Lidé a projekty

Lukáš Macháček - módní návrhář

Publikoval Jana Albrechtová12.10.2016

O mladém módou nadaném muži jménem Lukáš Macháček jste možná už něco zaslechli, jestliže ještě ne, vězte, že o něm v budoucnu jistě uslyšíte. Tento mladý módní návrhář vás svojí tvorbou oslní a ohromí zároveň. Nečekejte však nic extravagantního, Lukáš nemá zapotřebí krást vaši pozornost světélkujícími barvami, blyštivými sklíčky a jinými překážejícími cinrlátky. Nadčasovost, jednoduchost a kvalita jdou společně ruku v ruce. Jeho styl vás bude bavit, můžete všemožně kombinovat, a přesto nepřekombinujete. Jeho styl je sofistikovaný a vy nabijete dojmu, že je šitý právě pro vás. A taky že ano! Není proto divu, že si jeho tvorbu zamilovala zpěvačka Monika Bagárová či fotbalista Lukáš Vácha, se kterými vdechl duši kolekcím jimi inspirovaným. Jaký člověk je Lukáš Macháček? A jaké byly jeho začátky? Dozvíte se v tomto rozhovoru.

Lukáš Macháček - módní návrhář 1 fotografie ve fotogalerii

Jakou cestu jste ušel, než jste se stal uznávaným módním návrhářem? Jakým překážkám, nejen profesionálním ale i životním jste musel čelit? Na co rád a naopak na co nerad vzpomínáte? 

Prioritně bych upozornil, že jsem já i celý můj tým teprve na začátku, nutno však dodat, že cesta je trnitá a nekonečná. Člověk musí čelit denně lidskému faktoru překážek, ale také spoustě překážek v podobě nedostatku produktů na našem trhu potřebných k tomu naplno fungovat a rozvíjet kreativitu designéra. 

Jaký typ produktů se vám v České republice nedostává? Cožpak se v dnešní době nedá koupit všechno? 

Nadlidský úkol je například běžně v prodeji sehnat černý kovový zip ne s černou tkanicí, ale s černými zoubky a jezdci. Na objednávku od výrobce ano, ale v určitém množství, které je pro nás prozatím nevyužitelné. A postupem času narazíte na další a další aspekty z kovové galanterie, kterou pokud si člověk neobjedná ze zahraničí, nemá šanci, neboť český běžný klient galanterie tyto věci nekupuje, protože je to drahé a tak sáhne po levnější variantě. 

Která z vašich kolekcí vám je nejmilejší a proč? 

Nemám nejoblíbenější. Vždy je nejmilejší ta, na které začínáte pracovat a jste plni emocí, jakmile s ní ale půl roku žijete a několikrát ji fotíte a trávíte s ní čas až do defilé, nemůžu se pak dočkat, až začnu opět připravovat novou. Je ale pravdou že si nejčastěji vzpomenu na svou první kolekci plnou krajek a květů vytvořenou s pomocí spolužáků v prvních ročnících střední školy. 

Jak se vlastně zrodila spolupráce s Monikou Bagárovou a Lukášem Váchou? Čím vás tito lidé zaujali a nakolik ovlivnili podobu výsledného módního kousku? 

Oba jsou mí blízcí přátelé. Já obdivuji to, co dělají a oni zase co já a tak vznikly první impulzy k tomu vytvořit mezikolekce, takový basic #lukasmachacek inspirovaný každým z nich. Lukášova Capsule kolekce je inspirována sportem a dal mi prakticky volnou ruku, neboť několik podobných kousků už si u mě nechal navrhnout předtím a Monika naopak chtěla vytvořit rozsáhlou kolekci, kterou chtěla potěšit alespoň malinko každého z jejich fanoušků a pečlivě sledovala její vývoj. 

Jaký je profil vašich klientů? 

Velmi rozsáhlý oblékáme od dětí předškolního věku až po úspěšné ženy a muže ve věku 50-60 let. Shrnul bych to do jednoho: náš klient je klient, který má svůj styl a ví, co chce! (nebo jeho rodiče). 

Kde je možné vaši produkci zakoupit?

