Lidé a projekty

Michal Jančařík - na kole jižní Moravou

Publikoval Michaela Lejsková2.11.2016

Na kole jižní Moravou s Michalem Jančaříkem je v pořadí třetí autorův průvodce pro cyklisty. Křest se uskutečnil v kavárně a restauraci Passage v Praze.

Michal Jančařík - na kole jižní Moravou 5 fotografií ve fotogalerii

Na kole jižní Moravou s Michalem Jančaříkem je v pořadí třetí autorův průvodce pro cyklisty

Křest se uskutečnil v kavárně a restauraci Passage v Praze. Kmotry knihy se stali skladatel a primáš kapely Hradišťan Jiří Pavlica, pětinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a Jaroslav Javornický z vinařství Spielberg, jehož sektem se také křtilo.

 „Když to budu parafrázovat, tak vznik příručky trval dvacet let, kdy jsem sbíral zkušenosti a po tom, co to všechno ve mně zrálo, pracoval jsem rok na formátu. Práce to byla hezká, příjemná i veselá. Ostatně na jižní Moravě člověk ani nemůže být smutný. To snad jedině, když přebere,“ dodává s úsměvem autor Michal Jančařík.

Turistický průvodce jedním z našich nejkrásnějších a nejatraktivnějších regionů volně navazuje na 300 dílů televizního pořadu „Cyklotoulky s Michalem Jančaříkem“ vysílaného v letech 2008–2013 (Public TV, TV Barrandov, Česká televize). V publikaci autor čerpá ze svých četných cest po jižní Moravě a také vychází z natáčení několika dílů TV pořadu „Cyklotoulky“ v daném teritoriu. V publikaci autor též využívá zkušeností s vydáním cykloprůvodců „Na kole Šumavou“ (2013) a „Na kole Českou Kanadou“ (2014). "Jako hlavni přednost vidím to, že popis každého z jedenácti výletů začíná kvalitní profesionální mapou, kde je okruh zakreslen včetně převýšeni atd. Uživatel tedy už nemusí mapu dokupovat, což vnímám jako zásadně praktické. U mě dostává 2 v 1, tedy mapu plus popis s doprovodnými fotografiemi," vysvětluje Michal Jančařík.

 „Brožura spojuje tři věci, které mám rád. Cyklistiku, jižní Moravu a víno. Jezdit na kole je nejpopulárnější způsob jak trávit volný čas. Už ne jen mapa, už krásná příručka s příběhem“, komentuje paralympionik Jiří Ježek, který dorazil na křest s manželkou. Základním opěrným bodem publikace „Na kole jižní Moravou“ je putování autora regionem, zpracování materiálu přímo na místě, konzultace s místními odborníky na cestovní ruch a vinaři, včetně pořízení detailní fotodokumentace. Výstup má být prezentován populární, srozumitelnou formou – čtivé texty, popisy tras a jednotlivých míst, kde se čtenář dozví nejen mnohé zajímavosti o přírodě a historii z pohledu turisty, ale především konkrétní zážitky a postřehy. Atraktivita formátu spočívá právě v kombinaci průvodce a cestopisu – uživatel tu nalezne jak faktografické informace a popisy, tak se může začíst do „zážitkových“ pasáží a autentických pocitů autora známého z televizní obrazovky.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola dodává: „Dvě ze tří knížek jsou věnovány právě jižním Čechám a vím moc dobře podle ohlasů od cyklistů, jaký to je přínos pro regiony. Jde o přenos zážitků a zkušeností, to mnohé usnadní. Já sám jsem milovníkem brožur a map, rád je sbírám. Krom toho na horském kole se bez toho neobejdete, takže jsem velkým propagátorem.“

Na 112 stranách najdete mimo jiné také množství kvalitních fotografií, což čtenáři umožňuje získat co nejlepší představu o navštívených místech. Každá trasa je vybavena detailní mapou, průřezem převýšení, označením náročnosti a tipy na občerstvení, eventuálně ubytování. Předností průvodce je praktický formát určený přímo na cesty, nicméně určitě potěší nejen turisty a cyklisty, ale i všechny ty, kteří mají jižní Moravu rádi, nebo ji chtějí poznat blíž.

Jeden z kmotrů, primáš Hradišťanu Jiří Pavlica, využívá svůj čas hlavně pracovně a třeba komponování svěřuje do rukou elektronického notového papíru. Stejně jako své poslední dílo „Svatojánské vigilie“, které složil pro symfonický orchestr FOK. „S Michalem Jančaříkem jsme se seznámili přes kulturu a vždy nás to přivedlo i k tématu cestování. Jižní Morava je kraj mně důvěrně známý, a kdybych měl říct, čím je vynikající, tak určitě svojí členitou krajinou, vinařskými stezkami a určitě jsou tam lidé otevření a srdeční. Navíc už to, že jsme na jihu, tak více sluníčka dělá více dobré nálady.“

Michal Jančařík (*1975 v Plzni), moderoval první TV pořad v r. 1998 na TV Prima, ale širší veřejnosti je znám především jako moderátor pořadů „Počasí“ a „Snídaně“ TV Nova (počínaje r. 2000). Od r. 2008 do 2013 provázel pořadem „Cyklotoulky“. Je absolventem FF UK, žije v Plzni, kde také vede koncertní agenturu Synagoga Concerts. Podařilo se mu navštívit např. Nový Zéland, Vietnam, Peru, Norsko, Zakarpatskou Ukrajinu nebo Tanzanii, ale jak s oblibou říká: „Česká krajina je jen jedna.“ Je ženatý a má dvě malé dcery Sofii a Julii. 

 

Foto: Profesní magazín Best of

Autor: Michaela Lejsková

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia