#Trhy

Blíží se prezidentské volby- vaše zodpovědnost

Michal Beneš8.12.2017

Někteří z nás se ještě nestihli pořádně vzpamatovat z říjnových parlamentních voleb a na dveře už klepou volby další, tentokrát prezidentské, které jsou náplánovány na 12. – 13. ledna, jejich případné druhé kolo pak na 26. – 27. ledna 2018.

Blíží se prezidentské volby- vaše zodpovědnost 1 fotografie ve fotogalerii

O post prezidenta republiky se tentokrát bude ucházet celkem devět kandidátů, kteří podali kandidátní listiny v termínu do 7. listopadu letošního roku. Podmínkou pro kandidaturu každého z nich bylo získání 50 tisíc podpisů občanů, případně pak podpora 20 poslanců či 10 senátorů. Cestou sbírání hlasů občanů se vydal současný prezident Miloš Zeman, dále předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, ale také bývalý spolumajitel sázkové kanceláře Fortuna, textař a producent Michal Horáček. O totéž se pokusil lékař Marek Hilšer, kterému se však nepodařilo získat dostatek podpisů, a proto nakonec musel nalézt podporu u senátorů, stejně jako bývalý poradce Václava Havla Pavel Fischer či někdejší předseda vlády a lídr ODS Mirek Topolánek, který svou kandidaturu ohlásil skutečně na poslední chvíli. Zbývajícími kandidáty jsou zpěvák, skladatel a producent Petr Hannig, oficiální kandidát realistů Jiří Hynek a bývalý předseda Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek. Tito se rozhodli pro získání podpisů v poslanecké sněmovně.

Pro vítězství již v prvním kole voleb je potřeba, aby kandidát získal nadpoloviční většinu hlasů, což se pravděpodobně žádnému z nich nepodaří. Dle aktuálních průzkůmů je favoritem současný prezident Miloš Zeman, který by měl v prvním kole obdržet nejvíce hlasů. To mu však vítězství ve volbách nezaručí. Společnost se totiž celkem znatelně dělí na jeho příznivce, kteří si přejí vidět ho na hradě dalších pět let, a jeho odpůrce, kteří si přejí především pravý opak. Dá se tedy očekávat, že Miloš Zeman bude mít v obou kolech podobný počet hlasů od stejných voličů, nicméně jeho soupeř v kole druhém získá i velkou část hlasů voličů těch kandidátů, kteří se do druhého kola nedostanou. Voliči, kteří Miloše Zemana považují za největší zlo, se pravděpodobně rozhodnou podpořit jakéhokoli jiného kandidáta, který proti němu ve druhém kole bude stát. Právě proto Miloš Zeman není v natolik dobré pozici, jak se může z některých průzkumů na první pohled zdát.

Prezidentské kampaně v současné době vrcholí, kandidáti se účastní diskusí, někteří z nich navštěvují nejrůznější kouty republiky a vyhledávají přímý kontakt s občany. S blížícím se datem konání voleb můžeme očekávat ještě spoustu debat  a budeme vystaveni množství marketingových tahů, které si na nás týmy jednotlivých kandidátů přichystaly. Každý kandidát volí vlastní strategii, velmi rozdílné jsou také výše investovaných prostředků do volebních kampaní. Například Michal Horáček i Jiří Drahoš již za kampaň utratili miliony korun, v kontrastu s nimi stávající prezident Miloš Zeman má na transparentním účtu výdaje rovné nule. Závěrem zbývá snad již jen všem čtenářům doporučit, aby se zachovali zodpovědně a přišli k volbám odevzdat svůj hlas, aby pak mohli mít čisté svědomí nezávisle na tom, který kandidát nakonec zvítězí.

Foto: Pixabay 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.