Lidé a projekty

Michal Tóth - spoluautor knihy Co vám výživoví poradci neříkají (protože to nevědí)

Publikoval Jana Albrechtová12.10.2016

Kolikrát za život jste si při pohledu do zrcadla už řekli, že byste se sebou měli něco udělat? Tento případ je zřejmě nejčastějším příkladem prokrastinace v našem osobním životě. Nejvhodnější doba začít není prvního ledna, ani zítra, je to teď hned. Víte, proč se tak často vaše snahy setkají s neúspěchem? Proč si pořád při pohledu do zrcadla říkáte jedno a to samé? Vězte, že Michal Josef Tóth zná odpovědi na vaše problémy, jejichž řešení je tak jednoduché. Přečtěte si rozhovor s renomovaným výživovým poradcem, který vám ukáže kudy kam. 

Michal Tóth - spoluautor knihy Co vám výživoví poradci neříkají (protože to nevědí) 1 fotografie ve fotogalerii

Kdo je vlastně Josef Michal Tóth?

Výživový poradce a spoluautor knihy Co vám výživoví poradci neříkají (protože to nevědí) zaměřující se především na efektivní a trvale udržitelné hubnutí založené na vyváženém stravování. Dále také spolumajitel internetového obchodu FitStore.cz a hlavní moderátor facebookové diskusní skupiny Fitness Motivation CZ. Především však sportovně velice aktivní člověk, který veškeré své zkušenosti a znalosti převádí do praxe. 

Tato skupina je opravdu obrovská. Jak dlouho trvalo, než dosáhla počtu téměř 35 tisíc členů? 

Skupina jako taková existuje odhadem něco kolem 2 let, ačkoli se to nezdá, starost a správa takové skupiny zabere velmi mnoho hodin denně, proto je nás na to tolik. 

Stal se někdy sport vaším povoláním? 

Samozřejmě, považuji fitness za plnohodnotnou součást zdravého životního stylu. Myslím, že ideální cesta ke správně fungujícímu a vitálnímu tělu je kombinace vyváženého stravování a vhodného pohybu. 

Co vás vedlo k sepsání knihy „Co vám výživoví poradci neříkají (protože to nevědí)?“ 

Se svým kolegou Pavlem Walkem máme, na rozdíl od většiny běžných výživových poradců, možnost spolupracovat a především pomáhat doslova tisícům lidí během jediné vteřiny. Díky spolupráci s několika tisíci lidmi jsme nasbírali bohaté zkušenosti a měli jsme rovněž prostor naše poznatky průběžně aplikovat a dále je rozvíjet. Myslíme si, že naše diskusní fórum, respektive facebooková skupina Fitness Motivation CZ, je k dnešnímu dni největší a nejaktivnější skupinou se zaměřením na fitness a zdravou výživu v celé střední Evropě. Zde společně s Pavlem denně prezentujeme své názory na nejrůznější témata z této sféry, přičemž odměnou je nám především feedback, tedy zpětná vazba členů skupiny. Takto nasbírané, a především praxí ověřené zkušenosti, jsme rozhodně chtěli předat dál. 

Dalším impulzem k sepsání knihy byla situace ohledně kvality dostupných informací na českém a slovenském internetu. Výrazná většina webů a poradců dokola opakuje různé mýty a již dávno vyvrácené informace, které často mohou člověku spíš ublížit než pomoci. Bohužel neexistuje žádný kvalitní český zdroj, který by obyčejnému člověku umožnil rychle a jednoduše sledovat nejnovější poznatky a objevy z oboru fitness a zdravé výživy. Tedy zatím není… my se o to momentálně snažíme. 

Zároveň můžu prozradit, že aktuálně začínáme připravovat další knihu, která bude podobná té první, nicméně informace budou užšího zaměření, tudíž bude v knize více prostoru pro různé detaily a také konkrétní návody. 

Jak velký úspěch měla kniha? Kolik objednávek jste zaznamenali a kde si mohou zájemci knihu objednat? 

Původně jsme měli objednáno 5000 publikací a mysleli jsme, že knihu budeme prodávat opravdu dlouho. Nechci uvádět přesná čísla, ale mohu říci, že za první týden uvedení na trh se prodalo více než tisíc výtisků a zájem je pořád. Nejen z řad samotných čtenářů, ale i v sítích knihkupectví, časopisů, magazínů či youtuberů - myslím že tenhle rozhovor je toho názorným důkazem. Knihu můžete zakoupit například přímo v našem internetovém obchodě. 

Čemu se mimo výživové poradenství věnujete? 

Přiznám se, že výživové poradenství a projekty s tím spojené mi zabírají veškerý volný i pracovní čas. Kvůli vysokému zájmu klientů o mé služby, neustálou snahu o další edukaci v oboru a práci na dalších projektech (nová kniha, vlastní značka oblečení a další) už není na nic jiného v profesním životě čas. 

Vlastní značka oblečení? Prozradíte nám o ní něco víc? 

Náš nový brand je opravdu teprve v základu, momentálně máme připravených jen pár návrhů a hledáme kvalitního výrobce, značka bude samozřejmě zaměřena na sportovní oblečení od legín až po stringer. 

O jakou službu jeví zákazníci největší zájem? 

Vždy se snažím lidem poradit zdarma v naší diskusní skupině, ale podstatná část z nich zkrátka chce mít jídelníček vyhotovený od odborníka a vyhnout se tak začátečnickým chybám. Zároveň se jedná o nejžádanější službu, kterou se však snažím omezit. Jsem zastáncem faktu, že člověk je sám sobě nejlepším poradcem a snažím se spíše lidi vzdělávat a motivovat je k tomu, aby byli schopni s jídlem pracovat sami. Samozřejmě je tu argument, že je to jen další finanční příjem pro mě, ale opak je tak nějak pravdou. Z tohoto hlediska prodej knih nebo samotný provoz fitstore.cz ekonomicky "jídelníčkové služby" naprosto přebije. Tudíž si z časového hlediska opravdu nemohu dovolit brát každého. 

Podle jakých kritérií si vybíráte, koho vezmete a koho ne? 

Primárně podle volného času, občas se stane že mi napíše úplně cizí člověk a já mu vyhovím. Drtivá většina nových zájemců ale přijde na doporučení od stávajících klientů. Snažím se hýčkat si své klienty, všichni moc dobře víme, že spokojený klient je nejlepší reklama - dalo by se říct že se tím řídím po celou dobu svého působení a myslím že nejde přistupovat ke své činnosti lépe, do dnešního dne jsme si nezaplatili jedinou externí reklamu a ani to neplánujeme. Spokojený klient je totiž k nezaplacení. 

Kdy stíháte žít svůj osobní život? 

Naštěstí mám přítelkyni která má naprosto stejné zájmy, tudíž svou práci beru jako zábavu, a ona se mnohdy baví se mnou. Mimo to řeším vrozenou poruchu imunity, takže jsem rád, že mi s prací kolem eshopu a administrativy dokáže pomoci, když já jsem indisponován zdravotními komplikacemi. Ale samozřejmě na soukromý život je i tak dost času, přeci jen, den má 24 hodin. 

Čím vám klienti dělají největší radost? 

Tohle je opravdu krásná otázka! Jsem poměrně optimistický člověk a radost mi udělají každým dnem, kdy jídelníček poctivě dodrží, nicméně v poslední době mi opravdu hodně často vykouzlí úsměv na tváři pohled na neznámého člověka v MHD, který je nekompromisně začtený právě do naší knihy. 

Nemáte nutkání takového člověka samou radostí poplácat po ramenou? 

Hromadu klientů už jsem po ramenou poplácal. Myslím že ta radost z výsledku je stejně příjemná pro mě, i pro něj. Jsem hodně empatický člověk a s celou řadou klientů jsem si vybudoval přátelské pouto a je z nich součást mého osobního života. 

Jakých chyb se lidé ve snaze následovat „zdravý životní styl“ nejčastěji dopouštějí? 

Tohle je velice zákeřná otázka, která by se dala rozepsat skutečně na několik knižních vydání. Nicméně pár těch opravdu nejčastějších: 

1) Lidé se bojí jíst – nerozumí tomu, jak jejich tělo funguje a jídlo vidí jen jako potenciální “škodnou,” která se jim na těle usadí v podobě tuků, což je samozřejmě problém. Troufnu si říct že 7/10 žen jí ve skutečnosti méně, než by mělo. 

2) Vyhýbají se tukům a nahrazují je sacharidy. Podle statistik je naprosto jasné, že nejvyšší nárůst obezity přišel v roce 1976-1980, což je rokem kdy “odborníci” začali svou válku proti tukům. Samozřejmě úměrně s tím se zvýšil výskyt mnohých onemocnění (především kardiovaskulární potíže). Eliminace nebo rapidní snížení jakékoli makroživiny v jídelníčku není a nikdy nebude pro zdravého člověka správnou cestou. 

3) Nedostatečná vytrvalost - základem je třeba si uvědomit, že tuky na těle se neobjevily ze dne na den, poctivě jsme si je budovali klidně 10 let a nemůžeme po nich tedy chtít, aby za 14 dní zmizely jako mávnutím kouzelného proutku. Vytrvalost je opravdu jediným klíčem k (dlouhodobému) zhubnutí a tedy ke spokojenosti se svým zdravím i vzhledem. 

4) Slepé následování různých “moderních” diet. Určitě netvrdím, že všechny tyto programy jsou skutečně k ničemu, ale pro naprosto drtivou většinu lidí je bezkonkurenčně nejlepším řešením právě vyvážená strava a pestrý jídelníček, ideálně v kombinaci s pohybem. Vyhněte se “moderním dietám,” které frčí pár měsíců, ony totiž déle ani frčet nemůžou, jelikož si za tuto dobu všichni uvědomí, jak jsou nepoužitelné. Stejně tak se vyhněte napodobování vašich idolů, včetně fitness/kulturistiky. Věřte, že oni mají výrazně jiné podmínky a režim než máte vy. 

5) Přetrénování. Velice častou chybou je přecenění svých možností. Pokud z prakticky nulové fyzické aktivity skočíte do deseti hodin posilování týdně, vaše tělo nedokáže takovou aktivitu uregenerovat. 

Co se pak může stát, když to tělo nezvládne "uregenerovat"? 

Pokud tělo nezvládá zátěž uregenerovat , dojde samozřejmě k jeho strádání a celkovém poklesu výkonu. Bohužel se jedná o poměrně častý problém, odhadnout své limity je opravdu těžké. Tímto problémem trpí začátečníci i profesionální sportovci. Pro mě samotného je to každodenní problém, kvůli své poruše imunity mi sebemenší odchylka v regeneračním procesu zajistí infekci horních cest dýchacích na 2 týdny. Což není příjemné asi pro nikoho. 

Existují i takoví lidé, kteří jedí málo, a přesto mají nadváhu? 

Bohužel, je to tak. V dnešní době se dá rozdělit primární příčina nadváhy na dvě skupiny: lidé, kteří konzumují přemíru cukrů, lidé kteří konzumují nedostatečné množství vyvážené stravy. V případě žen se v obou skupinách ještě přidává faktor nedostatečné aktivní hmoty. 

Co považujete za největší zlo v jídelníčku vyspělého světa? Je nějaká kultura, jejíž způsob stravování naopak považujete za téměř bezchybný? 

Za největší zlo považuji enormní přemíru cukrů, včetně těch, které obsahují slazené nápoje, bohužel i některé minerální vody, sladkosti a bohužel i dětská výživa. Je třeba si uvědomit, že obrovská část úmrtí je způsobena právě nevhodným způsobem stravování. Mnoho lidí si myslí, že onemocnění cév či srdce způsobují tuky ve stravě - skutečně tomu tak není. Vhodně zvolené tuky naopak dokáží proti tomuto bojovat a i v jiných aspektech zlepšovat naše zdraví. Evropská populace trpí zejména nedostatkem omega 3 mastných kyselin, jelikož konzumuje jen minimum ryb. Rybí tuk (a zejména mastné kyseliny EPA a DHA) má řadu pozitivních účinků na naše celkové zdraví – včetně fungování kardiovaskulárního systému. 

Jedním z problémů dnešní doby je extrémní dostupnost všech druhů potravin. Je sice skvělé, že si ráno můžeme dát kávu z Brazílie, poobědvat rybu vylovenou na Islandu a k večeři si dát sklenku vína z Francie, nicméně přeplněné regály a nespočet alternativ jednotlivých potravin často mohou vést ke zbytečnému přejídání. Co se týče stravování jednotlivých kultur, je ze zdravotního hlediska zajímavá například středomořská strava. 

A jak vypadá váš jídelníček? Jste dokonalý nebo také občas zhřešíte? A jak hřešíte? 

Přiznám se, že snad nikdy nemám stejný jídelníček, jsem pracovně hodně vytížený a ne vždy si mohu dopřát pět jídel denně. Opravdu často splním svůj denní příjem pouze ve 3 chodech, myslím, že to je sám o sobě důkaz, že není nutné jíst vyloženě pravidelně. Co se potravin v jídelníčku týče, nejvíce zastoupené složky určitě budou: maso, vajíčka, řecké jogurty, sýry, ořechy, ryby a samozřejmě všechny druhy příloh a zeleniny. V jídelníčku samozřejmě hřeším. 

Párkrát do měsíce si zajdeme s přítelkyní do restaurace a dopřeji si jídlo, na které mám opravdu chuť. 

Kolik kalorií denně v průměru sníte? 

Určitě si ze mě neberte příklad, ale pro čistý objem mám denní příjem něco málo pod 5000 kcal. Mám poměrně vysoký výdej a opravdu hodně zrychlený metabolismus. Když dojde k nejhoršímu, začnu ujídat celý sklad Fistore. 

Když už jste načal téma přítelkyně, jak ona zvládá „uregenerovat“ vaši popularitu ve „fanklubu“, který vznikl na základě vašeho působení ve skupině Fitness Motivation CZ? 

Má přítelkyně je opravdu hodně tolerantní, máme k sobě naprostou důvěru. Myslím, že jestli se mi povedlo za svou kariéru vybudovat něco, na co jsem opravdu hrdý a v životě bych se toho nevzdal, je to právě náš vztah, který bych za nic nevyměnil. Ve skupině Fitness Motivation panuje hodně přátelská atmosféra, určitě to neberu jako nějaký svůj soukromý fanclub. Z celé skupiny jsem asi nejvíc na očích já, takže moje jméno často všude figuruje. Je pravda, že se to tam občas pěkně rozjede... ale vše jen v mezích zábavy a slušnosti. 

Zdá se, že celý svět brojí proti palmovému oleji, jak se na tuto záležitost díváte vy z úhlu výživového poradce? 

Musím říci, že nejsem zrovna příznivcem "módních vln" ve výživě, před pár lety tu byla přemíra sacharidových vln, pak přišly třicetidenní výzvy, pak tady byly bezlepkové diety a momentálně tu máme šílenství s palmovým tukem. Naštěstí v této situaci je skvělý ekologický dopad této módní vlny. Samozřejmě i já jsem proti palmovému oleji z volných plantáží, je však potřeba rozlišovat produkty, které mají ve složení palmový olej s plantáží certifikovaných. Zakoupením těchto produktů dokonce můžete podporovat správu lesů v Malajsii i Indonésii. 

Na jaký produkt z vašeho internetového obchodu nedáte dopustit?

Bez zaváhání naše kniha! Jinak si myslím, že potravinové doplňky jsou opravdu jen doplňky a nejsou nutné, snad jen jediný, který svým klientům a samozřejmě všem ostatním doporučím, je opravdu kvalitní vitamin a minerál komplex s názvem Nexgen pro. V případě že nemáte v jídelníčku dostatek tučných ryb, je vhodné zařadit klasický rybí olej. 

Jaká je vaše cesta k úspěchu? 

Myslím, že neexistuje žádná tajná rada, jak dosáhnout úspěchu. Základem je hodně silná vůle a motivace. Za svoji kariéru výživového poradce a majitele velkého eshopu jsem musel vyřešit opravdu stovky problémů, ale postupem času zjistíte, že dokážete vyřešit opravdu jakýkoli problém, který se vám postaví do cesty - přesně tenhle stav považuji za úspěch. 

Děkuji za rozhovor a ať se podnikání i nadále daří tak jako doteď. 

 

 

Foto: Archiv

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia