovat v projektu na 110 %. 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.