Kde jsou ty doby, kdy lidé měnili práci kvůli penězům.

Michal Pohludka25.5.2018
Materiální ohodnocení je samozřejmě klíčové a důležité, avšak nezařazuje se nyní úplně do popředí. Kvůli čemu tedy lidé mění práci? Proč odcházejí jinam a třeba i za menší plat? Či naopak, proč zůstávají v jedné společnosti dekády?

Konečně. Musím říct, že konečně dochází k uvědomění si hodnoty našeho času. Jestli spíme osm hodin denně, v práci jsme hodin deset i s cestou, pak tolik volného času na cokoliv, či kohokoliv jiného nezbývá. Ono uvědomění je jediné: chceme, ať nás ten čas v práci baví. Ať nás baví práce jako taková a jsme v prostředí a s lidmi, se kterými se cítíme dobře. Zní to možná pohádkově, možná jednoduše, ale je to tak.Nejčastějším důvodem, proč lidé z práce odcházejí jinam, je neshoda se šéfem. Vážně. Nejsou to peníze, není to kariéra, je to kolektiv v širším slova smyslu a také pracovní prostředí, které má do značné míry vliv i na vytváření vztahů v kolektivu. Proto vidíme v posledních letech i v České republice nevídané benefity jako relaxační místnosti, pink ponk, video hry a stolní fotbálek. Jídlo zdarma v nablýskaných kantýnách, školky, nulové doporučení na oblečení. Stop kravatám a černým ponožkám.


Jaký to má efekt? Pro některé, kteří tento nadstandard nemají a nezažili ho, se to může jevit jako místo pro „flákání“. Ale opak je pravdou! Představte si, že jste v práci a cítíte se v ní více než dobře. Nepracovali byste nad rámec? V době, kdy jste unavení, prostě vypnete u fotbálku. Po půl hodinové bitvě s kolegy, vlastně s přáteli, neb spolu neřešíte jen pracovní věci, ale hrajete spolu fotbálek, můžete zase s plnou mentální silou pracovat. Mnohem rychleji, odpočatě. Radostně a s pocitem, že si vás zaměstnavatel hýčká. To mu přece alespoň vnitřně chceme vrátit, nemyslíte?


Ale to hlavní je ještě o krok dále. Z takového místa se neodchází. To už musí být zajímavá nabídka, abyste tento pracovní ráj opustili. Pokud se k tomu dodá druhý stejně důležitý prvek jako je ono prostředí a kolegové, pak získáte motivovaný, stabilní tým, který dělá firmu. Jejího ducha, její energii a tvoří potenciál a konkurenční výhodu na trhu. Snižuje náklady na nabírání a zdlouhavé zaškolování nových lidí za odcházející. A co je tím druhým prvkem? Správné vedení, které se svými lidmi mluví jako s lidmi, bere je jako lidi a ne jako zdroje. Správné vedení je pojem, který neříká vůbec nic a popsat vedení lidí vydá na celou knihu či několik knih. Ale už jen to, že vedení mluví se svými lidmi a vyslechne si jejich myšlenky, nápady, někdy problémy, vize a profesní touhy, je zásadní bod, který vytváří loajalitu lidí ke své práci a nadřízenému.


Pro firmy tento článek znamená jediné. Máte-li problémy s fluktuací, s demotivovanými lidmi, pak začněte u sebe, respektive u stylu vedení lidí a komunikace s nimi. Také se zamyslete nad změnou pojetí celé společnosti. Není to nemožné. Je to náročné, ale jedná se o investici k nezaplacení.25.5.2018

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Michal Pohludka

Michal Pohludka
Počet článků
14

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.