#Trhy

ČNB opět zvyšuje sazby

Publikoval Iva Grácová1.2.2018

ČNB opět zvyšuje sazby 1 fotografie ve fotogalerii

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání (1. února 2018) zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,75 %. Zároveň rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na 1,5 %. Diskontní sazba zůstává na úrovni 0,05 %. Od 2T repo sazby se odvíjí úročení komerčních úvěrů. Lombardní sazba je sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázány např. penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. února 2018.

V nové prognóze Česká národní banka zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 % z 3,4 % odhadovaných v listopadu. Pro následující rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 % z předchozích 3,1 %. Uvedl to dne 1. února 2018 guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po jednání bankovní rady. Odhad růstu pro rok 2017 zůstal na 4,5 %. Guvernér dále uvedl, že nová prognóza je zpracována tak, že počítá pro letošní rok ještě s jedním zvýšením úrokových sazeb. I to je však dle jeho slov podmíněno dalšími okolnostmi a vývojem. V případě vývoje inflace byl odhad ČNB snížen. V prvním čtvrtletí příštího roku se očekává 1,9 %, pro druhé čtvrtletí 2019 odhad ponechala na 1,8 %. Jiří Rusnok uvedl, že celková inflace letos setrvá nad dvouprocentním cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním. Nejistotou pro případný růst i pokles inflace je dle jeho vyjádření síla domácích inflačních tlaků a vývoj kurzu koruny.

Rusnok dále uvedl, že nové prognóze odpovídá nárůst domácích tržních úrokových sazeb v letošním a zejména v příštím roce. Letos podle něj bude růst zpomalen měnovou politikou Evropské centrální banky.

Česká koruna se v průběhu tiskové konference guvernéra Jiřího Rusnoka dostala pod 25,18 EUR/CZK a vymezila nové pětileté maximum. Je pravděpodobné, že čím bude koruna silnější, tím bude z pohledu centrální banky menší potřeba úrokové sazby zvyšovat, protože měnové zpřísnění bude probíhat přes silnější kurz.

 

Foto: Pixabay

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.