Lidé a projekty

Je třeba měnit

Publikoval Kamil Komenda26.10.2017

Radim Pařík, předseda představenstva Delta Capital, a.s. , popisuje v druhém dílu série o tom, jak se nemá postupovat  při řízení firem, chyby v uvažování některých manažerů, když usednou do vedoucího křesla.

Je třeba měnit 1 fotografie ve fotogalerii

Ten stůl je asi malý. A křeslo málo kožené. A okno nic moc. Vlastně to není tím oknem, to dělá ten výhled. A ta paní, co jsem ji zdědil po svém předchůdci, a má mi vařit kafe a vítat hosty... No, je třeba to všechno změnit...

Nechali jste si dát všechny přehledy a reporty, které má firma k dispozici. Přehled nákladových středisek, výnosy a ztráty, všechny zdokumentované metriky produktivity, přehled vašich podřízených, kdo je kdo, jak dlouho je kdo kde, bystrým okem jste shlédli flotilu služebních vozidel, prošli jste si výši mezd a jejich náklady, seznámili jste se s platnými firemními směrnicemi a hned máte jasno. Přece jen máte za sebou léta zkušeností, už jste řídili větší či menší skupinky zaměstnanců a organizačních jednotek, léta jste tvrdě makali a studovali, to, že jste fakt, ale jako fakt dobří vám říkají všichni. Kamarádi, rodiče, doma... A kromě toho znáte všechna tajemství managementu.

Takže... Jak nás to učili. Vše je o správných lidech. Znovu si vezmete do ruky strukturu firmy a obsazení jednotlivých nákladových středisek a už vám začíná být jasno, proč vás sem dosadili. Polovina lidí tam je moc, až moc dlouho, nejsou nejmladší a určitě jsou pomalí, některým chybí dokonce vysokoškolské vzdělání. A ta paní, co jste ji zdědil, je tady taky evidentně příliš dlouho. Už je to na ní vidět. Musíme ji vyměnit. Za někoho... No, prostě za někoho reprezentativnějšího.

Dnes jste absolvovali zásadní porady se svými novými podřízenými. A hned máte jasno. Minimálně polovina tady pracuje skutečně moc dlouho. Nevidí, že to nefunguje. Nevidí, kolik toho můžeme zlepšit. Nechápou, jak dobře to může všechno běžet a to jste jim dali spoustu krásných příkladů z dob, kdy jste úspěšně pracovali u svého bývalého zaměstnavatele. Jen ti dva z celé skupiny zaměstnanců to chápali. Taky byli více inteligentní než ostatní, rozuměli vám a tomu co říkáte a souhlasně přikyvovali hlavou, taky jim některé výroky kolegů připadaly mimo míso a na znamení toho protáčeli oči nebo na vás spiklenecky mrkli. Ti jsou dobří. Ti vědí přesně, jak důležité je, abyste se pustili do změn.

Ano, jste trpěliví. Dokola opakujete, jak jste v minulosti udělali opatření, která vedla k razantnímu zlepšení. Je zřejmé, že tomu rozumíte a víte, co je třeba měnit. Kromě toho už můžete těžit z historické zkušenosti. Je na to dokonce i odborný výraz, který je ve všech knihách o managementu. A vy jste jich přečetli fakt hodně. Best practise.

Mimochodem, koncept kanceláři je zastaralý a nepodporuje produktivitu ani týmového ducha. Budeme muset vyměnit nábytek a udělat z toho moderní open space, ve kterém se zaměstnanci budou cítit mnohem lépe a budou mít k sobě mnohem blíže. Tak podpoříme týmového ducha a zvýšíme produktivitu. Je to hezké, moderní a ne tyhle staré kukaně. Open space pro všechny. Až na vás, samozřejmě, vy potřebujete svou kancelář a nepřejete si být rušeni hlukem. Kromě toho je jasné, že top management nesedí v open space. To dá rozum.

Váš předchůdce vám po sobě nechal nepořádek. Velký nepořádek. Dokonce i ty reporty je potřeba změnit. Večer si přečtete tu knížku u změnách ve firmách. Třeba tam konečně najdete odvěkou odpověď na managerskou otázku: kde má čmelák žihadlo?

Radim Pařík (37) je CEO Delta Capital, a.s. a současně CEO Security Ident Group a.s. [člen holdingu Delta Capital], člen advisory boardu nadačního fondu Start It UP! a PR PARTNERS. Investiční skupina Delta Capital je dlouhodobě aktivní v oblasti private equity. Zaměřuje se na projekty nejen v seed či start-up fázi, ale také v tradičních oblastech, které mají vysoký obchodní potenciál. Skupina působí ve více než 80 zemích světa. Hlavní pilíře Delta Capital tvoří Document a IT Security [Security Ident Group], Medical [Delta Medical Holding], IT/služby a průmysl 4.0 [Auris], dřevařský průmysl [Central European Woods] a inovativní start-upy. Součástí Delta Capital je i Delta Investiční společnost. Radim Pařík je bývalým členem top managementu skupiny Kaufland v Německu, v posledních letech působil jako místopředseda představenstva společnosti Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp. k. Má 15ti leté zkušenosti z maloobchodu s prodejem, logistikou, expanzí, výstavbou, property managementem, technickým nákupem, restrukturalizacemi a rozvojem zaměstnanců. Je absolventem The Nottingham Trent University ve Velké Británii. Hovoří česky, německy, anglicky, polsky a znakovým jazykem. Mezi jeho záliby patří karate, basketbal, squash, vaření a cestování.

www.deltacapital.cz

Text byl zpracován v rámci studia profesního vzdělávacího programu Executive LL.D. – Corporate Law and Business na European Business School SE.

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia