Rekordní ceny bytů v Praze. Podívejte se na ty nejdražší

mvranova7.7.2021
Pokud v posledních měsících sledujete ceny nemovitostí stejně jako já, asi už jste si taky stihli všimnout, že částky doslova raketově rostou. Tato situace se týká celé České republiky a rekordní ceny jsou spojené jak s pozemky a domy, tak i byty. Jak jsou na tom byty v Praze a kde najdete ty vůbec nejdražší? Pojďme společně objevit nejluxusnější pražské nemovitosti.

Jak je na tom aktuálně trh s nemovitostmi v ČR?


Zdražování nemovitostí v ČR zrychlilo. To je jeden z mnoha novinových titulků, na který jsem v poslední době při brouzdání po internetu narazila. Během posledního čtvrtletí loňského roku domy a byty v Česku meziročně podražily o 8,9 % a podle dat evropského statistického úřadu Eurostat se jedná o čtvrtý nejrychlejší růst cen v Evropské unii. Vývoj cen bytů, navzdory mnohým odhadům, nezpomalila ani pandemie koronaviru. A jaký je důvod toho, že za posledních pět let české byty zdražily téměř o polovinu? Na vině je zejména trvale vysoká poptávka a taky nedostatečná výstavba nových bytů.


A v Praze? Je tu draze!


Říká se, že je v Praze draze a já můžu jen dodat, že dnes je v Praze ještě dráž než kdy dřív. Co se týče prodeje bytů, padají v Praze rekordy. Starší pražský byt v květnu 2021 překonal hranici 100 000 Kč za metr čtvereční. Jedná se o cenu, za kterou bylo možné ještě v polovině roku 2018 pořídit byt v novostavbě. I navzdory astronomickým cenám je v Praze stále rekordní zájem o nové byty. V roce 2020 se v Praze prodalo 5800 bytů a podle analýzy realitního trhu, za kterou stojí Central Group, Trigema a Skanska, činila průměrná cena metru čtverečního v tomto období 107 876 Kč.


Celková cena prodaných bytů v hlavním městě dosáhla odhadem 38,7 miliard korun, což je o 16 % více než v předchozím roce. Pod hranicí 100 000 Kč za metr se drží pouze byty v lokalitě Praha 9, je však taky nutné dodat, že i v této lokalitě je zhruba 80 % bytů nad touto hranicí.


Nahlédněte do nejdražších bytů v Praze


Zajímá vás, za kolik pořídíte nejdražší byt v Praze? Protože jsem byla taky zvědavá, udělala jsem si malý průzkum a několik bytů, které se prodávají za neskutečné částky, jsem našla. Nedaleko slavné Pařížské ulice v pražském Josefově prochází rekonstrukcí raně funkcionalistický dům, který nabídne několik bytů. Jedním z nich je i byt, který se prodává za neuvěřitelných 80 milionů korun, přepočteno na metr čtvereční se jedná o 421 000 korun. Tento vskutku luxusní apartmán se nachází v nejvyšším patře rezidenčního projektu s názvem Celínka a láká nejen na vyhlášenou lokalitu, ale také na prostornou terasu.


Pokud se vám tato cena zdá vysoká, asi vás taky překvapí, že se ani zdaleka nejedná o nejdražší pražský byt. Nejdražším bytem v Praze a taky v celém Česku je penthaus, který se rozkládá na třech patrech a disponuje rozlohou 1400 metrů čtverečních. Součástí tohoto velkolepého bytu je vinný sklípek, wellness s vyhřívaným bazénem s protiproudem, saunou a posilovnou a takzvaný party room. A cena? 270 milionů korun! O něco levnější je penthaus v pražském rezidenčním domě V Tower s rozlohou 866 metrů čtverečních, který se prodává “jen“ za 200 milionů korun.


Proč jsou vůbec byty tak drahé?


Možná vás taky napadla otázka, proč jsou vlastně ty byty tak drahé a za co lidé platí. Cenu pražských bytů do značné míry ovlivňuje samozřejmě zvolená lokalita, o které se ještě více rozepíšu v dalších řádcích. Vliv na ceny bytů nejen v Praze mají bezesporu využité technologie, neustále se zvyšující ceny materiálů, z nichž některé v posledních dnech zaznamenaly nárůst i o 100 %. Cenu do značné míry ovlivňuje samozřejmě i rozloha bytu, vybavení, parkovací stání, balkony a terasy a také zajištěná bezpečnost a nejrůznější služby.


Jaké byty jsou aktuálně v kurzu?


A které byty jdou nyní, jak se říká, na dračku? Až 70 % všech nových bytů v Praze tvoří byty 2+kk nebo menší. Tento trend je patrný i při rekonstrukcích, kdy převažují nad velkými byty ty malé. Zájem roste taky o byty v panelácích, důvodem je zejména drahé bydlení v centru a novostavbách. Co se ale týče moderních bytů, u kterých se majitelé nemusí příliš ohlížet na cenu, oblíbené je bydlení v mezonetech i rezidenčních stavbách.


Zaměřeno na drahé pražské lokality


Jak už jsem zmínila, ceny bytů v Praze do značné míry ovlivňuje lokalita. Bezesporu nejdražší rezidenční lokality kopírují pražské historické čtvrti. Řeč je o samotném centru metropole, zejména o Starém Městě a Josefově. Mezi další vyhledávané lokality patří Hradčany, vilové oblasti v Dejvicích a Troji následované Smíchovem a Vinohrady. Podívejte se, jak vypadá luxus v centru Prahy.


Třešničkou luxusních bytů jsou designové interiéry


Neuvěřitelné částky bytů nejsou dány jenom vyhledávanými pražskými lokalitami, ale taky samotným luxusním vybavením bytů. Ty nejluxusnější nabízejí zařízení, o kterém si může většina běžných smrtelníků nechat jen zdát. Jedná se například o soukromé výtahy, prostorné terasy a balkony s nádhernými výhledy na Prahu, vyhřívané bazény i vyšperkované interiéry a luxusní nábytek z těch nejkvalitnějších materiálů, na jejichž návrhu se podíleli vyhlášení návrháři a designéři.


Závěrem


I když ceny nemovitostí neustále rostou, zájem o luxusní pražské byty neklesá. Taky by se vám líbilo bydlet v některém z nejdražších pražských bytů, které se nachází ve vyhledávaných lokalitách našeho krásného hlavního města?


7.7.2021

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

mvranova

mvranova
Počet článků
13

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.