#Tech

Nebezpečná volatilita kryptoměn

Michal Beneš26.1.2018

Trh kryptoměn je stále velmi mladým a dynamicky se vyvíjejícím prostředím, do kterého většina nových investorů a obchodníků vstupuje s opatrností, ale také s vidinou velkého zisku, která je lákavá a odměna může být obrovská. Zároveň je však potřeba si uvědomit, že ten, kdo si trh plete s výherními automaty a snaží se zbohatnout přes noc, často dopadá podobně jako průměrný návštěvník kasína.

Nebezpečná volatilita kryptoměn

Fotka od Jae Rue z Pixabay

Nejčastější chybou je nechat se ovládnout strachem z promarněné příležosti a bezhlavě se hnát za zelenými svíčkami přehnaně vyzdvihovaných projektů, které jsou mnohdy v parabolickém růstu a je tak jen otázkou času, kdy se jejich směr prudce obrátí. Pád bývá často ještě rychlejší než vzestup, institucionální peníze a prostředky velkých hráčů, které do projektu vstoupily v začátcích veřejného pobláznění, jsou obvykle také první, které na vrcholu zeleného grafu vystoupí a nechají tak spoustu běžných investorů uvězněných v projektu, jehož hodnota prudce klesá. Ti potom mají jen dvě možnosti, buď peníze vyberou s velkou ztrátou, nebo se rozhodnou čekat na další vlnu nadšení a spekulací, které mohou cenu projektu opět vymrštit nahoru.

Největší vliv na prudké výkyvy v cenách mají obvykle plánovaná oznámení událostí, před kterými bohatí obchodníci a instituce šíří nejrůznější spekulace a snaží se tím cenu co nejvíce navýšit, aby pak těsně po oznámení, které často bývá ve srovnání s uvedenými spekulacemi zklamáním, mohli své prostředky vybrat s velkým profitem. Dobrým příkladem byly nedávné spekulace o partnerství Tronu (TRX) s Alibabou. Za necelý týden před chystaným oznámením se cena Tronu téměř zdesetinásobila (v amerických dolarech).

Partnerství s Alibabou však oznámeno nebylo a Tron tak ihned spadnul zpět dolů na pouhý dvojnásobek původní ceny. Je dobré si uvědomit, že se nebavíme o malých částkách, ale řeč je projektu, jehož tržní hodnota na vrcholu čítala 18 miliard dolarů, ke kterým se vymrštila jen na základě neověřených informací a nadějí. Míra volatility na trhu kryptoměn je tedy opravdu obrovská.

Zajímavostí je však také to, jak nebezpečnou moc mají v rukou některé známé osobnosti, které jediným tweetem dokáží pobláznit tisíce investorů, kteří pak do projektu, jenž mnohdy ještě nemá žádný fungující produkt, vloží obrovskou sumu peněz. Stejně tak však těmto  známým osobnostem často stačí jediný tweet k vyvolání neuvěřitelné paniky, která spustí nekontrolovatelnou lavinu prodejů. Nejlepším příkladem takového twitterového influencera je bývalý vlastník antivirového programu McAfee Antivirus a programátor John McAfee, který každý týden vyhlašuje „Coin of the week“, tedy některý z projektů, v jejichž budoucnost on osobně věří.

Každý projekt, kterému se takto poštěstí, si během pár minut velmi polepší a jeho tržní hodnota znatelně vzroste jen na základě tohoto tweetu. McAfee byl také člověkem, jenž zmínil kryptoměnu Verge (XVG) jako jednu z těch, které nemohou prohrát, načež se začaly šířit fotomontáže, ve kterých měl pro rok 2018 předpovědět její více než stonásobný růst což způsobilo naprosto přehnanou explozi v ceně. Pro její opětovný pád však stačilo, aby McAfee oznámil, že screenshoty nejsou autentické. Zůstává tedy otázkou, kolik lidí investuje na základě vlastního přesvědčení a kolik se jich bezhlavě vrhá do všeho, co zrovna působí lukrativně, což je velmi riskantní přístup.

Fotka od Jae Rue z Pixabay

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.