#Lidé a projekty

Marta Musilová Módní návrhářka

Radim Kašpar18.1.2017

Módní návrhářka Marta Musilová pochází z Litovle, studovala v Prostějově, Brně, žila v Hradci Králové, cestovala, rozhlížela se, tvořila, navrhovala…až se usadila v Olomouci. Její tvorba je originální, barevná, tvůrčí a pohledná. Sama návrhářka je zdravě sebevědomá, energická a velmi pozitivní. Každý, kdo se s ní potká, musí ocenit její lásku k práci a píli, která je na první pohled patrná. Ne nadarmo byla oceněna v soutěži živnostník Olomouckého kraje druhým místem a míří ještě výše...

Marta Musilová  Módní návrhářka 1 fotografie ve fotogalerii

Pojďte se našim čtenářům trochu blíže představit. Jste známá módní návrhářka. Jaké služby a produkty vlastně nabízíte?

Jsem Marta, co vždy ráda šila a šije, osoba co je energická, vtipná, sebevědomá plná elánu, energie a pozitivního myšlení. Říkám o naši práci, že šijeme s láskou a energií a tu předáváme do našich modelů, chceme, ať se klientka cítí dobře a vrací se k nám. Z toho také plyne, že naší činností je vytváření modelů na míru od plánu, návrhu a realizaci. Máme také hotové modely, které mohou dámy koupit u nás v Módní dílně. Vše u nás je originální a každý kus jde upravit na míru, ničím se neomezujeme a říkáme, že lze vše, stačí jen chtít ;-)

Když se řekne módní návrhář, někdo si možná představí oblečení za desetitisíce. Ono to tak ale úplně být nemusí, že? Setkáváte se s tímto mýtem, že módní návrháři jsou jen pro nejbohatší?

Máte pravdu, za pojmem módní návrhář si lze představit drahý a extravagantní model. Ano, někde tomu tak je, ale u nás v Módní dílně pracujeme jinak. Chceme naše šaty potkávat na ulici, na večírcích a vidět v šatech šťastné nevěsty, proto naše ceny jsou dostupné. Mé přání vždy bylo a je, aby klientka u nás koupila model za přijatelnou cenu (například šaty na běžné nošení se u nás pohybují v cenách 1500Kč-1990 Kč, abychom se tedy bavili věcně a konkrétně, což já taková jsem) a když půjde kolem našich výloh za pár dnů a zahlédne další model, aby nás opět navštívila a udělala si jednoduše radost.

Vaši dílnu, která je otevřena všem, máte v Olomouci. Proč právě Olomouc?

To je také velmi vtipný příběh, já procestovala tři čtvrtě republiky, abych se vrátila domů, do města, kde jsem se narodila a založila zde svůj životní podnik. Olomouc má vše, má moji rodinu, má zázemí pro mého syna, kulturu, vyžití, krásné kavárny, nádherné památky, lokální produkty, a pokud si mě tedy najde princ na bílém koni, holt bude žít v Olomouci, já už zůstávám J

Studovala jste oděvní technologii na škole designu v Prostějově. Bylo vždy Vašim snem dělat módní návrhářku?

Studovala jsem oděvní technologii, miluji tento obor. Pravda je taková, že v době přihlášek na střední školu mi neotevřeli obor „na modelování zubů“ tak jsem si tedy řekla, budu modelovat šaty a byla to dobrá volba, zubaře se bojím dodnes a šaty nosím denně J

Ne každý ví, že jste inženýrka a máte také titul BA. Co jste studovala po střední?

Studovala jsem Vysoké učení technické v Brně ve spolupráci s Nottingham Trent University, kde jsem získala titul BA, studium probíhalo v Čechách. Poté obor podnikové finance a obchod, kde jsem končila s titulem Ing. A pokud tomu vše dovolí, ráda bych ještě dostudovala MBA.

Kdy jste začala podnikat? A jaké byly Vaše začátky?

Krásný příběh, ten Vám musím říct. Začala jsem podnikat v roce 2008 a měla jsem prodejny se spodním prádlem. Jednou za mnou přišel do prodejny kamarád a pochválil mi moje šaty, co jsem měla na sobě a zeptal se, kde jsem je koupila. Odpověděla jsem, že jsme si je včera ušila. Jeho výraz si pamatuji dodnes s otázkou „Ty šiješ? To jsi mi nikdy neřekla“, ano neřekla, nemluvím o tom, proč taky… Zadíval se svým podnikatelským, pro mě velmi známým pohledem a řekl mi, že přesně takové chce pro svoji přítelkyni k narozeninám. Řekla jsem ne, já nebudu šít pro nikoho jiného! Odpověděl: „budeš a víš, co uděláš ještě? Našiješ více takových a budeš je prodávat tady u sebe v obchodě s prádlem“. Rázně jsme odvětila, že v žádném případě, že se neprodají a, že nebudu míchat „jablka a hrušky“. Kamarád už nevěděl, co se mnou tak vymyslel sázku: Řekl: „Ušiješ 5 šatů, a pokud se neprodají do konce týdne, všechny je koupím já“!!! Podotýkám, že bylo pondělí dopoledne. A ano, ruka padla a sázka byla uzavřená. Tu noc jsem nespala a ušila 5 dohodnutých šatů a za dva dny poté jsem už na obchodě neměla ani jedny! Takže jsem postupně zaměňovala za spodní prádlo šaty, a když jsem se v Čechách v roce 2013 rozvedla a vrátila domů na Moravu, už jsem otevřela prodejnu jen se šaty.

Pohledem malého živnostníka, co Vás nejvíce trápí?  

Pokud je něco, co je potřeba vyřešit, vždy se tomu postavím čelem a řeším. Je spousty záležitostí, které jako podnikatel musíte zdolávat, ale neříkám jim problém, ale možnost, jak se posunout o krok jinam a výše. To, jací lidé se pohybují okolo Vás, také ovlivňujete vy sami, takže vždy se najde ten, který Vám pomůže s řešením, a to i z řad úředníků.

V roce 2014 jste se dostala do top 10 v soutěži živnostník roku Jihomoravského kraje a v letošním roce jste obsadila stříbrnou příčku v téže soutěži, ale v Olomouckém kraji. Co porota nejvíce ocenila na Vaši práci?

Osobně si myslím, že je to náš přístup a naše práce, protože ji děláme jinak a to tak, že šijeme přímo za výlohou, když jdete okolo naši Módní dílny a zastavíte se u výlohy s čokoládovými okenicemi se sněhovou, ruční malbou našeho loga můžete nás sledovat při práci.

Někde jsem se dočetl, že jste také držitelka známky „Haná – regionální produkt®“. Můžete to trochu přiblížit?

Naše modely jsou držitelem ochranné známky HANÁ regionální produkt®. Výrobky a produkty pocházejí z oblasti Hané. Tato značka garantuje místní původ výrobku, ale také jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí.

Jak vypadá Váš běžný pracovní den?

Pracovní dny jsou různorodé, trávím čas jak v Módní dílně, tak i na schůzkách, jelikož řeším reklamu a marketing firmy, také hledám potencionální klientelu, jelikož šijeme modely pro firmy, akce, kongresy na zakázky a další různé subjekty. Takže moje práce je i obchodního charakteru.

A co konkurence? V době nákupních center někdo preferuje „viditelnou“ značku na hrudi, byť se nejedná o jedinečný exemplář. Co Vaše značka? Jak poznáme výrobek Marty Musilové, v čem je charakteristický?

Naše šaty jsou barevné, svěží, jednoduše se za nimi otočíte. Každý má volbu, kde bude nakupovat a má jiné priority, pokud někdo chce nosit šaty jako má dalších sto žen a to různých velikostí, tak mu přejme, ať zapadne do konfekčních tabulek a oděv mu sedí. Ale pokud je někdo, kdo si Váží té možnosti být originální, dopřát si model na míru, protože každá postava je jiná, je u nás vítaný.

Jste člověk, který hýří pozitivní energií a elánem. Jaká je Vaše životní filozofie?

Dělejte vše s láskou, respektem a svědomitě. Pokud se každé ráno těšíte na to, co budete dělat, je to ta správná cesta. Podnikatel má obrovský dar, že se rozhoduje sám a má nepřeberné množství možností, co bude dělat. Já se například těším s každou novou klientkou, která k nám přijde, práci děláme pro ni. Osobně myslím pozitivně, vysílám signály do vesmíru a jen čekám, kdy mi přinese to, co si přeji. Takže pokud se Vaše přání plní pomaleji, počkáte si, protože můj seznam je dlouhý (smích)

Text: Radim Kašpar

Foto: Archiv

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.