Politika

Den daňové svobody

Publikoval Iva Grácová11.3.2018

Den daňové svobody 1 fotografie ve fotogalerii

Den daňové svobody představuje jednoduchou a srozumitelnou reprezentaci daňové zátěže vekonomice. Jde o pomyslnou hranici v kalendářním roce, která ho rozděluje do 2 období. V tom prvním období pomyslně vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů vlády, vládních a veřejných institucí. Pak nastává den daňové svobody, od kterého vyděláváme pouze sami pro sebe a o vydělaných penězích rozhodujeme dle vlastního uvážení.

Přesné datum Dne daňové svobody se může mírně lišit. Záleží na použité metodice výpočtu. V České republice ho vyhlašují zpravidla dvě instituce. Liberální institut při svém výpočtu vychází ze zdrojových dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Metodika je založená na porovnání veřejných výdajů státu s hrubým domácím produktem vyprodukovaném v daném roce.

Jinými slovy na tom, kolik stát přerozdělí z každé koruny, která se v daném roce v ekonomice vyrobí. Metoda výpočtu poradenské společnosti Deloitte zase rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Zásadní rozdíl je tedy v tom, že zatímco první metodika bere v potaz výdaje státu, druhá je založena na jeho příjmech.

V roce 2018 budeme dle metodiky výpočtu společnosti Deloitte pracovat na odvod daní 174 dní, tedy o jeden den více než loni. Den daňové svobody tak letos připadá na 23. června 2018. Pro srovnání společnost uvádí, že podobně na tom budou také Nizozemci, Němci a Slovinci. Nejvíce dnů v roce budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Lucembursku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

Dle vyjádření hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka hrála roli poměrně značná spousta změn v daňovém systému. Zvýšilo se např. daňové zvýhodnění na první dítě, začaly platit nižší výdajové paušály pro podnikatele a zpřísnily se podmínky pro získání daňového bonusu.

Výběr daní navíc v letošním roce kromě uvedených změn ovlivní také již dříve zavedené kontrolní hlášení a postupně nabíhající elektronická evidence tržeb. Aniž by se zvýšily sazby, roste díky efektivnějšímu výběru celkové inkaso daní a tedy i indikátory daňového břemene jako je den daňové svobody.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia