#Lidé a projekty

Letošní hackathon Hackflow porazil boj s IT rutinou a otevřel nové cesty v práci s datovou architekturou firem

Redakce22.9.2022

Hackathon Hackflow, na kterém se desítky vývojářů, datových inženýrů, analytiků a také studentů snažilo vytvořit unikátní řešení pro datové toky České spořitelny, zná své vítěze. „Netroufám si tvrdit, že jsme na hackathonu rozetnuli Gordický uzel datových toků, ale výrazně jsme přispěli k jeho rozmotání,“ říká s nadsázkou Tomáš Krátký, CEO úspěšného startupu MANTA, jež dvoudenní hackathon, spolu s Českou spořitelnou a společností Profinit, zorganizoval.

Letošní hackathon Hackflow porazil boj s IT rutinou a otevřel nové cesty v práci s datovou architekturou firem 1 fotografie ve fotogalerii

V kategorii týmů si vítězství odnesl čtyřčlenný tým expertů, kteří navrhli nejlepší řešení pro vertikální i horizontální agregace. V kategorii jednotlivců si hlavní cenu odnesla datová inženýrka Zuzana Tučková, která průběžně výborně vyhodnocovala použití lineage a předložila nápady na vylepšení a zjednodušení datových procesů v rámci banky. Speciální cenu poroty pak obdrželo 5 studentů, z nichž ještě tři studují na střední škole. Vítězný tým i studenti obdrželi poukázky na nákup do Alzy a Zuzana Tučková se může těšit na víkendový pobyt v Lisabonu.

 

Hackathon Hackflow se uskutečnil ve dnech 15. - 16. 9. a zúčastnilo se jej přes 30 specialistů, kteří na řešení zadaných úkolů strávili více než 600 hodin týmové i individuální vývojářské, inženýrské a analytické práce. „Chtěli jsme se na datové toky ve velké instituci podívat s nadhledem, zkusit i netradiční cesty, na které při běžné práci není tolik času. Proto jsou hackathony tolik oblíbené a zároveň praktické. To se nakonec potvrdilo i na Hackflow, kdy několik inženýrů hlásilo, že navržená originální řešení rovnou použijí při své práci na jiných projektech,“ říká Jan Ulrych, viceprezident MANTA pro výzkum a vzdělávání.

 

Hackathon Hackflow se uskutečnil díky spolupráci se společností Profinit a největší tuzemskou bankou Českou spořitelnou, která nabídla vedle prostor a technického zázemí zejména svoji datovou architekturu. Do ní vývojáři nahlédli pomocí unikátních sad metadat, které vygenerovala MANTA. Řešení se týmy snažily nalézt ve čtyřech kategoriích: 1. Vertikální agregace (nivelizace hierarchie datových objektů), 2. Horizontální agregace  (selektivní přeskakování a zapouzdření specifických typů uzlů orientovaného grafu), 3. Překlenutí chybějících článků (v souvislém řetězci datového toku), 4. Podmínečná lineage (zjednodušení grafu eliminací určitých vazeb na základě jejich relevance pro účel dané analýzy).

 

Foto: pxhere.com

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.