Prioritně na eshopu www.mconcept.cz, tam najdete kompletní portfolio mé tvorby, dále pak v JINEYLEVEL STORE, Spálená 21 na Praze 1, kde jsou především zmiňované basic kolaborační kolekce, ale i basic #lukasmachacek a nově také budeme k dispozici v Košicích, Bratislavě a v Brně. 

Jakými zásadami se ve své tvorbě a v osobním životě řídíte? 

Dělej věci tak, jak cítíš, postupem času se učím poslouchat svůj vnitřní hlas a už se nespoléhat na radu okolí a to jak v pracovním tak osobním životě a nutno říct že to funguje vždy na 100 %. 

S jakým materiálem nejraději pracujete a proč? Co všechno se vám honí hlavou, než na sáhnete na nějaký velmi drahý materiál? 

Nejraději mám přírodní materiály a kůži, miluju její vůni. Většinou sáhnu vždy na ten nejdražší, nějak to podvědomí chce, pak se mi honí hlavou nákupní a prodejní cena finálního modelu, většinou ale zvítězí kreativní, než účetnický duch, který se pak v účetnictví velmi dobře odrazí. 

S jakým materiálem je nejtěžší pracovat a proč? 

Obecně si myslím, že s klouzavými materiály nebo velmi jemnými úplety. Než dojde k tvorbě stehů pomoci stroje, je třeba vše pečlivě nastehovat, našpendlit tak, aby se materiály pod strojem co nejméně hýbaly + pak velmi dobrá zručnost a znalost řemesla toho, kdo za strojem sedí. 

Už jste někdy musel ve své tvorbě improvizovat? 

Ano mnohokrát, prakticky denně což navazuje na první odpověď, vždy ale díky nutným změnám najdeme ještě lepší cestu jak dojít do perfektního cíle. 

Můžete uvést příklad nějakého takového kousku? 

Většinou jsou to modelové vzorky do nových kolekcí. 

Co byste poradil člověku, který touží stát se také módním návrhářem? Co tato branže obnáší, čemu se vyvarovat a na čem zapracovat? 

Není to čistě o talentu, ale o disciplíně, vytrvalosti, štěstí a schopnosti organizace nejen sebe ale i svého týmu. 

Jaký jste typ člověka? 

Myslím si, že citlivý, tvrdohlavý, cílevědomý, romantický a nekonfliktní částečně i bohémský. Jde tohle vše vůbec do kupy? 

Co je vaším doposud nesplněným snem? Jaký sen se vám naopak již vyplnil? 

Doposud jsem nebyl v New Yorku. Jedním se splněných snů je moci pracovat ve své vlastní firmě a moci prezentovat svou práci v rámci nejprestižnější módní události v Česku a na Slovensku. #mbpfw 

Co vám život návrháře dal a co naopak vzal? Co byste naopak nikdy kvůli práci neobětoval? 

Nikdy bych neobětoval svou rodinu, i když paradoxem je, že díky této práci ji nestíhám vídat tak, jak bych chtěl. 

Jakými vjemy se necháváte rád inspirovat? 

Určitě celosvětovým děním ve světě módy ale především style ulic velkoměst. 

Jaká osoba vás jako člověka a jako návrháře nejvíce ovlivnila? 

Můj partner. 

Kdyby karty vašeho osudu byly rozdány jinak a vy se nemohl stát módním návrhářem, čím byste rád byl? 

Nedokážu si představit fungovat v jiné sféře. 

Jaký byl váš první návrh? Šaty pro princeznu 

 

Kolik let vám tehdy bylo? Jaká princezna to byla? 

Bylo mi tak 5 – 8 let a samozřejmě, že byly pro Arabelu a Popelku. 

Co byste na světě nejraději změnil? 

Každý by se měl starat sám o sebe a to je myšleno v celosvětovém měřítku! 

Na co se aktuálně těšíte? 

Nejvíce na dovolenou, kterou si budu moci dovolit až po představení nové kolekce v rámci mbpfw a dokončení pár dalších projektů. 

Co vám dokáže udělat největší radost? 

Když si na vás někdo vzpomene, i když nemusí! 

Jaká je vaše cesta k úspěchu? 

Nevzdávat se!

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia