#Trhy

Důvěra v českou ekonomiku klesá

Publikoval KN26.9.2023

„Pokles průmyslové výroby, zpomalování tempa poklesu inflace, nulové vyhlídky na pokles úrokových sazeb – to vše se promítlo do zářijového poklesu indexu důvěry v českou ekonomiku. Tento indikátor ekonomického sentimentu, který sestavuje Český statistický úřad, se meziměsíčně snížil o 4,2 bodu na hodnotu 89,2. Důvěru ztráceli shodně jak podnikatelé (pokles o 4,5 bodu na hodnotu 89,4), tak spotřebitelé (pokles o 2,7 bodu na hodnotu 88,3),“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Důvěra v českou ekonomiku klesá 1 fotografie ve fotogalerii

„Nejedná se o velké překvapení. Český průmysl není již nějakou dobu právě v dobré kondici a prochází recesí. Potvrzuje to nejen pokles indexu důvěry, ale i tvrdá data, která přicházejí z českého hospodářství. Propad hlásí většina odvětví; v červenci se česká průmyslová výroba snížila nejvíce od loňského dubna, když meziročně klesla o 2,8 %. Vyhlídky nejsou nijak růžové – klesá totiž i hodnota nových zakázek, která je pro situaci českého průmyslu v nejbližších měsících klíčová. V červenci se opět meziročně propadla, a to o 3,0 %. Klesala přitom hodnota jak nových zakázek ze zahraničí, tak zakázek domácích. Zde je právě jedna z příčin narůstajícího pesimismu firem, která se projevila i na zářijovém poklesu důvěry v českou ekonomiku. Na obzoru není bohužel žádná výraznější vzpruha, a proto i do čtvrtého kvartálu vstupuje český průmysl – a s ním i celá ekonomika – ve znamení stagnace,“ komentuje Petr Kymlička.

„Špatná nálada se šíří celou Evropu. Podle údajů Evropské komise se Index ekonomické nálady v EU v srpnu meziměsíčně zhoršil o 0,6 bodu na 92,9 bodu. Klesá tak již sedmý měsíc v řadě. Ani Eurostat nepřinesl pozitivní informace – růst ekonomiky EU se podle něj ve druhém čtvrtletí zastavil. Pro výrazně exportně orientovanou českou ekonomiku to nejsou povzbudivé zprávy,“ uzavírá Petr Kymlička.

Tiskovou zprávu zaslal: Milan Kříž

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.