Ze stavebního inženýra výživovým poradcem.
Tu pozici mi někdo psal na míru, říká Lukáš Vrána
1 fotografie ve fotogaleriiKdy jste se poprvé začal zajímat o zdravý životní styl?
Poprvé to bylo v době, kdy jsem dělal fighting (jiu-jitsu, sanda) a řešil jsem, že musím snížit hmotnost na závody, abych se vešel do váhové kategorie.
Co vás k tomu vedlo?
S nadsázkou by se dalo říci, že obava o zdraví, protože kdo na závody nezhubne, dostane soupeře z vyšší kategorie, kteří dělají stejnou věc.
Máte zkušenosti s dalšími dietami? Pokud ano, co vše jste vyzkoušel a s jakým úspěchem?
Ano, zkušenosti mám. Vyzkoušel jsem různé postupy na bázi nízkosacharidové stravy nebo čistě na doplňcích, třeba i v kombinaci s vytrvalostním sportem. A těžko hovořit o úspěchu, tyto postupy musí fungovat (pokud se dodržují), protože pokud je příjem nižší než výdej, jde hmotnost dolů – fyziku neobejdeme. Mně obvykle stačí 2–3kg, obdobnou hmotnost si držím od střední školy a vejdu se stále do maturitního obleku.
Co vás přimělo k tomu udělat si z výživového poradenství profesi? Jakou práci jste vykonával předtím?
Těch důvodů bylo více. Vzděláním jsem stavební inženýr, ale výživě jsem se věnoval souběžně. Ve stavebnictví jsem se orientoval na projektové řízení (fit-outy i stavby). Jedním z posledních projektů bylo stěhování továrny z UK do ČR, zde se stavěla nová hala a komplet nové provozy. Z osobního hlediska to bylo až moc náročné – létání do UK, vstávání v 3:15 na kontrolní dny. Do toho příprava dalšího menšího projektu za cca 100 mio a kontrola průběhu výstavby dalších menších. Nedalo se to časově úplně zvládat. Poté jsem dělal ještě subdodávky jako dozor investora / project manager v rámci výstavby retail jednotek (jeden obchod třeba i na Pařížské). Mezitím jsem ale více a více přecházel k výživě a ke školení, až jsem se jí nakonec začal věnovat naplno.
Jak jste se dostal k programu Cambridge Weight Plan?
Vyhledal mě headhunter, protože požadavky byly hodně specifické (mimo jiné třeba znalost Moravy a případné zázemí v této lokalitě atd.). Pocházím z Brna a když jsem četl požadavky, tak mi přišlo, že je snad někdo psal na míru. Program Cambridge Weight Plan mě ale zaujal i tím, co nabízí. Postupy, které používá, jsem ve svojí praxi používal u klientů běžně. Neměl jsem tedy problém s užitím obohacené potraviny, nízkého kalorického příjmu a podobně.
Čeho si na tomto programu nejvíce ceníte?
Je to asi komplexnost a přístup ke klientům. Do programu jsem dal i něco ze sebe, třeba návrhy jídel a kombinační jídelníčky. Ale obecně si cením toho, jak velkému množství lidí dokáže program pomoci. Zní to možná přehnaně, ale firma Cambridge Weight Plan se podílí i na velkých studiích – a výsledky, které z těchto studií vyplývají, jsou velmi zajímavé – třeba to, jakým způsobem dokážou pomoci lidem s diabetem druhého typu. Myslím, že pokud se lékaři obecně seznámí s výsledky těchto a dalších studií týkajících se remise diabetu druhého typu, pomůže to všem – pacientům, lékařům, ale finančně i pojišťovnám.
Co vás na práci výživového poradce nejvíce baví a co naopak rád nemáte?
Myslím, že mě baví různorodost – management poradců, natáčení do televize, návrhy suplementů, přednášení, zkoušení surovin, studie, řešení grafiky nebo konzultace atd. Co mě nebaví – nutné (a nudné) papírování.
Co vás práce výživového poradce naučila? Řekl byste, že Vám i něco vzala?
Učím se denně – obor se neskutečně vyvíjí a kdo se nevzdělává kontinuálně, usne na vavřínech. Výživa mě ale zajímá, proto oceňuji, že vzdělávání je nutnou součástí profese. Co mi chybí - občas si vzpomenu na stavebnictví – výstavby fit-outů mě opravdu bavily.
Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Tak tady vás zklamu – nemám úplně typický den. Když mohu, vstanu později. Když mě čeká schůzka na Moravě nebo natáčení, vstávám třeba v 5 (naštěstí to není moc často). Někdy musím na jednání na centrálu, někdy se schůzky udělají v centru a někdy pracuji z chaty na Vysočině (například když potřebuji řešit něco u poradců na Moravě) nebo z domova. Někdy školím o víkendech, někdy klienti a poradci píší o radu i ve 23 hodin, tak se moc nezastavím.
Čemu se nejraději věnujete ve volném čase?
Baví mě více věcí, ale narážím na deficit volného času. Rád jezdím na snowboardu (i freeride) – dříve to bylo 25–30 dní za sezónu, ale teď je to mnohem méně (včera se mi třeba tak naplnil diář, že vůbec hledám, kdy se na hory dostanu). Mám rád freediving a plavání nebo třeba lukostřelbu. Z dalších činností mě baví manuálně pracovat na chatě, kromě její rekonstrukce se starám o pozemek s malým sadem – u fyzické práce si mentálně dost odpočnu. No a když je čas, tak i PC hry.
Radíte s životním stylem i svým známým, přátelům, rodině? Pokud ano, jak se na to dívají?
Z počátečního „zachráním svět“ jsem už vyrostl. K poradenství přistupuji tak, že to beru stylem „Je to tvoje zdraví, tvůj život, tvá kariéra“ – takže když někdo chce pomoci, tak pomohu. Nikoho ale nenutím, nemá to smysl. Prvotní rozhodnutí něco se sebou udělat musí vyjít z člověka samotného. Proto mám mezi sebou přátele, kterým jsem v oblasti výživy pomohl (ať již v nastavení sportovní suplementace, problémy s nadváhou, regenerací apod.), nebo takové, kteří to zatím moc neřeší, i když z mého hlediska by možná mohli. A v rodině to platí také tak. Moje manželka, i když je na mateřské, se stala poradkyní Cambridge Weight Plan a máme vlastní pobočku, takže si v této oblasti rozumíme. No a zbytek rodiny si občas pro nějakou radu také přijde.
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.