Lidé a projekty

Janine Alexander

Publikoval Michaela Lejsková23.10.2017

Janine Alexander – producentka, zakladatelka společnosti Flink Life. Pracuje jako producentka, dříve stylistka, vizážistka. Stála u zrodu několika velmi úspěšných reklamních kampaní, produkovala videa, krátké filmy, spolupracuje s mezinárodními týmy v oblasti videoklipů či dokumentů. Procestovala celý svět, inspiraci hledá u světových designerů, vědců, umělců. Cílem projektu Flink Life, jehož je zakladatelkou, je ukázat nejnovější trendy a možnosti bydlení, moderní životní styl 21. století. Jednoduchost, účelnost, multifunkčnost, veškeré pohodlí a žádné kompromisy – i toho lze dosáhnout na prostoru 37 m², když víte, jak na to. V malém bytě, plném šikovných vychytávek, nechybí nic, co člověk ke spokojenému životu potřebuje.

Janine Alexander 6 fotografií ve fotogalerii

Jak váš nápad vznikl?

Koupila jsem si velký byt, měla v něm plno věcí a náklady na placení hypotéky, rekonstrukci apod. začaly přesahovat mé možnosti. Byla jsem zvyklá na starožitný styl, sošky, knížky, různé doplňky. A pak jsem si uvědomila, že tyhle věci nepotřebuju. Že je to tíha, zodpovědnost, která mě svazuje, že místo toho, abych si užívala, cestovala, musím vydělávat na úhradu všemožných poplatků a jsem vlastně „otrokem“ svého bytu. Když jsem si tohle srovnala v hlavě, byla to pro mne očista.

Rozhodla jste se vyřešit to hned, nebo to chvíli trvalo?

Bylo to postupné. Musela jsem k tomu duševně dospět. Potlačit touhu něco mít, vlastnit, dávat na odiv. K čemu je mi obrovská kuchyň, vždyť v ní netrávím celý den. K čemu čtyři pokoje, když si přeju volnost, svobodu, možnost cestovat a užívat si života. Došlo mi, že nejlepší pro mne bude malý, moderní, jednoduchý byt. A když jsem to vyřešila sama v sobě, napadlo mě, že v podobné situaci je i mnoho dalších lidí, že bych svůj nápad mohla „poslat dál“.

Čím jste se při zařizování bytu inspirovala?

Hodně jsem cestovala, nahlédla do cizích kultur, blízký mi byl např. buddhistický postoj k životu: jednoduchost, vztah k přírodě, vnitřní smíření sama se sebou. To člověka obohacuje víc než okázalé bohatství. Začala jsem se zajímat o zařízení do malých bytů. Bylo to složité a časově náročné vyhledávání různých výrobců. Chtěla jsem oslovit ty, kteří mají co říci k modernímu bydlení, ty nejlepší. Podařilo se mi najít šikovného architekta a studio, které dokáže vyrobit multifunkční nábytek speciálně pro malý prostor, což je nejdůležitější.

Co je cílem vašeho projektu?

 Myslím, že mnoho lidí, především těch mladých, půjde podobnou cestou. Budou si chtít zjednodušit život a při zařizování svých bytů budou tápat stejně jako já, prostřednictvím různých videí hledat dobré nápady třeba z Japonska, Paříže, Kanady, budou si chtít pořídit moderní vychytávky světových trendů. Vymyslela jsem projekt Flink Life – slovo flink u nás evokuje svobodu, volnost, „flákání“, life – to je život. Obrátila jsem se na výrobce z celého světa, aby mi poskytli své skvělé nápady do malého bytu, a já je lidem ukážu.

Jak to chcete udělat?

Založila jsem webové stránky s prokliky na jednotlivé výrobce, s týmem profesionálních odborníků pracuji na videu, fotografiích, které umisťuju na YouTube, na Instagram, tak, aby všichni měli možnost podívat se, najít si, co by se jim mohlo hodit. Samozřejmostí jsou i rozhovory do časopisů a různých médií s tématem moderního, účelného a zároveň krásného bydlení. Svůj byt hodlám nabízet tvůrcům k využití pro natáčení filmů nebo uměleckých fotografií. Je velmi fotogenický: jednoduchý, čistý. Díky tomu se projekt o „malém bydlení“ bude šířit dál, myslím, že to téma je čím dál aktuálnější a má budoucnost.

Jaká je vaše profese, vzdělání?

Vystudovala jsem mezinárodní vztahy na vysoké škole, ale už při studiu jsem se začala věnovat stylingu, makeupu při fotografování, dostala jsem se i ke krátkým videím. Zaujalo mě to. Byl to nejprve zajímavý koníček, nakonec ale cesta, po které jsem se vydala. Můj přítel je Australan, pracuje jako developer. V Austrálii je to s byty jiné. Prodávají se už zařízené nejen nábytkem, ale i spotřebiči. Vyberete si ten, který se vám líbí, přinesete si osobní věci a bydlíte. Myslím, že se podobný trend dostane brzy i k nám, třeba se stanu jedním z jeho průkopníků. Mé projekty mě v životě posunují stále dál, nezříkám se žádných nabídek. Teď jsem na mateřské, rozhlížím se, možností je víc. Spolupracuji s mnoha celebritami a své kontakty využívám i pro své nápady.

Je to projekt pro mladé?

Nejen pro ně, ale především pro ně. Je to možnost, jak začít „samostatný život“. Mladí cestují, přijímají nové informace, jsou přístupní novým možnostem a trendům. Ale dnes je i mnoho seniorů, kteří žijí moderním způsobem a dokážou se nadchnout pro nové věci. Je to v hlavě. Ochraňovat hrnečky, uchovávat v hromadách věci, které málokdy nebo spíš vůbec nevezmete do ruky, nebo se oprostit od stereotypů a zkusit žít jinak.

Čím se stal Flink Life pro vás?

Je to takový můj pokus, duševní očista, transformace mého myšlení. Díky Flink Life jsem si zařídila byt, ukazuju lidem, co se jim nabízí, jak mohou žít v 21. století. Jaké jsou trendy v bydlení, ale i v kosmetice, obuvi, módních doplňcích apod. Díky proklikům na webu se mohou podrobněji seznámit s tím, co je zaujalo. Lépe se zorientují v nabídkách, které jsou tu pohromadě a nemusí je složitě hledat. Možná se projekt rozšíří a stane se jednou mým byznysem, uvidíme. Zatím je koníčkem, takovým mým „dítětem“. Pokud budou zájemci chtít třeba pomoct se zařízením bytu, s radostí se toho ujmu.

Co vás tedy živí?

Mou parketou je především propagace. Baví mě a chtěla bych se jí věnovat i nadále. K tomu samozřejmě patří produkce fotografií a videí ze společenských akcí. Jsem workoholik, zajímá mě spousta věcí, život je různorodý a já ho tak chci žít. Hodně věcí jsem odložila kvůli miminku, ale těšila jsem se na ně a užívám si to. Rozmýšlím, jestli se víc „vrhnu“ na fotky, videa či byt, ale ať se rozhodnu pro cokoliv z toho, bude to pod značkou Flink Life. První produkční akcí mé značky byl propagační večer Galavečer pro Slunce.

Pojďme k vašemu bytu, už je úplně hotový?

Nespěchám. Každou chvíli narazím na něco skvělého, co „musím“ představit druhým. Věnovala jsem rok tomu, abych vyhledala to nejzajímavější, co si reálně můžete do ČR objednat – jen o tom vědět. Procestovala jsem svět a našla plno úžasných věcí, o kterých běžně ani netušíme, že existují. Hodně jsem se věnovala vnitřku bytu, teď budu svůj zájem soustředit na terasu. Ta je u malého bytu hodně důležitá, protože celou plochu provzdušňuje, odlehčuje, dodává zeleň i do 6. patra bytového domu. A dají se na ní dělat zázraky – grilovat, odpočívat v síti, setkávat se s přáteli, vytvořit hrací koutek malému dítěti…

Jaké zvláštnosti ve vašem bytě najdeme?

Miluju víceúčelové moderní věci, v malém bytě jsou nezastupitelné. Například drumbeny – sada tří bubnů, které mohou být sedátky, stolečky, ale i hudebními nástroji. Otočné zrcadlo, které má z druhé strany poličky, jídelní stůl, zasunutý do barového pultu, který je zároveň i špajzkou a pracovní plochou, skleněné dveře s leptaným obrazem, který tvoří výzdobu bytu, ale i drobnosti: designové vypínače, zásuvky. Právě jednám s výrobcem designového krytu na topení – místo nevzhledného radiátoru můžete mít skleněný obraz, nasvícený led světlem.

Požadavky mladých na bydlení jsou určitě odlišné od starší generace…

Mladí lidé jsou velmi aktivní, pracovně vytížení a potřebují si doma odpočinout. Důležitá je proto pro ně postel. Každý velkou kvalitní postel ocení, v malém bytě to musí být chytře vymyšlené. Murphyho postel ve zdi je ideální skvělé řešení. Dá se velmi rychle vyklopit, její součástí jsou zdravotní matrace, zrcadlo i osvětlení. Mladí hodně investují do zábavy, řeší ozvučení, osvětlení, domácí kina, potřebují mnoho zásuvek. Tyhle věci mohou být zároveň praktické i výtvarné. I ten nejmenší detail musí být perfektní, o atmosféře bytu rozhoduje každá maličkost. A kde mám třeba žehlicí prkno? V závěsné skříňce, která je zároveň zrcadlem a uvnitř skrývá i další poličky jako úložný prostor. Mám i „výsuvnou kancelář“ s pracovním stolem, počítačem a šanony na písemnosti. A to je vlastně pointa celého Flink Life: když si vše dobře rozmyslíte a poskládáte, můžete pohodlně a bez kompromisů žít s málem.

Máte tu ještě další „vychytávky“?

Mnoho. Velkou televizi na otočném rameni, takže může být u stěny, ale i v prostoru, pokud se chcete dívat od stolu nebo z postele. Skříně, které vedou až ke stropu, mají výklopná ramena, takže i z horních pater si menší člověk pohodlně sundá oblečení a zase ho zasune zpět. Na zdi mi visí hodiny s okýnky na fotografie, které se dají vyměňovat a nahrazují různé stojánky. Chytrá světla, která se regulují ručním ovládačem, osvětlovací rámečky na okrajích televize vytvářejí světelné obrazy a dodávají bytu večer příjemnou atmosféru. Pomocí efektních výsuvných panelů mohu část místnosti bez problému oddělit a vytvořit dva samostatné prostory.

Zmiňovala jste i drobné doplňky…

Z Mnichova jsem přivezla velmi zajímavou karafu na vodu. Uvnitř jsou drahé kameny, které vodu čistí. Dnes každá návštěva chce vodu. Nalijete ji z kohoutku? To nemá styl. Podávat ji z takové karafy, to je obřad. Zaujaly mě i boty, které jsem si dovezla z Paříže, kde jsem se seznámila s jejich autorkou, Kanaďankou Tanyou Heath. Jsou kvalitně zpracované a mají nápadité výměnné podpatky, které z jedněch bot udělají mnoho různých variací: do práce, do společnosti. Totéž designové kabelky: výměnou ucha, vnitřní výplně a ozdob získáte kabelku na několik způsobů, barevně ji přizpůsobíte dalším doplňkům. Díky projektu se seznamuji s mnoha vědci, umělci, a mnohdy naše setkání přeroste i do osobního přátelství. Velkým benefitem projektu Flink Life je, že propojil mnoho lidí, kteří se nadchli pro inovaci v životním lifestylu.

Směřují vaše zahraniční cesty právě k seznamování se světovými trendy?

Nejen to. Mě cestování ohromně baví, jezdívám vždy na delší dobu, abych mohla žít mezi místními obyvateli, poznala jejich kulturu, zvyky, životní styl, mentalitu. Před lety jsem půjčila jedné fotografce šaty, které jsem si dovezla z ciziny a ona mě na oplátku vyfotografovala. Fotky měly velký úspěch, takže jsem se stala fotomodelkou, a posléze mě začala využívat jako vizážistku a stylistku. A to byl začátek mé profesní cesty.

Kterých svých dosavadních úspěchů si nejvíc vážíte?

Jako fotomodelka jsem se stala tváří hotelu Savoy v Karlových Varech, splnil se mi sen být modelkou v Elle. Rok a půl trvala práce na charitativním projektu První republika a moje fotografie Dáma s psíkem byla zařazena do stálé sbírky Národního muzea fotografie. Jako producentka jsem se podílela na virálních videích Lež versus pravda, která mají několik milionů zhlédnutí. Tři měsíce jsem pracovala, abych produkčně zajistila Galavečer pro Slunce, který vznikl na zadání firmy Reviderm,kam jsem angažovala modelky z celého světa. Byla to obrovská událost, program natáčela i Fashion TV. Radost mám i z první reklamy pro firmu Comeflex, našeho partnera, která byla natočena v mém bytě. Všechno, co dělám, dělám s plným nasazením, jak nejlépe dovedu.

Máte vůbec volný čas?

V poslední době ho věnuji malbě. Zatím pro své kamarády a známé, snažím se sladit obrazy s interiéry jejich bytů, je to další směr, kterým se mohu vydat. Jsme dál než generace před námi, tak proč si život neulehčit. A na tom je založen projekt Flink Life. Přicházejí různé příležitosti, zkušenosti a já je „chytám za pačesy“. V současné době je pro mě ale jedničkou můj syn a můj byt. Ráda bych vás tedy pozvala na naše webové stránky www.flinklife.cz, kde si každý může prohlédnout výsledek a najít pro sebe inspiraci.

 

 

Text: Eva Procházková

Foto: Jiří Šubrt

Vytvořeno ve spolupráci:

Indoor studio Praha www.indoor.cz

Siko kuchyně www.siko.cz

Sapeli – dveře zárubně www.sapeli.cz

Roon www.dotykove-vypinace.cz

XXXLutz  www.xxxlutz.cz

Reviderm www.reviderm.cz

Vita Juwel www.vodavita.cz

Tanya Heath shoes www.tanyaheath.com

Pearlsmile www.pearlsmile.cz

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia