#Trhy

Český průmysl je v útlumu, pozitivní obrat je v nedohlednu

KN10.11.2023

Údaje zveřejněné Českým statistickým úřadem již potřetí v řadě ukazují pokles průmyslové výroby, tentokrát až o pět procent, což je značný propad ve srovnání s 1,7 procenty v srpnu. Nejenže se dle zářijových údajů český průmysl i nadále potýká s poklesem, navíc se očekává pokračování tohoto trendu i v následujících měsících. Analytik České bankovní asociace Jakub Seidler uvedl, že český průmysl prochází recesí a zřejmě zaznamená pokles i za celý letošní rok.

Český průmysl je v útlumu, pozitivní obrat je v nedohlednu

K poklesu produkce došlo napříč téměř všemi odvětvími českého průmyslu. Největší podíl na meziročním snížení měla výroba elektřiny a plynu, kterou ovlivnily plánované odstávky v elektrárnách i mimořádně teplé počasí.

Určité zlepšení zaznamenalo pouze stavebnictví

Slabý zůstává i sektor stavebnictví, který sice po dvou poklesech zaznamenal jistý meziroční růst, avšak analytici jej vysvětlují jako důsledek srovnání s nízkými čísly z loňského září. Stavební výroba meziročně vzrostla o 1,7 procenta, ale meziměsíčně se snížila o 0,2 procenta.
Situace ve stavebnictví je ovlivněna vysokými náklady na výstavbu i stavební materiály a nízkou poptávkou po stavebních pracích.

Vyhlídky do budoucna neslibují zlepšení

Celkově se česká ekonomika nachází v obtížné situaci a nastávající měsíce budou klíčové pro její další vývoj. Průzkumy zpracovatelského průmyslu v Česku i Německu však naznačují, že výraznější zlepšení situace se v nejbližších měsících nedá očekávat.

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.