#Trhy

Experti předpovídají možné snížení úrokových sazeb

KN14.1.2024

V prosinci loňského roku poklesla inflace v České republice na 6,9 procent, což vyvolává diskuse o vhodnosti současné úrokové politiky. Ekonomové se shodují, že snížení úrokových sazeb je velmi pravděpodobné.

Experti předpovídají možné snížení úrokových sazeb 1 fotografie ve fotogalerii

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank, Pavla Sobíška, by k pokračujícímu snižování úrokových sazeb mohlo dojít v případě, kdy inflace nebude tak výrazným problémem, jak se může jevit. Dle jeho názoru by s ohledem na očekávaný vývoj inflace bylo příliš restriktivní udržovat úrokovou sazbu na 6,75 a předpokládá, že Česká národní banka (ČNB) dá letos prostor jejímu snížení. Vše však záleží na nových prognózách, které se sice zatím rozcházejí, ale Sobíšek zdůrazňuje, že i přes nesouhlas v prognózách je snižování úrokových sazeb oprávněné. Ve srovnání s Polskem a Rumunskem považuje kroky ČNB za adekvátní.

Jiří Rusnok, bývalý premiér a guvernér ČNB, souhlasí s možností razantnějšího poklesu úrokových sazeb. Úprava alespoň o 0,5 procentního bodu není podle něj během příštího měsíce nereálná a spekuluje o možném dalším snižování v průběhu roku.

Oba ekonomové shodně zdůrazňují, že efekty změn v úrokových sazbách se projeví s časovým zpožděním a bude záležet na vývoji inflace až do roku 2025.

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.