#Lidé a projekty

Campiri a FreewayCamper spojují své síly s cílem dobýt evropský trh půjčoven karavanů

Redakce22.2.2024

Díky spojení českého startupu Campiri a německého FreewayCamper vznikne jeden z největších hráčů v Evropě, s cílem dostat se do tří let do top dvojky. Ambicí je přitom vytvořit dominantní postavení v regionu střední a jižní Evropy, přinést na trh špičkové technologie a unikátní obchodní modely, které uspokojí rostoucí poptávku po kvalitních půjčovnách obytných vozů napříč celou Evropou.

Campiri a FreewayCamper spojují své síly s cílem dobýt evropský trh půjčoven karavanů

O rostoucím zájmu po pronájmu obytných vozů svědčí i čísla, která Campiri zveřejnilo za uplynulý rok. Oproti roku 2022 hlásí dvojnásobný obrat, jenž atakoval sto milionovou hranici. Kromě Česka působí společnost také v Jižním Španělsku a nově je schopna ze základny v Malaze obsloužit i Portugalsko. FreewayCamper zase pod vlastní značkou disponuje díky unikátnímu franchise modelu nejen největší sítí půjčoven v Německu, ale operuje navíc i v Itálii.  

Díky partnerskému spojení s FreewayCamper dostávají obchodní aktivity Campiri zcela novou dimenzi. Vzniká  silný hráč s výrazným pokrytím regionu střední a jižní Evropy, včetně Německa, které je největším trhem v této oblasti. Společná firma očekává, že spojení  přinese už v roce 2024 obrat v přepočtu přes půl miliardy korun. Ve společné entitě figurují všichni čtyři spoluzakladatelé, přičemž ve funkci Co-CEO zůstává Lukáš Janoušek i Nikolai Voitiouk-Blum. Zakladatelé budou mít ve firmě rovněž stejný podíl.

Campiri budujeme jako mezinárodní službu s cílem nabídnout zákazníkovi obytný vůz kdekoliv v Evropě. Od začátku nám bylo jasné, že hráčů jako je Campiri vznikne více a trh se bude konsolidovat. Proto jsme nadšení ze spojení s FreewayCamper, které je pro nás výhodné jak geograficky, tak i obchodním modelem. Společnou strategií bude ve všech trzích růst skrze online tržiště pro soukromé majitele i půjčovny karavanů a franchise koncept s možností provozovat svoji půjčovnu pod silnou značkou.” popisuje Lukáš Janoušek, CEO a spoluzakladatel Campiri.

Navzdory nástupu nových evropských konkurentů,   zůstává stále 70-80 % trhu v rukou malých lokálních půjčoven. Pro tyto subjekty přináší spojení Campiri a FreewayCamper unikátní a  flexibilní nástroj, jak digitalizovat svou službu pro zákazníky. Jejich spojení přinese hned na začátek nabídku několika tisíc vozů na 5 trzích s cílem dalšího rychlého růstu ve velmi krátkém časovém horizontu, a to jak z hlediska objemu vozů, tak i teritoriálního.

“Nejen díky skvěle se doplňujícím obchodním aktivitám a organizačnímu nastavení týmu, ale též s ohledem na vysokou schopnost škálovatelnosti jejich IT platformy, přináší Campiri do FreewayCamper značnou přidanou hodnotu, která posílí naši konkurenceschopnost a zajistí v následujících letech významný růst společnosti. Nové uspořádání nám navíc umožní nabídnout majitelům karavanů služby šité přímo na míru s cílem oslovit co nejširší spektrum zákazníků,” zdůrazňuje Julia Blum, CXO a spoluzakladatelka FreewayCamper.

Spojení firem podpořili současní investoři obou společností, kteří navýšili své dosavadní investice o necelých 50 milionů korun.  O dalších investicích se jedná.

„V Rockaway Ventures máme velkou radost, že můžeme být součástí této transformační cesty. Spojení Campiri a FreewayCamper je výsledkem naší budovatelské vize a dlouhodobé investiční teze, kdy jsme na obě investice od samého začátku pohlíželi ve smyslu jejich konsolidačního potenciálu. Pevně věřím, že tímto vzniká dominantní hráč na trhu a jsem přesvědčený, že  úzká spolupráce nepřinese jen posílení tržní pozice, ale povede i k rozšíření nabídky a zkvalitnění služeb pro koncové zákazníky,“ říká Dušan Zábrodský, generální partner Rockaway Ventures, do jehož portfolia patří obě společnosti.

A David Špinar, investiční partner MITONu dále dodává, "Spojení českého Campiri a německého FreewayCamper je logickým krokem i v naší investiční strategii v tématu svobodného cestování. Obě firmy jsou navzájem velmi komplementární - regionálně, produktovou nabídkou, technologickým zázemím i osobnostmi svých zakladatelů. Společně vytvoří  silného evropského hráče, který, jak věříme, bude aktivní v další evropské konsolidační hře, jenž bude v dalších letech rozhodně jen akcelerovat.“ 

Kromě pronájmu karavanů prostřednictvím svého vlastního online tržiště, které už nyní u Campiri funguje na podobném principu  jako Airbnb, budou Campiri a FreewayCamper dále kombinovat tento obchodní model s franšízami pro partnerské půjčoviny i vlastní flotilou obytných vozů. Chtějí toho dosáhnout pomocí technologie vyvinuté na míru pro Campiri společností Iguana Technology, která podporuje, jak soukromé majitele, tak provozovatele půjčoven, a na kterou v současné době přechází i FreewayCamper. S touto značně unikátní kombinací různorodých obchodních modelů budou společně schopni poskytnout širokou nabídku vozů a služeb pro rozdílné potřeby a preference zákazníků.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.