#Lidé a projekty

Cyklická žena ovlivňuje celý svět a přitom nikdo neví, o co jde

Cyklická žena, co to vlastně je? Cyklickou ženou je úplně každá žena. Každý muž je cyklickými ženami ovlivňován - manželkou, dcerou, sestrou, milenkou. Pokud ženské cykličnosti neporozumí, bude ztracen. Muži tomu většinou nerozumí, proto jsou ztraceni. Proč je dobré ženské cykličnosti porozumět? Víte, že existuje i cyklický muž? Víte, že o sobě vlastně vůbec nic nevíme? Díky cyklické ženě však získáte hodně odpovědí na věci, které jste dosud považovali za "mezi nebem a zemí". O cyklické ženě jsem si povídala s Danou Sofií Šlancarovou, která vám všechny tyto taje krásně vysvětlí.

Cyklická žena ovlivňuje celý svět a přitom nikdo neví, o co jde 4 fotografie ve fotogalerii

Povězte nám, kdo je cyklická žena? Jsou jimi všechny ženy už jen proto, že mají cyklus? 

Ano, cyklické jsou všechny ženy – a dokonce jsou cyklické i ty ženy, které nemají menstruaci. Když nějaká žena nemá pravidelné menstruační krvácení, neznamená to, že nemá cyklus, že není cyklicky proměnlivá. Takže i ženy, které berou hormonální antikoncepci, jsou těhotné nebo kojí, anebo jsou v/po menopauze, všechny tyto ženy si mohou užívat darů své cykličnosti.

Co to vlastně cyklická žena je?
Ale abych ten pojem vysvětlila: většina žen, stejně jako většina mužů si jistě všimla, že během měsíce ženy procházejí určitými proměnami. Ženy zaznamenávají například období, kdy se cítí plné energie nebo kdy jsou naopak unavené; kdy jsou víc protivné a zahlcené a kdy jsou naopak láskyplnější; a pochopitelně taky období, kdy krvácejí, to je nejvýraznější. Muži jsou pak někdy kupodivu perfektními pozorovateli cyklu své ženy, takže vědí přesně, kdy je ve fázi premenstruační a kdy „to dostane“, i když ona sama o tom ještě ani neví. :-)

Jak na cykličnost reaguje náš mozek?

Problém se ženskou cykličností je v tom, že perioda opakování těchto proměn je delší, než jakou náš mozek zvládne vnímat jako pravidelnou – trvá cca 28 dní, vezmeme-li průměrnou délku ženského hormonálního cyklu. Náš mozek si nepamatuje, že se něco odehrálo před 28 dny úplně stejně jako dnes, a tak si ženy i muži myslí, že tyto proměny jsou náhodné. Ale nejsou.

Jaké jsou cyklické fáze?

Jsou velmi pravidelné a řídí je ženské hormony a v ženském měsíčním cyklu se dají vypozorovat celkem 4 fáze, které by se daly velmi stručně popsat takto:

Fáze dynamická

Ta přichází po menstruaci a ženy jsou v ní skvělé na rozjíždění nových projektů, mají spoustu energie, cítí se sebevědomě, jsou plné elánu a motivace a přemýšlejí rychle a racionálně. Jejich hlavní fokus je v této fázi na práci, na efektivitě, na rychlosti – a méně na rodině nebo empatičnosti vzhledem k lidem.

Fáze ovulační

Ve fázi ovulační, která následuje potom, jsou ovšem ženy naopak velmi zaměřené na lidi, na vztahy, na péči a na komunikaci, což se taky skvěle hodí v jakémkoli zaměstnání, stejně jako pro řešení partnerských sporů. :-) V této fázi jsou ženy velmi empatické a taky krásné, přitažlivé a sexy.

Fáze premenstruační

Následuje fáze premenstruační, kterou mnoho žen nemá rádo, nicméně já tvrdím, že tahle fáze je naprosto geniální, protože v ní jsou ženy neuvěřitelně kreativní a také je napadá spousta skvělých nápadů, které k nim přicházejí zdánlivě zčistajasna. V této fázi já například nejvíc tvořím a píšu, jde mi to nejlíp a nejrychleji a nejvíc mě to baví. Navíc další výhoda této fáze v zaměstnání je, že je to čas, kdy ženy mají vnitřní potřebu dokončovat věci a kdy je jim velmi vlastní struktura a systém.

Fáze menstruační

No a poslední fáze je fáze menstruační, kdy ženy krvácejí, nicméně v této fázi mají takový speciální dar, že dokážou vidět do hloubky věcí a problémů a řešit je na úrovni, která by je jindy nenapadla. U této fáze také zdůrazňuji, že se podobá zimě nebo noci, takže je to fáze, kdy by ženy měly odpočívat, aby dobily svoje vnitřní energetické baterky a měly dost síly na příští měsíc.

Cykličnost je pro ženu darem

Podtrženo sečteno, cykličnost je ve skutečnosti pro ženu darem a velkou výhodou, když ví, jaké schopnosti se jí ve které fázi otevírají a zesilují, takže jí dané činnosti jdou mnohem lépe, efektivněji a rychleji a víc ji baví… Navíc jí tyto vědomosti šetří spoustu energie, protože se nesnaží dělat určité věci ve chvíli, kdy jí to nejde a kdy jí to stojí nejvíc sil. Ví, že to s přehledem dožene jindy.

Existuje i něco jako cyklický muž?

Rozhodně. Za prvé jsou muži pod vlivem cyklu svých žen (ať už je to manželka, dcera nebo dcery či milenka – a dokonce i kolegyně v zaměstnání), za druhé jsou všichni lidé pod vlivem například denních nebo ročních období (ráno a dopoledne = jaro = dynamická fáze, poledne a odpoledne = léto = ovulační fáze, podvečer a večer = podzim = premenstruační fáze, noc = zima = menstruační fáze).

Testosteronové cykly mužů jsou rychlejší

Výzkumy jinak ukazují, že testosteronové cykly u mužů jsou mnohem rychlejší než hormonální cyklus ženy (opakují se několikrát za den), ale zkušenosti mužů ukazují také to, že zatímco ženy jsou „lunárně cyklické“, muži jsou spíše „solárně“ cykličtí a jejich cyklus trvá cca půl roku. Nicméně pravda je, že u žen je jejich cyklus možné lépe a přesněji pozorovat. No a jako cyklické muže označujeme i ty muže, kteří vědomě žijí s cyklickými ženami.

Proč tak často muži ženám nerozumí? A proč vlastně ženy mnohdy nerozumí ani samy sobě?

Na toto téma jsme s mým mužem Erikem Hutterem napsali celou knihu s názvem Návod na ženy. :-)

Naše společnost se více orientuje na mužské fungování světa

Kdybych měla odpovědět stručně, je to proto, že žijeme opravdu ve společnosti, která je aktuálně orientovaná více na mužské hodnoty a mužské fungování světa, takže ženy ani pořádně neví, co je to být ženou a respektovat svůj cyklus.

Muži se mohou stát kvůli antikoncepci nás žen neplodnými

Doma, ve škole nebo v televizi nám řekli většinou jenom to, že menstruace asi bude bolet nebo že nejlepší řešení na akné, bolestivou menstruaci a nechtěné těhotenství je hormonální antikoncepce – ale už zapomněli dodat, že možná taky přibereme 20 kilo, hrozí nám mimo jiné trombóza, deprese a řada dalších vedlejších účinků – a naši muži se začnou stávat neplodnými, protože pijí vodu, ze které naše čističky neumí dostat zbytky ženské hormonální antikoncepce; nemluvě o tom, že hormonální antikoncepce způsobí, že nás možná sex přestane bavit...

