#Trhy

ČNB - bankovní rada zvýšila dvoutýdenní repo sazbu

Iva Grácová8.11.2017

ČNB - bankovní rada zvýšila dvoutýdenní repo sazbu

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání jednomyslně zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů. Základní úroková sazba se nyní pohybuje na úrovni 0,5 %. Zasedaní bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů. Zvýšení sazeb bylo očekávaným krokem a dle analytiků je hlavním důvodem zvýšení nečekaně silný růst ekonomiky, rostoucí mzdy a inflace. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že k dalšímu navýšení úrokových sazeb může bankovní rada ČNB přistoupit na jakémkoliv dalším měnovém zasedání, pokud to bude vyžadovat situace. 

K dalšímu navýšení proto může dojít již na dalším zasedání, které se uskuteční 21. prosince. Guvernér upozornil, že na trhu práce česká ekonomika vyčerpala všechny rezervy a mzdy rostou téměř dvouciferným tempem. Uvedl, že se česká ekonomika nachází nad svým potenciálem a rada tak má dostatek důvodů pro zpřísnění měnové politiky.

Od 2T repo sazby se odvíjí úročení komerčních úvěrů, lze proto očekávat, že bude docházet k postupnému zdražování úvěrů na bydlení, ale také běžných spotřebitelských půjček. Dle analytiků by nemusel být růst hypotečních sazeb tak razantní, protože bude po určitou dobu tlumen vzájemnou konkurencí bank. Dojde li však k naplnění scénáře, ve kterém se hovoří o tom, že se budou sazby navyšovat na každém zasedání banky v příštím roce, je dost možné, že se na konci roku 2018 sazby vyhoupnou až přes 1,5 %, a to už je sazba, u které nejen občané, ale i firmy znatelně pocítí dopad tvrdší měnové politiky státu.

V prognóze ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce z odhadovaných 3,6 % na 4,5 %. Pro příští rok zlepšila odhad na 3,4 % z 3,2 %. Inflace bude dle nové prognózy po většinu příštího roku setrvávat nad 2% inflačním cílem ČNB. Dle Jiřího Rusnoka by se následně na horizontu měnové politiky měla k cíli vrátit.

 

Foto: Pixabay

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.