Lidé a projekty

Domeq - developerský projektu v Brně

Publikoval Jana Albrechtová30.4.2018

Uběhl již nějaký ten čas od té doby, co jsme si Andreou Tkačukovou povídali o Foreigners.cz. Jak si Foreigners.cz stojí dnes? Co se stalo nového? Přečtěte si zajímavý rozhovor o Foreigners.cz a o novém brněnském developerském projektu Domeq, který Foreigners.cz obsazuje, s kým jiným, než opět s Andreou Tkačukovou.

Domeq - developerský projektu v Brně 13 fotografií ve fotogalerii

Líbí se mi, když se po čase vrátím k dřívějším rozhovorům a zjistím, že se podnikání daří, že roste. Stejně tak jako tomu je ve vašem případě. Pochlubte se, co jste za tu dobu ve Foreigners.cz zvládli?

Za tu dobu skoro 2 let jsme našli franšízanta pro region Ostravy a Bratislavy. Také jsme oddělili centrálu od Brna, protože sídlíme ve stejné kanceláři a porady jsme mívali dohromady. Od ledna jsme se rozhodli se oddělit, více se věnovat projektům, které se za tu dobu rozjely a tým na centrále se rozrostl. Získali jsme exklusivní obsazování developerského projektu Domeq v Brně, ve spolupráci s firmou CTP. Je to velký hráč na poli stavby a provozování nebytových prostor a toto je jejich první rezidenční projekt, na který si přizvali nás. Rádi bychom z Domqu udělali místo setkávání mezinárodní komunity, proplétání s Čechy, prostě přátelské místo, kde se dobře žije a pořád se tam něco děje. Můj byznys partner Vojta se věnuje ještě dalšímu projektu, koupili jsme nájemní dům v Brně a on teď řeší rekonstrukci a následný rozprodej bytů. Já tak po očku přihlížím a něco odsouhlasím nebo se ohradím, že takhle ne.

Také jsme rozšířili spolupracující firmy, protože se vzhledem k situaci na trhu začlo více řešit zaměstnávání cizinců, takže nám přibyly firmy, kterým pomáháme s imigrační agendou jako jsou např. i zaměstnanecké karty.

Projekt Domeq zní velmi zajímavě. Jak si v současné době stojí? Proč si firma CTP vybrala zrovna vás?

Stojíme si velmi dobře. Měli jsme málo času od navázání spolupráce a otevření Domqu, takže nebylo jednoduché prorazit s tímto - pro Brno - novým konceptem, ale klienti si bydlení v Domqu velmi chválí a jsou spokojení. CTP v Brně vlastní a provozuje průmyslové parky, business centra i hotel a staví zde nově i kanceláře Vlněna. Mají ve svém portfoliu nájemce jak z ČR tak ze zahraničí a znají za 20 let na českém trhu jejich potřeby. Jedna z nich je zajistit ubytování pro zaměstnance. Domeq je místo, které spojuje koleje a rezidenční bydlení, takže se počítalo, že ke studentům ze zahraničí se tu objeví časem startupy či zaměstnanci ze zahraničních společností. A tak se také děje. Jelikož reality pro cizince je naše specializace a Foreigners vzniklo tak trošku startupově, spojilo se CTP s Foreigners.

Mimochodem, gratuluji k první zahraniční franšíze. Z jakých důvodů shledáváte tento způsob spolupráce jako nejlepší? Plánujete expandovat i do jiných zemí?

Děkujeme za gratulaci. Ten koncept je uchopitelný skoro v každé zemi stejně. Respektive cílová skupina je velmi podobná a má stejné potřeby. Vždy je to někdo, kdo se stěhuje do země, kde neví jak co funguje, často nerozumí zvyklostem, jazyku a je to pro něj nový svět. Samozřejmě způsob vykonávání služby a administrativa se v každé zemi liší, ale ten základ je stejný. Mám ráda malé podnikání, kdy je dotyčný přímo zodpovědný za své výsledky a za to je placený. A pak roste. Umím předat zodpovědnost a vím, na koho se spolehnout a na koho ne. Nejsem kontrolovací typ, spíše podporovací a asi z toho plyne, že jsme nikdy neuvažovali o tom, že bychom se rozšiřovali jako naše vlastní pobočky. Moc mně těší, když vidím, když naše franchise pobočky rostou, jak je práce baví a naplňuje. Teď konkrétně tedy bohužel řešíme změnu naší spolupráce na Slovensku, protože se situace mezi 2 jednatelkami změnila a možná budeme hledat franchisanta znovu.  

Ptala jsem se i minule a zeptám se i nyní. Ovlivnil už příval migrantů nějak vaše podnikání? Počítáte s případnými novými programy určenými přímo pro ně? Jak se vy, coby osoba z branže, na tuto problematiku díváte?

Ne, odminula se nic nezměnilo. Žádní klienti z tohoto přívalu nám nepřibyli nebo o tom nevím :)

Já mám v tomto rozporuplné pocity. Ty pramení z toho, že nevím, kde je pravda. Nevím, za jakým účelem sem kdo chce přijít a je nemožné se dohledat neafektované pravdy. Ale určitě nejsem pro masové přijímání migrantů. Pokud by to vláda schválila, tak je potřeba vymyslet nějakou výměnu. Dobře, my vám dáme toto a vy nám dáte toto. Nelze chtít útočiště zadarmo a nechat si to dlouhodobě platit. A pokud domluvu dotyčný neplní, tak tu podporu nemá dostat a nemá tady co dělat. A taky určit pravidla, že toto jsou zvyklosti u nás a pokud zde chceš žít, tak je respektuj. Věřím, že většina lidí chce pracovat a přispívat prostředí, kde žije. Zároveň to vnímám jako určitou příležitost, abychom si my Češi uvědomili, co všechno tu máme, jak si tady žijeme a začali si více vážit sami sebe i ČR. Já si tuto vděčnost vždy uvědomím právě při povídání si s cizinci, kteří si spoustu věcí u nás chválí, a to i Evropani a taky když cestuji a těším se zpátky domů, i když se tu na mne nikdo na ulici moc neusmívá.

S žádnými programy zatím nepočítáme. Snažíme se dělat co nejlépe naši práci, pokud nás někdo z Ministerstva pozve k nějaké pracovní skupině, která dělá takové programy, tak se rádi zapojíme, ale jinak sami máme práce spoustu, protože pořád vymýšlíme něco nového.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Pokračovat ve výše zmíněných aktivitách a rozšiřovat portfolio na další rezidenční projekty i v jiných městech. Chci taky více pracovat na neustálém vzdělávání našeho týmu, aby se jim dobře pracovalo a měli skvělé výsledky s fajn atmosférou v kanceláři. Pro někoho to může vypadat, že se to u nás děje samo, ale není to tak. Je za tím spousta práce a výběr těch správných lidí.

Zajímá mne Moravskoslezský region, kde je zájem o rozvíjení regionu a přilákání talentů. Je to můj rodný kraj a ráda uvidím, že může naše agentura přispět k jeho rozvoji. A chci spolupracovat s více mezinárodními firmami, protože to, co nabízíme takto komplexně a lokálně nikdo jiný na trhu pro jejich zahraniční zaměstnance nenabízí.

V neposlední řadě chci skvěle oslavit na konci roku 2019 našich 10 let od vzniku myšlenky naší agentury. Na to se moc těším.

Foto: Archív

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia