#Marketing

Úspěšná inovace znamená evoluci pro společnost

Kamil Komenda28.5.2017

Hlavní otázkou při stanovování efektivity nákladů investovaných do výzkumu by měla být užitečnost pro společnost. O benefitech spolupráce firem s vědci, motivaci i bariérách podnikatelů využívat znalosti výzkumníků promluvil Zbyněk Frolík, zakladatel a ma

Úspěšná inovace znamená evoluci pro společnost 2 fotografie ve fotogalerii

Hlavní otázkou při stanovování efektivity nákladů investovaných do výzkumu by měla být užitečnost pro společnost. O benefitech spolupráce firem s vědci, motivaci i bariérách podnikatelů využívat znalosti výzkumníků promluvil Zbyněk Frolík, zakladatel a majitel světového lídra ve výrobě nemocničních lůžek, společnosti LINET, v rámci pravidelného diskuzního setkání SIC Tuesdays.   Představil fascinující příběh lidí, kteří před 26 lety začali svařovat nemocniční lůžka v polorozpadlém kravíně, aby dnes byli mezi světovými lídry ve svém oboru.

V oblasti výroby zdravotnických lůžek si LINET dlouhodobě drží pozici technologického lídra. Firma na trh pravidelně uvádí výrobky a služby s inovativními vlastnostmi a funkcemi, které snižují fyzickou námahu personálu, zefektivňují poskytovanou péči a zvyšují komfort pacienta. Na jejich vývoji LINET intenzivně spolupracuje se zdravotníky i předními odborníky z různých vědních oborů, což mu umožňuje držet krok s novými trendy v oblasti lékařské péče.

„K investicím do výzkumu a vývoje by měla firmy motivovat především touha po růstu firmy – každá inovace by měla přinést firmě větší přidanou hodnotu a pomoci jí obstát v konkurenčním boji,“ říká Zbyněk Frolík. Zároveň uvádí bariéry, které firmy obtížně překonávají při investování do výzkumu. „Patří mezi ně například obava Čechů jít do rizika nebo obtížná možnost najít vhodné výzkumné partnery, protože dosud neexistuje virtuální prostor, kde by se subjekty vzájemně mohly potkat. Navíc, dost často výzkumníci ve veřejné sféře mají méně  znalostí ve svém oboru, než jsou znalosti lidí z  mezinárodně úspěšných firem.“

Jako další z palčivých problémů uvádí také to nedostatek kvalifikovaných pracovních sil - slabý příliv mladých inovačně orientovaných absolventů technických oborů vysokých škol. Ale je kde brát – zejména v technických oborech bývají velmi kvalitní absolventi univerzit z Ukrajiny či Běloruska.

„Inovace je kvantitativní skoková pozitivní změna něčeho, co tak vnímá vnější či vnitřní zákazník, společnost a investor. Nejefektivnější je taková, která vyvolá touhu jí mít a nezařadí se pouze do možnosti výběru. Taková se stane EVOLUCÍ.“

Zbyněk Frolík, LINET

LINET spol. s r.o. je předním evropským výrobcem nemocničních a pečovatelských lůžek. Portfolio firmy zahrnuje řešení určená pro intenzivní péči, produkty pro běžnou lůžkovou péči i speciální lůžka pro domovy seniorů či léčebny dlouhodobě nemocných. Nabídka rovněž obsahuje širokou škálu příslušenství jako antidekubitní matrace, mobiliář, zdravotnický nábytek atd.

LINET sídlí od svého založení v roce 1990 v Želevčicích u Slaného, kde rovněž provozuje svůj závod. Naprostá většina produkce je určena na export, a to do více než stovky zemí na celém světě. Od roku 2011 je LINET spol. s r.o. součástí nadnárodního holdingu LINET Group SE se sídlem v Nizozemí.

 

LINET v číslech

- založen před 26 lety v Želevčicích u Slanýho

- exportuje do více než 100 zemí

- 16 dceřiných společností

- číslo 1. v Evropě, č. 4 ve světě

- dosud prodáno přes 90 000 lůžek

- 80 % produkce prodá LINET svým zákazníkům sám

obrat skupiny LINET Group – 6,4 mld. Kč

 

Mgr. Kristýna Hájková

Manažer PR a marketingu

Středočeské inovační centrum

sekce Regionální inovační centrum

Pražská 636, 252 41 Dolní Břežany

E: hajkova@s-ic.cz

M: +420 775 742 445

W: www.s-ic.cz

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.