#Lidé a projekty

5 situací, ve kterých vám online podepisování ušetří čas i peníze

Redakce21.11.2022

Pronajmutí bytu, nástup do zaměstnání či objednávání zboží a služeb. Víte, že ani v jedné z těchto situací se nemusíte kvůli podpisu potkat osobně s protistranou nebo ztrácet čas na poště? Stačí doma sednout na gauč, spustit aplikaci na online podepisování a podepsat dokument bezpečně na dálku.

5 situací, ve kterých vám online podepisování ušetří čas i peníze 1 fotografie ve fotogalerii

„Dřív bylo nutné se osobně scházet i kvůli drobným změnám ve smlouvě, dnes papírování vyřídíte online a ušetříte hodiny času. Nemluvě o uspořených tisících korun, které byste vyhodili za benzín, papír do tiskárny nebo poštovní poplatky,“ říká Michal Bočan, spoluzakladatel aplikace Podpisovna.

Abyste mohli podepisovat dokumenty online, nemusíte si zřizovat ani elektronický podpis. Stačí ověřit svou identitu přes službu BankID nebo mojeID a dokument podepsat v aplikaci online. „V Podpisovně navíc dokument podepíšete i zdarma,“ podotýká Bočan.

Ve kterých situacích není potřeba kvůli podpisu vystrčit paty z domu?  

Podpis nájemní smlouvy

Kdo si někdy pronajímal byt, nebo byl naopak v pozici pronajímatele, dobře to zná. Při každé změně podmínek je potřeba upravit nájemní smlouvu. Jenže co když ke změnám dochází i několikrát za rok?

„Pro tyto případy je online podpis jako stvořený. Nájemní smlouvu můžete podepsat přes internet, a to v souladu s českými zákony. Nezáleží, jestli podepisujete novou smlouvu, nebo jen dodatek,“ vysvětluje Bočan.

Objednávka zboží a služeb

Spousta objednávek v Česku probíhá pouze ústní formou. Slovo dá slovo a zákazník s prodávajícím si navzájem důvěřují. Není to ale riskantní? Samozřejmě, že je. Jenže komu by se pokaždé chtělo objednávku tisknout a ručně ji podepisovat.

Online podpis objednávkový proces zjednodušuje a také zvyšuje jeho bezpečnost. Kupující a prodávající spolu objednávku podepíší na pár kliknutí a je po starostech.

Rezervace nemovitosti

Pravda, bez setkání s realitním makléřem si dům nebo byt většinou nekoupíte. Zatím. Můžete ale s realitkou online vyřídit řadu jiného papírování – například podepsat rezervační smlouvu.

„Realitní kanceláře postupně přechází do online režimu, takže se nedivte, pokud i vám při koupi nebo prodeji nemovitosti realiťák nabídne podpis dokumentů v online formě,” doplňuje Michal Bočan z Podpisovny.

Podpis pracovních dokumentů

Online už běžně probíhají pracovní pohovory, pracovní schůzky a často celá pracovní doba. Není tak divu, že zaměstnanci na dálku podepisují také vstupní formuláře a další pracovní dokumenty. Ať už při nástupu do zaměstnání, nebo později kvůli drobným změnám.

Zaměstnanec například nemusí kvůli „podškrábnutí“ dokumentu jezdit z dlouhodobého home office na firmu. Vedoucí personálního oddělení se pro změnu vyhne tisknutí hromady papírů a čekání na zaměstnance.

Smlouvy o půjčce

Pokud si plánujete půjčit peníze od soukromé firmy a chcete půjčku vyřešit co nejrychleji, online podpis vám s tím pomůže. Smlouvu o půjčce s protistranou podepíšete ve kteroukoliv denní i noční hodinu. Peníze tak můžete mít během chvilky na účtu.

Dokumenty lze samozřejmě podepisovat online i v řadě dalších situací – od vyřizování účetních a cestovních dokladů přes nástup do studia až po dodatky ke smlouvám.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.