#Trhy

Český průmysl vstoupil do roku 2024 v útlumu

Tisková zpráva10.1.2024

Český průmysl pokračuje v útlumu i v novém roce, přičemž listopadová průmyslová produkce klesla oproti předchozímu roku o 2,7 %. I přes krátkodobý nárůst v říjnu, který byl veden výrobou automobilů, se většina odvětví stále potýká s výzvami. Těžkosti české ekonomiky jsou dlouhodobě spojeny s utlumenou domácí poptávkou, kterou zatím nepodnítila ani polevující inflace.

Český průmysl vstoupil do roku 2024 v útlumu

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, není listopadový pokles průmyslové produkce v dlouhodobém trendu změnou. Dokládá to nejen pád výroby, ale i problémy klíčových odvětví, jako je strojírenství. Dokonce i odhadovaný pokles HDP ve třetím čtvrtletí se zhoršil na 0,8 %.

Rostoucí nejistota ohledně nových zakázek

Jediným světlým místem byl v listopadu nárůst hodnoty nových zakázek, ačkoli tento vzrůst byl převážně díky zakázkám zahraničním. Zpráva však varuje, že nálada průmyslových firem je stále chmurná, což potvrzuje i Index nákupních manažerů, klesající po 19 měsíců v řadě. Oslabená zahraniční poptávka dále ztěžuje situaci, přičemž klíčový exportní trh, Německo, čelí vlastní recesi. Kýžené oživení by mohlo přijít zejména s podporou domácí poptávky, a to především spotřebou domácností, které nyní drží vysoké úspory.

 

Zdroj: Tisková zpráva poradenské skupiny Moore Czech Republic

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.