#Startupy

REPEATO – Unikátní aplikace, která boří hranice při výuce hudby

Eva Sovová9.4.2024

Martin Tušl, founder aplikace Repeato, který našel niku ve světě hudby, otevírá cestu vyučujícím k zahraniční klientele a plánuje založit Repeato Academy. O co se jedná a co lidem přinese?

REPEATO – Unikátní aplikace, která boří hranice při výuce hudby

Aplikace Repeato

Web neprozrazuje žádný příběh ani jména tvůrců. Prosím představte se, kdo za projektem stojí.

Miluji hudbu, ale na hudební nástroj zatím nehraji. Desítky let jsem pracoval pro IBM a AT&T. V devadesátých letech jsem byl u začátku komerčního internetu v Česku. Dlouho jsem sledoval, jak vyučuje hru na klavír moje partnerka Barbara Kürstenová. Její úspěchy při vedení studentů pomocí nahrávek cvičení byly hlavní inspirací. Stala se přirozeně i první ověřovatelkou projektu. V roce 2020 jsem založil startup Repeato a pustil se do vývoje. Přehledný design aplikace navrhl Ondřej Straka, na technologii dohlíží zkušený Jirka Pech. Aplikaci má na starosti stabilní team vývojářů
Matee a Timepress. Za osobitým výtvarným charakterem stojí výborný ilustrátor Dan Verner.

Nejste muzikant. Co děláte ve volném čase?

Ve volném čase mě přitahují technické sporty, jako je běh na lyžích nebo plavání. Podobně jako v hudbě se mistrovství ve sportu neobejde bez dobrého vedení, trpělivosti a vytrvalosti. Usadil jsem se
u Velkých Popovic a mám v okolí spoustu příležitostí na kolo. Dřív hlavně horské kolo, ale poslední dobou znovuobjevuji silničku. Když je pěkná zima a nasněží, tak si děláme stopy na běžky hned za domem. Za památné „covidové“ zimy 2021 jsme lyžovali déle než měsíc. Imponuje mi majestát hor. Vyrážíme s kamarády na kolo i na lyže do velkých kopců v Itálii nebo za sněhem na severu Evropy. V Čechách je krásná Šumava, rád zamířím do Krkonoš i na moravské hory.

Fotografie z cesty Martina Tušla, foundera aplikace Repeato, na kole po Itálii do Švýcarska
Fotografie z cesty Martina Tušla, foundera aplikace Repeato, na kole po Itálii do Švýcarska

Kde vidíte Repeato za 2 roky?

Pracujeme na samostatné škole Repeato Academy, která bude studentům poskytovat hlavně asistované lekce a nabízet soukromou výuku. Asistované lekce využívají interakci mezi učitelem a studentem přes Repeato bez osobního setkávání. Princip nahrávek a zpětné vazby zůstává, nové je schéma tematických lekcí sestavených z řady po sobě jdoucích úkolů. Chceme nabídnout lekce českých učitelů do zahraničí, kde je velký zájem o českou hudební tradici. Proto hledám investora,
který zafinancuje rozšíření aplikace. Za dva roky bych chtěl mít dobře vyzkoušený proces výuky, který budeme pod značkou Repeato Academy implementovat na školách po světě.

Jaké jsou největší lekce, které jste se naučili jako zakladatelé startupu?

Nenechat se ošálit lákavě snadnými řešeními a hledat dobrá spojenectví.

O PRODUKTU

Repeato je o hudbě a učení, prozradíte více?

Řekněme si férově, nic nenahradí soustavnou práci. Nekončící opakování a cvičení, je nevyhnutelnou součástí výuky hudby. Soustavnost cvičení odlišuje dobré muzikanty od špatných bez ohledu na talent. Každý, kdo se učí nebo učil na nějaký hudební nástroj ví, jak mizerně se cítí na lekci s učitelem, když před ní necvičil, nebo cvičil na poslední chvíli, jen aby se neřeklo. Osobní interakce je pro výuku hudby podstatná. Proto se aplikace nesnaží vyučujícího nahradit, ale rozšiřuje způsoby spolupráce. Výsledkem je pak společná radost učitele a studenta ze skvělých výsledků. Funguje to u dětí i dospělých studentů.

