Czech Best Managed Companies 2021 má své vítěze. Kdo získal prestižní ocenění?

rkrivankova29.6.2021
Globální ověřená metodika Deloitte se od loňského roku uplatňuje i v české verzi mezinárodního programu Czech Best Managed Companies. Oceňuje kvalitu řízení firem ve čtyřech klíčových oblastech, které jsou také indikátorem úspěchu na trhu. V době pandemie se navíc ukázalo, že kvalitně řízené firmy obstojí i v těch nejméně příznivých podmínkách. Koronavirus české firmy prověřil. Ty nejlepší obstály a ještě si odnesly titul Czech Best Managed Companies.

„Všechno bylo naruby“


Mezi Czech Best Managed Companies 2021 se dostali zástupci IT (ABRA Software, INVENTI Group, NWT), ale i výrobce gumárenských výrobků GUMEX, Servisbal Obaly nebo HIT Office. Ocenění si odnesla i Zásilkovna jako reprezentant logistických služeb, Pilulka Lékárny nebo AKESO holding, soukromá zdravotnická firma.


František Vlček, ředitel pro procesy, kvalitu a efektivitu AKESO holding výstižně popsal enormní tlak, kterému zdravotnictví v pandemickém roce muselo čelit:


„Všechno bylo naruby a vzhůru nohama zároveň. Bylo těžké cokoliv plánovat a rozhodnutí bylo nutné přijímat rychle, přitom jsme museli sledovat všechna nařízení vlády a mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a přizpůsobovat se měnícím se požadavkům. Konstantní změna, zoufalství ze ztráty kontroly nad věcmi v rozsahu, na který jsme byli zvyklí před krizí, to bylo těžké.“


 Fenomén jménem digitalizace


Prestižní titul se ocitl v těch nejkrizovějších, ale i méně zasažených oborech. Pyšní se jím také společnosti HELUX, LIKO-S či PRVNÍ CHODSKÁ jako zástupci stavebního průmyslu, HESTEGO či ZLKL ze strojírenství a v neposlední řadě developerská a investorská společnost PSN, jediný zástupce oblasti nemovitosti. Trh realit přitom v době pandemie paradoxně po krátkém útlumu ožil. Ukázal se jako jeden z těch nejstabilnějších. To také k nemovitostem přilákalo zájem velkých i drobných investorů.


„Podstatná část našeho byznysu nebyla naštěstí pandemií příliš negativně ovlivněna,“ popisuje Michal Kozdera, CFO společnosti PSN a k období pandemie dodává: „Prodeje bytů i akvizice nových nemovitostí proběhly v plánovaných objemech, a navíc se zvýšil počet potenciálních akvizičních příležitostí. Určitý dočasný pokles jsme zaznamenali u výnosů z nájemného, ty však představují jen malou část celkových tržeb společnosti. V průběhu krize se naše společnost významně skokově posunula v oblasti digitalizace, ať už se jedná o elektronické schvalování faktur a platebních příkazů, bezproblémovou možnost práce z domova, či archivaci v e-formě.“


O úspěchu společnosti PSN není pochyb, dokazují to i obchodní výsledky. Je schopná naprostou většinu investic hradit ze svého a s vlastním kapitálem se také pouští do těch nejodvážnějších projektů. Podle Maxe Skaly má PSN aktuálně rozpracováno několik velkých projektů za deset miliard korun. Dalších šest miliard plánuje investovat do nových akvizic. PSN kupuje různé typy nemovitostí, její portfolio se tak stále rozrůstá do výšky i do šířky.


 O programu Best Managed Companies


„Cílem programu je identifikovat silné a slabé stránky a zhodnotit, jak je firma úspěšná ve 4 základních pilířích, kterými jsou strategické směřování, produktivita a inovace, firemní kultura včetně společenské odpovědnosti, struktura řízení a finanční výkonnost,“ popisuje lídr programu Czech Best Managed Companies.


Globální program vytvořený společností Deloitte podporuje rozvoj podnikání a oceňuje přední domácí soukromě vlastněné a řízené společnosti. Český program BMC je určený výhradně pro české firmy, řízené z Česka, a to většinově českými nebo slovenskými podnikateli. Podmínkou je také obrat větší než 250 milionů korun, minimálně 15 zaměstnanců a tříletá podnikatelská historie.


29.6.2021

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

rkrivankova

rkrivankova
Počet článků
3

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.