Takže není divu, při tomto druhu osvěty, že ženy nerozumí samy sobě – a pak je jen důsledkem, že jim nerozumějí ani muži kolem nich. 

Kniha Návod na ženy není tedy jen pro muže...

Pokud tedy čtenáři hledají řešení, ať sáhnou po Návodu na ženy – je určen nejen pro muže, ale i pro ženy, a popisuje všechny 4 fáze velmi pragmatickou, systematickou, strukturovanou a zároveň příběhovou a vtipnou formou (vložili jsme do knihy i pár všeříkajících komiksů). Zároveň se taky zabývá otázkou, jak je možné využívat jednotlivé fáze v zaměstnání (z ženského i mužského pohledu), i tím, jak je možné se ženou úspěšně a pohodově komunikovat ve všech fázích – stejně jako ji každý den v měsíci naladit na milování (protože i to se mění v závislosti na fázích). 


Pochopí-li člověk sám sebe, může žít šťastný život?

Já bych tuto větu formulovala asi takto: „Jestliže je člověk ochoten pracovat na tom, že každý den chápe sám sebe lépe a lépe, pak dozajista žije šťastný život.“

Domnívám se, že cesta k pochopení sebe sama je cesta celoživotní, která dost možná nekončí ani naší smrtí. :-)

A taky si myslím, že v tom chápání sebe sama, a tím vlastně i druhých lidí a vůbec celého fungování světa a vesmíru, že v tom je celá pointa našeho žití. Mě to baví hodně, hledat a objevovat a chápat – a nejvíc mě na tom baví to, že zcela jistě nikdy nedojdu konce a stále bude co objevovat...

Když se řekne „pochopit sama sebe“, co všechno je vlastně potřeba pochopit?

O tom by se dozajista dal taky napsat celý román, proto bych zůstala u ženské cykličnosti:

Měsíční hormonální proměny jsou pro ženy darem

Ženy by měly pochopit, že jejich měsíční hormonální proměny jsou darem. Že nejsou prokletím, ale darem, který jim umožňuje každý den zažívat svět jinak, každý den přemýšlet jinak, každý den milovat jinak, každý den tvořit jinak, každý den jinak pečovat o své blízké i o své pracovní projekty. Díky tomu můžeme ve všech oblastech našeho života fungovat mnohem holističtěji – a hlavně si to užívat a ani trošičku se u toho nenudit.

Tyto informace ženám předávám na svých cyklických kurzech, ale najdou je také na blogu projektu Cyklická žena®, velmi detailně také ve stejnojmenné knize Mirandy Gray Cyklická žena nebo v už zmiňovaném Návodu na ženy. A pokud chtějí svůj cyklus začít sledovat, tak na to je nejlepší pomůcka zvaná Cyklická mapa.

A co by měli pochopit muži?

Že ženské proměny jsou darem a že i muži je můžou skvěle využívat. Nejlíp to asi ilustruje jeden skutečný příběh: jeden náš kamarád podnikatel, se pokaždé, když vymyslí něco nového, ptá své ženy v její premenstruační, tedy kritické fázi, co si o tom myslí. A ona využije svůj dar vidět, co všechno je špatně, aby vychytala chybky v jeho zamýšleném projektu.

Muži by měli ženám připomínat, že jsou cyklické

Ale to je jen jeden příklad z mnoha. Já bych možná ještě zmínila, že jednou z důležitých rolí mužů je ženám připomínat, že jsou cyklické a že součástí toho je i dostatečně odpočívat, abychom pak byly v pohodě, nabité energií, výkonné a tvořivé v zaměstnání a milé a něžné na své okolí, zejména doma. Míváme tendenci na to zapomínat, protože se cykličnosti vlastně teprve učíme… 

Sním o cyklickém time managementu ve firmách

Já ovšem pevně věřím, že brzy přijde čas, kdy se o tom bude učit na školách a cyklický time management® bude běžnou součástí fungování většiny firem.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.