6 vteřin a dost! Otestujte si sami svůj životopis

tdrazny9.11.2017
Jak vytvořit dobrý životopis? Stačí se zeptat strejdy Googla a vyskočí na vás stovky návodů. Vy si některý vyberete a postupujete podle něj, abyste nakonec zjistili, že jste svým dokonalým CV vlastně žádnou firmu nezaujali.

A nad přesvědčením o své skvělosti, kterou jste dali dle návodu na papír, kroutíte hlavou se slovy: “Jak je možné, že nikoho nezajímám?!” Přemýšlejte! 99 % životopisů je napsáno špatně. Ano opravdu. A nerozlišujme v tomto případě, jestli jde o vrcholového manažera, nebo juniora, který se chystá teprve svoji kariéru rozjet. Drtivá většina z nich totiž oplývá zásadní a stejnou chybou. A ta nespočívá v tom, jestli máte fotku napravo místo nalevo nebo jestli jste vyjmenovali dostatek svých koníčků. Problém vzniká ještě dříve. V momentu, než jste začali psát. Lidé hledající si práci o svém CV totiž špatně přemýšlejí už na začátku.


Životopis není jen informativní dokument. Životopis je především marketingový dokument - a věřte, že ten nejdůležitější, který jste kdy měli v ruce (nebo v počítači). Prodává totiž Vás. Musí tedy obsahovat hlavně to, co se Vám kde povedlo. “Ale to je přece jasné,” už slyším, jak zareaguje většina z vás a ještě si zaťuká prstem na čelo. Ale opravdu jste o svém CV na začátku přemýšleli jako o marketingovém materiálu a ne suchém výčtu toho, jak se od školy formoval Váš život? Stačí jednoduchý test, který Vám odpoví sám. Uvědomte si, že dle studií stráví průměrný čtenář (personalista, manažer, recruiter) nad jedním životopisem 6 vteřin. Děsivé? Určitě ano, když si představíte, jak dlouho Vám trvalo CV vytvořit.


Vyzkoušejte si však drobný a jednoduchý test. Dejte své CV někomu, kdo ho nečetl (nejlépe někomu, kdo Vás příliš nezná). Například novému kolegovi v práci nebo známému u piva, který o Vaší profesní praxi příliš neví. A po šesti vteřinách mu ho bez předchozího varování vezměte a zeptejte se, čím jste ho zaujal. Není asi potřeba se rozepisovat o tom, že většina z Vás bude překvapena, že vlastně ničím relevantním. Přemýšlejte nad strukturou a obsahem životopisu. Dávejte důraz a zvýrazněte fakta, která chcete, aby druhá strana zachytila jako první. Zapomeňte na obecné návody, které radí v životopise uvádět “schopnosti a dovednosti” jako komunikativnost či spolehlivost. To samé má v životopise určitě i váš soused, který už měsíc nepromluvil a trávník, který slíbil posekat, má už skoro půl metru. Platí pravidlo, že to co je všude, nemusí být nikde.


Obecné položky jako flexibilita, schopnost motivovat tým nebo “umění” spustit MS Office o Vás vůbec nic neříkají právě proto, že je v CV mají skoro všichni. Přemýšlejte o sobě, co umíte, o tom, co vás prodá. Vágní informace jen zabírají místo. Buďte konkrétní, nebojte se popsat reálné úspěchy. A neváhejte se v diskusi pod článkem pochlubit, jak jste s testem dopadli. Rád si přečtu, že na jedničku! Zdroj


9.11.2017

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

tdrazny

tdrazny
Počet článků
2

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.