Historie Repeata sahá někdy kolem roku 2020. Byla pandemii podnětem pro vznik aplikace?

Nebyla. Ta nám jen zkomplikovala život. Všichni se zavřeli doma a mnohem hůř se spolupracovalo.

Jaké konkrétní funkce nabízí Repeato učitelům hudby a jak tyto funkce pomáhají studentům dosahovat lepších výsledků?

Repeato je nástroj, který může využít při výuce hudby každý učitel nebo škola. Aplikace nenahradí vyučujícího, ale rozšíří možnosti a kvalitu výuky. Základem je originální způsob vypracování a hodnocení úkolu, který student plní mezi lekcemi. Úkol může obsahovat vzorovou nahrávku, nastavení metronomu, mohou tam být i noty. Student po vypracování úkolu dostane od vyučujícího hodnocení
a před lekcí už ví, jak mu cvičení šlo a na čem se bude dál pracovat. Pro studenty je to nesmírně cenná zpětná vazba, která udržuje kontakt s vyučujícím během domácí přípravy. Dobře vychytaný nahrávací postup pro záznam cvičení vede studenty ke kvalitnímu výsledku cvičení. V hodnocení úkolu může vyučující přesně označit problematické místo nahrávky a okomentovat ho. Vše je jednoduché, přehledné, uživatelsky přívětivé.

Jaké benefity aplikace přináší dalším uživatelům?

Vyučující se zbaví frustrace z nepřipravených studentů a poskytují kvalitnější výuku s vyšší hodnotou. Práci dětí mohou v aplikaci sledovat rodiče, i to je součástí motivace. Pro všechny je zajímavý integrovaný vyhledávač učitelů, který studentům pomůže najít vhodného učitele.

Lekce s učitelem navazuje na výsledky domácí přípravy a končí zadáním nového úkolu.
Autor: Nikolas Tušl

Jak aplikace Repeato mění tradiční přístup k výuce hudby?

Repeato narušuje tradiční dělení výuky na práci ve škole a cvičení doma. Dobrý vyučující podpoří pomocí aplikace samostatnou práci svých studentů. Plánovat si pravidelné aktivity není dnes snadné. Repeato umožňuje přizpůsobit výuku časovým potřebám studenta i vyučujícího.

BYZNYS

Kdo je cílovou skupinou aplikace?

Aplikaci ocení zejména samostatné učitelky a učitelé hledající nové metody výuky. Do praxe ji mohou začlenit progresivní školy. Ze zkušenosti víme, že Repeato zlepší výsledky všem věkovým kategoriím od nejmenších školáků až po seniory.

Jaké jsou náklady spojené s používáním Repeato pro jednotlivé uživatele?

Náklady jsou přímo úměrné využití aplikace při výuce. Vyučující platí kredity. Jeden kredit odpovídá aktivní výuce studenta na jeden měsíc a stojí od 40 do 75 Kč podle balíčku, který si vyučující koupí.

Jak dlouho zabral vývoj aplikace? Kolik lidí za ním stojí?

Vývoj zabral s různými přestávkami skoro čtyři roky. Zdržení jsme nabrali hledáním schopných vývojářů. Teď je k dispozici stabilní tým 4 lidí, který vychytává chyby, navrhuje zlepšení a je připraven rozběhnout vývoj funkcí pro Repeato Academy.

Profil učitele hudby v aplikaci Repeato

Máte nějaké konkurenty? Pokud ano, v čem se odlišujete?

Srovnatelná aplikace v Česku a Evropě neexistuje. Vím o dvou projektech v USA, žádný však není uživatelům v Evropě k dispozici. Souvisí to mimo jiné s nároky na ochranu dětí podle pravidel EU.
Na to Repeato pamatuje možností rodičů sledovat výuku svých dětí.

Kolik aktivních uživatelů nyní aplikace má?

Jsme teprve na začátku. Reálně aplikace funguje od začátku roku a máme několik stovek uživatelů. Aktivně oslovuji školy. Připravujeme kampaň se známým obchodem kytary.cz s cílem zaujmout studenty a propojit je s novými učiteli. Hledáme schopné hudebníky studující na konzervatořích
a HAMU, kteří mají zájem využít své čerstvé vědomosti a schopnosti při výuce hudby.

