Marketing

Udržitelná rychlost

Publikoval Kamil Komenda19.4.2018

Radim Pařík, předseda představenstva Delta Capital, a.s., popisuje v pátém dílu série o tom, jak se nemá postupovat při řízení firem, chyby v uvažování některých manažerů při hledání rychlosti jednotlivých procesů k dosažení udržitelnosti firem.

Udržitelná rychlost 2 fotografie ve fotogalerii

Procesy jste nastavili dobře. Ekonomika roste. Byznysu se daří. Máte nápady, jak se dále rozvíjet. Jste jeden tým. Vaše firma je skvělá. 

Tu a tam zaslechnete, že kdesi v dáli, jak jsou ty tmavé lesy a bažiny, je někdo. Někdo, a je jich více, kdo se skrývá ve stínu. Někdo, na koho nevidíte. Někdo, kdo je lovec, predátor. Někdo, kdo žije z kořisti. Někdo, kdo svou kořist uštve. Někdo, kdo baží po krvi. Někdo, kdo nahání strach. Někdo, o kom se nemluví. Ale vaše firma je jako pevnost. Silná, pevná, plná skvělých lidí, kteří vědí, co dělat.

V tržním prostředí, ve kterém se všichni pohybujeme, jsou útoky běžné. Dějí se s tím nejlepším úmyslem zajistit vlastní firmu a její rozvoj, a vaše firmy je bezpochyby také dělají. To, co jedněm může připadat jako loupež a podpásovka, to těm druhým připadá jako běžný byznysový postup. Útočí se všude. Přebírají se zákazníci, zakázky, útočí se cenou, reklamou, výhodami, věcmi zdarma, vylupují se stáje tak, že se slibuje více benefitů, více dovolené, více vzdělávání i více zlaťáků.

Jedna věc je v tomto kontextu zajímavá a věřím, že mi laskavý čtenář dovolí krátkou odbočku. Dnešní doba je rychlá. Rychle se vyrábí. Rychle se investuje. Rychle se čtou zprávy. Rychle se určuje v superstar, kdo bude příští superstar. Rychle se rozhoduje [ačkoliv rozhodování je rychlé vždy v rámci parametrů srovnatelných firem]. Rychle roste ekonomika. Rychle rostou mzdy. Dokonce i nejvíce sledované filmy na internetu se vybírají rychle a rychle se dají i shlédnout [rozuměj, že obvykle netrvají déle než 5 minut]. V té samotné rychlosti u všeho a nad vším, ze které se stalo další přikázání, protože ti, kteří nemají geneticky zakotvenou rychlost, protože vyrůstali v době, kdy doručení vzkazu trvalo jeden superrychlý den prostřednictvím telegramu, se snaží rychle dohnat ty, kteří rychlost sáli spolu s mateřským mlékem z mobilního a internetového prsu. V té rychlosti kolem dokola se zapomíná na jednu extrémně důležitou věc: udržitelnost. Udržitelná ekonomika. Udržitelný růst. Udržitelné zážitky. Udržitelné firmy.

Udržitelné firmy, udržitelná pracovní místa, udržitelné hodnoty, udržitelný pytlík plný zlaťáků nemusí vždy korespondovat s rychlostí, ačkoliv [ekonomická] evoluce mnohokrát potvrdila, že „ne velký malého, ale rychlý pomalého sežere“. A jak se tak zrychlují všechny činnosti, dokonce i přísun a množství zlaťáků, nabídne se klidně úvaha, že lepší stříbrňáky v hrsti než zlaťáky na střeše. 

Stává se, že lesk zlaťáků ošálí zrak těm, kteří by měli hlídat udržitelnost a udržitelný růst firem a v tom rychlém myšlení o rychlejších procesech, rychlejších investicích, rychlejších změnách, rychlejších vývojích i rychlejších zážitcích zapomenou na to, co je pro udržitelnost, rozvoj a obranu firem opravdu kruciální. Rychle zapomenou, nebo lépe ještě rychle zapomněli na člověka. Rychlý útok na vaši firmu vymýšlejí ti, kteří se schovávají ve stínu temných bažin a vy jste je při tom rychlém rozhlížení přehlédli. A pokud se vám stalo, že se objevili predátoři, kteří se snaží vyloupit vaši firemní pevnost, rozhlédněte se o něco pomaleji a o něco pečlivěji. Co jste v té rychlosti urychlili příliš? Na koho jste v té rychlosti zapomněli? Kdo otevřel bránu do pevnosti nebo označil tajnou chodbu z venčí na vaše nádvoří? A čí chuť na stříbrné jste neviděli pro rychlý záblesk zlaťáků? A není těch stříbrných nakonec 30?

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia