Koronakrize a velká otázka: Kdy bude líp? Na realitním trhu už je!

Publikoval rkrivankova20.5.2021
Aktuální ekonomické výhledy pracují s velkou dávkou optimismu. Optimisticky se jeví například prognóza Evropské komise, která ve výhledu HDP České republiky dokonce překonala Ministerstvo financí ČR nebo Českou národní banku. Optimismus přichází i ze strany mezinárodní asociace ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), dle které je na dohled tolik očekávaný návrat do normálu. S ekonomickým oživením však musí přijít i růst cen. Hrozící inflace směřuje pozornost k bezpečnému uložení peněz a trhu realit.

Svítání na lepší časy


Jako svítání na lepší časy, tak vidí letošní rok ekonomičtí experti dle posledního průzkumu mezinárodní asociace ACCA. Nárůst důvěry v globální ekonomiku je enormní. Skokově je nejvyšší za posledních dvanáct let, kdy se průzkum mezi tisícovkou účetních a finančníků z celého světa realizuje.


Odborníci sice mají obavy z inflace a registrují přetrvávající nejistotu, ale optimismus jim nechybí. Předpokládají, že by se do konce tohoto roku mohla ekonomika globálně vrátit na úroveň před nástupem pandemie. Je to však podmíněno třemi klíčovými faktory. Vedle míry proočkování a rozumné fiskální politiky, zejména fiskální politiky USA, upozorňují na faktor v podobě úspor z období pandemie. Právě tyto úspory by měly být zdrojem zvýšené poptávky, která pomůže znovu rozběhnout ekonomiku. S rostoucí poptávkou však rostou ceny...


 


Temné inflační mraky a nemovitosti, které před nimi ochrání


Nejenom ACCA, také Česká národní banka registruje, jak se nad cenami energií a komodit stahují mraky. Dle člena bankovní rady Vojtěcha Bendy máme co dělat s nabídkovou krizí, nikoli ryze poptávkovou, tedy deflační, jak tomu bylo při poklesech ekonomiky v minulosti. Česká národní banka má být sice schopna případným inflačním tlakům čelit, inflace se přesto stala strašákem číslo jedna.


Strach z inflace přerostl i strach z Covidu. Právě strach žene velké i drobné investory na trh realit. V době pandemie vzhlíží k nemovitostem i ti, kteří se předtím o investice zajímali minimálně. Ostatně mnoho jiných možností na jednoduché a bezpečné uložení peněz lidé nemají.


Na rozdíl od citelně zasažených trhů se realitní trh v pandemii ukázal jako stabilní. Dokládají to nejenom rekordní data o počtu prodaných bytů či sjednaných hypoték, ale i aktivity investorů. Příkladem za všechny je společnost PSN. Ta nedávno ohlásila nákup pozemku po bývalém komplexu Transgas, aby navázala na loňskou akvizici mrakodrapu City Empiria, třetí nejvyšší budovy Česka. Chuť investovat PSN neopouští, akviziční tým je stále otevřený novým výzvám.


PSN působí jako velký český investor, jeden z mála ryze českých investorů. Na druhé straně umožňuje prostřednictvím svých rezidenčních projektů bezpečné uložení peněz i drobným investorům. Právě rezidenční nemovitosti v atraktivních lokalitách se aktuálně mezi různými typy nemovitostí jeví spolu s logistickými objekty jako ty nejefektivnější investice.


20.5.2021

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

rkrivankova

rkrivankova
Počet článků
3

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.