Jaká je vaše strategie pro získání a udržení klientů?

To zatím není podstatné téma. Aktuálně budujeme povědomí. Propagujeme Repeato mezi zájemci
o výuku hudby, a to je propagací i pro učitele, kteří aplikaci používají při výuce. Máme v úmyslu investovat do vyučujících, kteří budou kvalitou výuky potvrzovat význam Repeata.

Plánujete expanzi do zahraničí? Pokud ano, kde vidíte největší potenciál?

Do zahraničí chceme nabídnou aplikaci zejména v rámci asistovaných kurzů Repeto Academy. Zajímavá je celá EU a pak Japonsko a další asijské země, kde je velký zájem o českou hudbu.

Jaká je vaše nejvyšší meta?

Otevřít českým učitelům přístup k dobře platícím klientům v zahraničí. Repeato je nástroj, který společně s hudbou nemá hranice. Říká se, co Čech to muzikant, naší metou je nechat vyniknout
českou hudební tradici doma i ve světě.

Na co nejraději vzpomínáte na vaší podnikatelské cestě?

Věřil jsme tomu, že systém nahrávek jako spojení mezi vyučujícím a studentem při domácí přípravě bude fungovat. Velkou radost mám ze studentů, kteří se s Repeatem připravují na soutěžní vystoupení nebo hudební zkoušky, kde excelují. Barbara Kürstenová má řadu studentek a studentů úspěšných
v různých hudebních soutěžích a prestižních zkouškách Associated Board of the Royal Schools of Music.

V hudbě však nejde jen o výsledky, ale hlavně o radost a potěšení z vlastní hry. Jsou to děti i dospělí, kteří by hru na hudební nástroj vzdali, s Repeatem však dokážou soustavně pracovat a zlepšovat se. Nakonec se posadí ke klavíru nebo vezmou do ruky kytaru a zahrají pro potěšení sobě a svým blízkým. Mám radost, když u toho mohu být.

Uvažujete o vstupu do nějakého podnikatelského akcelerátoru/inkubátoru?

Připravujeme se na Startup accelerator SIC. Moc se těším na nové zkušenosti při ověřování projektu
a konfrontace se zkušenými matadory podnikatelského prostředí.

Hledáte investory nebo si chcete udržet plnou kontrolu nad firmou?

Hledáme partnera, kterého nadchne myšlenka Repeato Academy a bude mít zájem na investičním rozvoji projektu. Ideálně ve spojení se zkušenostmi v oblasti vzdělávání. Snažím se takové partnery hledat a prakticky je přesvědčit, že uživatelská nika studentů a učitelů hudby je investičně zajímavá. Vždyť jen ve EU jsou desítky miliónů studentů hudby, kteří jsou ochotni dobře platit za kvalitní výuku.

ÚSPĚCHY

Aplikace se dostala mezi finalisty Creative Business Cup 2024, co to pro vás znamená?

Být mezi deseti nejlepšími kreativními startupy v Česku je prestiž a znamená významné zviditelnění projektu. Důležitá je pro mě konfrontace s kritickým hodnocením poroty i dalších zajímavých osobností, které jsem potkal. Velmi si cením všech reakcí a nových kontaktů ze startupového prostředí. Můj LinkedIn se rozšířil o řadu zajímavých kontaktů.

Projekt Repeato se umístil mezi 10 nejkreativnějšími startupy v České republice.
Autor: CzechInvest

Máte za sebou ještě nějaký úspěch, který jsem nezmínila? 

Významným úspěchem je spolupráce se zkušenými pedagogy, kteří pomáhají s dalším směřováním projektu. Patří mezi ně MgA. Lukáš Vendl, Ph.D. z Pražské konzervatoře a MgA. Tomáš Strašil, Ph.D.
z HAMU. Podařilo se navázat spolupráce s několika hudebními školami, které začaly Repeato využívat při výuce. Dostáváme pozitivní ohlasy od studentů i učitelů, kteří oceňují, jak aplikace usnadňuje a zlepšuje jejich práci.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.