#Trhy

Miloš Zeman obhájil post prezidenta republiky

Publikoval Michal Beneš29.1.2018

V sobotu 27. ledna ve 14:00 byly uzavřeny volební místnosti a my jsme se jen pár hodin poté dozvěděli oficiální výsledky druhého kola prezidentských voleb. Vzhledem k systému přímé volby prezidenta je jejich vítězem především demokracie, ale také Miloš Zeman, kterého si občané České republiky za svého prezidenta touto formou zvolili již opakovaně. Druhému kolu prezidentských voleb předcházely dvě debaty obou kandidátů, jedna v úterý na televizi Prima, druhá o dva dny později v České televizi.

Miloš Zeman obhájil post prezidenta republiky 1 fotografie ve fotogalerii

Ve srovnání s výsledkem druhého kola v roce 2013 byla Zemanova převaha nad jeho soupeřem Jiřím Drahošem menší, než jakou se mohl pyšnit před pěti lety v souboji s Karlem Schwarzenbergem. Zeman tentokrát obdržel 2 853 390 hlasů, což odpovídá 51,36 % voličů. Volební účast ve druhém kole byla 66,6 %, tedy zhruba o 7,5 % více než v roce 2013. Z toho se dá usoudit, že letošní volby většinu občanů nenechaly chladnými a skutečně je donutily jít o budoucnosti země hlasovat. Příčinou je pravděpodobně stále přetrvávající silná názorová disharmonie ve společnosti, která se vzhledem k výsledkům zdá být rozdělená na dva víceméně stejně početné tábory. Jedna polovina občanů je s výkonem funkce Miloše Zemana spokojená, druhá naopak volá po zásadní změně, které se ovšem protentokrát nedočkala.

Názorové souznění těchto dvou táborů se v nejbližší době nedá očekávat. To samé by však platilo i v případě opačném, tedy kdyby se ve volbách podařilo zvítězit Jiřímu Drahošovi, kterého mimochodem podpořili čtyři neúspěšní kandidáti z prvního kola – Michal Horáček, Marek Hilšer, Pavel Fischer i Mirek Topolánek. Společnost totiž nerozděluje Miloš Zeman nehledě na to, jak moc je mu tato role v médiích přisuzována. Společnost jednoduše rozdělují odlišné názory na některé zásadní problémy. Případný úspěch Jiřího Drahoše by znamenal jen prohození nálady oněch dvou táborů. Ti, které aktuální výsledky voleb zklamaly, by byli spokojení, jejich nespokojenost by však logicky přešla na stranu těch, jejichž kandidát protentokrát uspěl. Řešení pro sjednocení společnosti tedy s největší pravděpodobností není tak snadné jako pouhá výměna prezidenta republiky.

Často se zdá, že společnost rozdělují spíše žurnalisté a nejrůznější experti, kteří se za každou cenu snaží vyvolat dojem, že se nacházíme v boji nějakých dvou zcela odlišných světů, které spolu za žádných okolností nemohou vycházet. Nejčastěji můžeme slyšet o boji města proti vesnici, ale také o boji jakési intelektuální elity proti nevzdělaným, neúspěšným, nešťastným a frustrovaným lidem. Takové soudy na základě vzorků populace posbíraných v pochybných pouličních anketách působí jako neuvěřitelná drzost, a pokud se nad nimi skutečně zamyslíme, musí nám být jasné, že do ohně názorového nesouznění naprosto zásadním způsobem přilévají. Lidé spolu mohou vycházet jen tehdy, nejsou-li ovlivněni zbytečnými předsudky a nálepkami, které se na ně bohužel neustále hrnou právě z médií.

Problém příkopů ve společnosti v tomto článku však jen těžko vyřeším. Přál bych si, abychom všichni dokázali respektovat výsledek demokratických voleb, ať už dopadly podle našich představ, či nikoli. Nezbývá mi tedy než pogratulovat Miloši Zemanovi k jeho vítězství, ale i Jiřímu Drahošovi, který se mimochodem nechal slyšet, že z veřejného prostoru rozhodně nemá v úmyslu zmizet, k jeho relativně těsnému druhému místu.

Zdroj: volby.cz

Foto: zdroj polar.cz

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.