#Trhy

ČNB rozhodla po téměř 10 letech navýšit úrokové sazby

Iva Grácová11.10.2017

V srpnu letošního roku se ČNB rozhodla po téměř 10 letech navýšit úrokové sazby. Základním cílem tohoto kroku je zmírnění inflace. Druhotným cílem, který stojí v pozadí, je ochlazení ekonomiky, která již začala jevit známky přehřátí. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak vzrostla o 20 bazických bodů na 0,25 %.

ČNB rozhodla po téměř 10 letech navýšit úrokové sazby

Reakce trhu na srpnové zvýšení úrokových sazeb se zatím neprojevuje nijak dramaticky, zvýšení sazeb bylo poměrně očekávaným krokem. Oznámení se dotýká především trhu spotřebitelských půjček, hypoték a do budoucna může příznivě ovlivnit také zhodnocení vkladů. Nejrychlejší změnu pocítili nebo v následujících dnech pocítí klienti s variabilní úrokovou sazbou hypoték, která je navázána na jednoměsíční mezibankovní úrokovou sazbu (1M PRIBOR). Ta v průběhu prvního dne od oznámení ČNB vzrostla z 0,2 na 0,35 % a na začátku října se pohybuje na 0,38 %.

Také fixní úrokové sazby začínají pomalu růst a v mnoha případech již překračují hranici 2 %. Navýšení sazeb se tak bude týkat nejen nových klientů, kterým se úvěry prodraží. S vyšší sazbou musí počítat také ti, které čeká v nejbližších dnech refinancování hypotéky. Je ovšem nutné si uvědomit, že již v průběhu loňského a letošního roku má v rámci tlumení rozjetého hypotečního trhu obrovský vliv opatření ČNB v podobě ukazatele LTV (loan-to-value), tj. úvěrového ukazatele poměru výše úvěru a hodnoty nemovitosti, která slouží jako zajištění. Tato opatření omezují poskytování hypotečních úvěrů mnohem efektněji než aktuální zvýšení úrokových sazeb.

Nedá se zatím odhadnout, kdy dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, dle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka bude záležet na vývoji kurzu koruny. Lze tak očekávat další zvýšení v následujících dvou letech, podmíněno dle jeho vyjádření bude vývojem klíčových ukazatelů, nejen inflace.

Více na: www.cnb.cz

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.