Chytrá domácnost vs. zpátky na stromy

mvranova10.5.2020
Manžel je tak trochu geek, já bych tak trochu někdy raději pojídala kořínky a pampelišky. Vlastně to dělám. Která cesta je lepší, úspornější, ekonomičtější, ekologičtější. A vůbec, dá se to srovnat?
Každý jsme jiný. Každý muž a žena, každý člověk. Možná to má někdo podobně, jako u nás doma. Místo Black Friday obdivuju kampaně jako #optoutside.

Průzkum Češi chtějí chytrou domácnost kvůli úsporám


Zaujal mě nedávný průzkum veřejného mínění (reprezentativní vzorek 1100 respondentů), který v únoru realizovala v rámci své působnosti v oblasti digitální transformace společnost ABB spolu s výzkumnou agenturou Ipsos: Češi chtějí chytrou domácnost kvůli úsporám.

Překvapilo mě, že téměř polovina (44 % domácností) lidí uvažuje nad chytrou domácností. Co bude za rok, dva, 10 let? Opravdu budeme všichni žít v domácnostech, které budou řízené miniservery? Asi to není nemožné, ceny elektroinstalací se neliší. Je jedno, jestli si vyberte klasickou nebo moderní. Loxone spočítala, na kolik taková elektroinstalace vyjde. U moderní elektroinstalace se jedná o jednotky až nižší desítky tisíc navíc.
Takže se zdá, že finanční problém odpadá a chytrý dům si může (v nějaké míře) dovolit každý, kdo si může dovolit moderní dům.

Chytrý život na vesnici


No a proč to píšu. Adam chtěl žít na 1.000 m2 v satelitním městečku v pseudo moderním domku. Já chtěla domek uplácat z hlíny. Nakonec jsme skončili ve vesnickém domku na polosamotě. Těžko říct, zda je to kompromis, lišky a srny nám dávají dobrou noc. Nutno říci že nejen pro mojí, ale bohudík pro NAŠÍ. Adam ví, že pracovat kolem baráku je mnohem záživnější, než sedět v obýváku, přepínat scény podle nálady nebo zavlažovat zahradu bez doteku na konev, hadici, jíchu a půdu.

Co od života lidé čekají?


Z výzkumu vyplynulo, že chytrá řešení, do kterých chtějí domácnosti investovat, jsou hned po úsporách (73 %), motivována zájmem o pohodlí (69 %) a o větší bezpečnost (60 %). Jsem jednoznačně pro úspory a bezpečnost. Ale to pohodlí? Není pohodlný život právě problém, který může ovlivňovat, jak jsme tlustí, tencí, co jíme, kolik kroků denně uděláme? Pohodlí pro mě není synonymem komfortu a luxusu, ale lenosti. A ano, je to o nastavení v mé hlavě.

Prosím, ať už milovníci chytré domácnosti jste nebo ne, berte to jako zjednodušení života. Třeba při koronavirovém home officu, kdy se potřebujete hluboce soustředit a pustit si u toho vybraný typ hudby nebo světla. Nebo aby vám peníze neutíkali oknem. Ale prosím, ne kvůli pohodlí. Toho máme už v našich životech víc než dost.

10.5.2020

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

mvranova

mvranova
Počet článků
13

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.