#Lidé a projekty

Jan Kastner - manažer Park Golf Hradec Králové

Pryč jsou ty časy, kdy golf v lidech vyvolával pocit, že jde o jeden z nejvyšších symbolů snobství. Golf vždycky byl, je a bude pro všechny, nikdo nikdy neřekl, že nemůžete hrát, protože nemáte automobil za dva miliony či super nové vybavení. Požitek ze hry můžete mít třeba i s vybavením z druhé ruky, nejde tady přeci o ostatní, ale o vás, hůl, míček a jamku. Nic víc, nic míň k radosti ze hry nepotřebujete. Vždyť golf se v minulosti hrával na ovčích pastvinách. Existuje jen málo sportů, které dokáží stírat sociální hranice tolik jako právě golf. Jedním z golfových resortů v České republice, který se snaží o prolomení tohoto mýtu, je Park Golf Hradec Králové. A že se jim jejich vize daří naplňovat, se přesvědčíte v tomto rozhovoru s ředitelem Park Golf Hradec Králové Janem Kastnerem. Poví vám, jak vnímá golf on sám a na co se můžete v budoucnu těšit.

Jan Kastner - manažer Park Golf Hradec Králové 2 fotografie ve fotogalerii

Jak se dobrovolný učitel z malé vesničky v Kašmíru stane manažerem golfového klubu? Co vás do Indie zaválo? Jaké zkušenosti a poznání jste si z tohoto pobytu odnesl do každodenního života?

Do Indie mě zavála náhoda. Organizaci Brontosauři v Himalájích, která tam provozuje budhistickou školu, vypadl jeden z dobrovolníků a protože tam můj bratr již byl přihlášený, nabídl mi to a během několika týdnů jsem již seděl v letadle.

Asi to bude znít jako klišé, ale do běžného života jsem si odnesl hlavně nadhled a velké oproštění od materiálna, které naší společnosti vládne. Z místní filozofie jsem si vzal jako základní myšlenku větu, kterou mi řekl místní učitel budhismu: Chceš být šťastný? Buď. Chceš být nešťastný? Buď. Nikdo jiný, než ty na to nemá vliv. A tak jsem přestal přesouvat odpovědnost za svůj život a za své štěstí na okolí a převzal veškerou odpovědnost.

A jak jsem se dostal na Park Golf? Běžným výběrovým řízením poté co jsem se rozhodl opustit rodinnou firmu a vydat se vlastní cestou. Byla to velká čest pro mne, když jsem byl vybrán. Mnohem zkušenější manažery jsem zřejmě přebil nabídkou měsíční stáže zdarma, abych majitelům ukázal, co umím. Potom jsme se už nerozloučili a pokračujeme ve spolupráci doteď.

 

Proč jste se rozhodl vyměnit teplo a pohodlí rodinného podniku? Nebylo by pohodlnější ve firmě setrvat?

To by možná bylo, ale působil jsem zde už v průběhu studií a v podstatě jsem nepoznal jinou práci. Cítil jsem tedy potřebu vydat se tak trochu „na zkušenou“. Současně jsem poprvé ve svém životě oddělil pracovní a rodinný život. To také není občas špatné.

Ocenění Mladý manažer roku máte na dosah ruky. Co by pro vás tato cena znamenala?

Musím přiznat, že prozatím jsem získal nominaci mezi 5 finalistů letošního ročníku. Nominaci jsem získal asi hlavně za úspěchy našeho resortu. Po třech letech v současném stavu naše restaurace prosperuje a pravidelně se umisťuje na předních příčkách Maurerova výběru, naše hřiště získalo ocenění jako nejlepší devítijamkové hřiště v ČR a jako nejlepší resort pro začátečníky. A náš hotel získal ocenění Hotel Awards v posledních 3 letech bez přerušení.

Navíc se neustále rozrůstáme a přistavujeme další části resortu. Roste počet členů a hlavně se angažujeme v našem okolí v mnoha prospěšných projektech a ve velké míře pracujeme s dětmi a mládeží. K nominaci tedy přispělo mnoho věcí a myslím, že je to ocenění spíše pro celý tým.

Nominaci jsem získal asi hlavně za úspěchy našeho resortu.

Jaké jsou u vás pro začátečníky podmínky, že je považováno právě pro ně za nejlepší?

V první řadě je to dostupnost. Náš resort se nachází přímo ve městě a je možné k nám přijet MHD přímo před klubovnu. To často využívají např. děti při trénincích. Také tím, že do resortu díky restauraci chodí velké množství negolfistů. Ti tak ztrácejí ostych ke golfovému prostředí a je jen otázka času, kdy si golf vyzkouší.

Dalším bodem je cenová dostupnost a několik variant „balíčků pro začátečníky“ kteří si u nás mohou golf vyzkoušet, nebo se ho naučit a to v cenách od 100 Kč za hodinovou lekci s trenérem včetně zapůjčení vybavení.

No a v neposlední řadě je to samotný koncept resortu. Najdete tu velké množství tréninkových ploch v prvotřídní kvalitě. Od loňského roku máme dokonce tréninkové plochy osvětlené. I hřiště je relativně vstřícné k začínajícím golfistům a nevyžaduje žádné dlouhé rány. Vysekané rafy také umožnují více hrát a méně hledat míčky.

Je to soubor mnoha drobností. Ale vše vychází z toho, že hlavním cílem našeho resortu je šířit dobré jméno golfu mezi veřejností a rozšiřovat řady nadšených hráčů. Věřím, že se to daří i pro to, že už v našem klubu je 800 aktivních hráčů a díky tomu jsme po SOKOLE druhá největší sportovní organizace ve městě.

 

Jakým způsobem pracujete s dětmi a mládeží?

Snažíme se pravidelně dělat ukázkové hodiny ve školách, dny otevřených dveří. Dokonce v několika školách vedeme kroužky golfu pro nejmenší přímo v tělocvičnách (tzv. SNAG Golf). Když se nám podaří děti pro golf nadchnout, tak pak už je práce velmi podobná jako u ostatních sportů. Máme pravidelné každotýdenní tréninky golfové, ale i kondiční. Přes léto pro děti připravujeme soustředění i příměstské kempy. Vyjíždíme s nimi na turnaje po okolních hřištích a pořádáme spoustu vlastních akcí od turnajů až po pálení čarodějnic.

Zkrátka se snažíme, aby děti golf bavil. Největší radost pak máme, když ve svém volném čase jezdí trénovat i bez trenérů, domlouvají se mezi sebou a chodí si spolu zahrát. To pak je to správné nadšení. To přináší i sportovní úspěchy, kterých děti z našeho klubu sbírají více a více.

 

V Park Golf Clubu jste viceprezidentem. Co patří mezi běžné činnosti a povinnosti viceprezidenta?

Kromě formálních povinností, které jsou stejné jako u každého jiného sportovního klubu, u nás viceprezident zajištuje denní řízení klubu, správu členské základny a hlavně šíření dobrého jména klubu. Navíc funguji jako styčná osoba, na kterou se obracejí členové klubu s různými požadavky, návrhy a podněty.

 

Park Golf má za sebou deset let své existence. Jaké jsou jeho nejzásadnější milníky?

Když pominu vlastní založení klubu, kdy vznikl vlastně jen driving, pár tréninkových greenů, tak jistě stěžejní bylo rozšíření v roce 2010, kdy vzniklo 6 jamek první zděná klubovna, kde bylo možné dát si občerstvení.

Nejzásadnější ale byl rok 2013. Kdy jsme otevřeli současnou restauraci hotel, rozšířili hřiště na plnohodnotných 9 jamek, doplnili velké tréninkové plochy a hlavně členskou základnu. Pro mě byl tento rok stěžejní také proto, že současně s rozšířením jsem nastoupil v resortu také já.

Dalším zásadním rokem bude rok 2017, kdy otevřeme rozšířené kapacity hotelu a restaurace, nové wellness a výrazně přebudované a zatraktivněné jamky číslo 1.a 2. Pokud vše půjde dobře, zvládneme také nové tréninkové centrum.

 

Jakým způsobem zatraktivněné? Kolik to všechno bude stát?

První dvě jamky jsme vyhodnotili jako jediné dvě, nad kterými není potřeba moc přemýšlet. Zkrátka se postavíte na odpaliště a hned víte, co chcete hrát, protože je zde v podstatě jediný správný způsob jak na jamku. To chceme změnit. Modelujeme tuto část hřiště do větší plasticity a přidáním překážek do správných míst, zatočením fairwayí a strategickým umístěním greenů chceme docílit toho, aby i zde musel golfista zapojit hlavu. Hráči zde budou muset volit mezi odvážnější a riskantnější hrou, která ale umožní útočit na par, nebo birdie, nebo opatrnější hrou, která ale nebude strašit velkým trestem v případě nepřesnosti. Zkrátka vznikne několik variant jak jamku hrát. A hlavně díky zvlnění terénu a přidání stromů a bunkrů budou jamky mnohem zajímavější na pohled.

Je jasné, že se nejedná a malou investici, ale vše co areál vygeneruje, nebo se nám podaří získat, neustále investujeme do zlepšování kvality služeb a rozvoje. To je myslím naše velká přednost.

 

Kouzlu golfu stále častěji propadají i ženy, jak je tomu u vás?

V hodně věcech jsme dost netypický klub, ale tento trend se u nás projevuje i u nás. Podíl žen v klubu byl asi 25%, nyní už je to více, než třetina.

 

A jaký jste vy golfista?

Myslím, že naprosto typický golfista muž. Golf je pro mě hlavně zábavou. Chci se projít v krásném prostředí, užít si hru, poznávat nové lidi a příjemně si popovídat. Tomu odpovídá i moje výkonnost, která není nikterak výjimečná.

To ale platí jen do momentu, kdy se ocitnu na turnaji, nebo padne nějaká ta sázka o kávu. Pak se z golfu stává nemilosrdný souboj.

 

Jak na tom byl golf v České republice před deseti lety a jak na tom je dnes? Jak to vidíte v České republice s golfem v následujících letech? Jak si golf stojí v zahraničí?

To by bylo na několikastránkové pojednání, ale ve zkratce si myslím, že se golf posouvá hodně dopředu. Pomalu se zbavuje cejchu zábavy znuděných snobů a mnoho lidí, hlavně z mladší generace jej začíná brát jako jakýkoliv jiný sport. Zjišťují, že se nejedná o dražší záležitost, než je třeba fotbal, nebo cyklistika.

To se projevuje ve velkém přívalu dětí do klubů a tím zvyšování sportovní úrovně. Jak v rozšíření golfu, tak ve sportovní úrovni máme ale ještě co dohánět. Přeci jen byl golf za minulého režimu brán jako „buržoazní sport“ a tak se moc nerozvíjel. Systematická práce se tedy dělá poslední 26 let. To není mnoho v porovnání s tradičními zeměmi, kde se golf kontinuálně rozvíjí více než 100 let.

 

Roční členské poplatky přeci nejsou nezanedbatelnou položkou a navíc se na například na rozdíl od cyklistiky platí každý rok. Počáteční investice u cyklistiky může být vysoká, ale trénovat se dá pak už zadarmo. Jak to cenově vychází u vás? Máte i nějaké zvýhodněné balíčky?

Ve své době jsem byl i cyklista, tak vím, že údržba kola, také něco stojí. V tom je výhoda golfu. Hole, které mám, jsem pořídil před čtyřmi lety. Stále s nimi hraji a maximálně je občas umyji. Pokud jde o členské poplatky tak si myslím, že vzhledem ke kvalitě resortu jsou více než rozumné. V ceně členství mají všichni hráči automaticky vstup na hřiště kdykoliv zdarma a nemusí tedy utratit v podstatě již nic navíc. U dospělých je částka za členství 6900,- ročně (575,- Kč měsíčně). To je určitě méně, než dáte např. za posilovnu, nebo squash. K tomu navíc pro studenty a seniory máme 50% slevu (3500,- Kč ročně) a děti do 12 let zaplatí za neomezený golf jen 1200,- Kč ročně. To si myslím, že je velmi rozumná cena. Pokud jde o zvýhodněné balíčky, máme například rodinné členství, které je v ceně 12 900 Kč a platí pro manžele a všechny jejich děti do 26 let. Máme tu i rodiny se čtyřmi dětmi. Těm se tento balíček opravdu vyplatí.

 

V hokeji, fotbalu či tenisu vidíme mladé nadějné hráče. Jsou veřejnosti totiž více na očích. Jak to je v případě golfu? Rostou mezi mladými českými golfisty potenciální světové špičky?

Jak jsme již říkali. U nás se potýkáme hlavně s tím, že v naší zemi je golf relativně mladý sport a tak ani ve výkonnostní úrovni nemáme hráče, který by byl schopný konkurovat světové špičce. Musím ale říci, že i zde se situace rychle zlepšuji. Již máme první hráče, kteří stabilně hrají v první evropské stovce. Pořád se ale jedná o jednotlivce.

Nicméně věřím tomu, že se dočkáme v dalších generacích špičkových hráčů i u nás. Máte pravdu, že se dá předpokládat další boom zájmu o golf mezi mladými, jakmile se takový hráči objeví. Nicméně zatím je důležité co nejvíce využít hráče, které již máme. Například účast Kláry Spilkové na olympiádě v Riu. I když nepatří k favoritům, je moc dobře, že se ji podařilo kvalifikovat a opět uvidíme v televizi naši hráčku na vrcholné světové akci.

Určitě to přivede pozornost veřejnosti a mnoha nadějí ke golfu.

 

Jaká je vaše cesta k úspěchu?

Pokud máte na mysli úspěchy golfové, tak jediná možná cesta je trpělivá a hlavně systematická práce na rozšiřování hráčské základny – hlavně dětské - a rozvoj talentů.

Pokud jde o úspěch v rovině manažerské práce je to dost podobné. Dlouhodobá a hlavně systematická práce většinou přináší výsledky rychleji, než čekáte. Chce to znát svůj cíl, cestu k němu a pak už jen pracovat. Bohužel ta poslední část je nejtěžší. A jak jsem zmínil již výše tak hlavní je nebát se zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí a život. 

Text: Jana Albrechtová

Foto: Archiv

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.