#Trhy

Nadílka pod stromečkem bude letos chudší. Vysoké ceny mění nákupní chování lidí

Redakce9.12.2022

Loňské Vánoce byly i navzdory pandemii koronaviru štědré. Letos ale tři z deseti Čechů (30 %) plánují kvůli vysoké inflaci a cenám energií méně utrácet za dárky. Nešetří však všichni – každý čtvrtý utratí za dárky přes 7 500 korun. Ukazuje se tak, že ekonomická situace ovlivnila nákupní rozhodování Čechů už letos.

Nadílka pod stromečkem bude letos chudší. Vysoké ceny mění nákupní chování lidí

Vánoce jsou za dveřmi, což pro některé znamená utáhnutí si opasků a pro jiné velké nakupování dárků. Vysoká inflace a ceny energií změnily chování českých spotřebitelů. Většina dotázaných (61 %) v listopadovém průzkumu UniCredit Bank sice odpověděla, že plánuje utratit za dárky stejně jako vloni, reálná hodnota jejich peněz však mezitím klesla. Z důvodu vysokých cen a drahého zboží proto zbylé čtyři desetiny (39 %) spotřebitelů mění nákupní strategii – z nich bezmála třetina (30 %) hodlá na dárcích ušetřit, zbylých 9 % naopak hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí.

Utrácíme jinak než vloni

Podle loňského průzkumu UniCredit Bank nejčastěji (33 %) Češi utratili za dárky v rozmezí 2501–5000 Kč, přičemž tento průměr zůstal zachován i letos (28 %). Změnil se však počet těch, kteří utratí za Vánoce minimum, i těch, kteří nakupují dárky v řádů tisíců korun. Lidé, kteří utrácí nejvíce, bývají středního věku (54–65 let), což lze odůvodnit tím, že mají za sebou řadu let pracovních zkušeností a největší úspory než nejmladší skupina dospělých (18–26 let), která také za dárky vydá nejméně peněz.  Dalším důvodem může být vyšší počet členů rodiny, ať už jde o děti či vnoučata.

Nejvíce své nákupní zvyky mění vícečlenné domácnosti

Rodiny se čtyřmi a více členy letos mění nákupní strategii nejčastěji. Ze všech respondentů budou nejvíce utrácet vícečlenné domácnosti, také ale nejčastěji plánují šetřit. V obou případech se dá předpokládat, že důvodem je nutnost kupovat více dárků pro více členů domácnosti, což se může prodražit. Průměrně chtějí lidé ušetřit alespoň 2 000 Kč.

Ačkoliv Češi často chtějí šetřit, jen minimum z nich (9 %) uvažuje také o možnosti obdarovat své blízké finančním produktem, který by šetřil peníze i jim. Důvodem může být nedostatečná znalost výhod termínovaných vkladů, spořicích účtů či investic. Panuje také obava, že investovat je riskantní a člověk může přijít o veškeré úspory. Uložit peníze na spořicí účet nebo termínovaný vklad je přitom zcela bezpečné, bezplatné a obdarovaný se může těšit z uspořených peněz, které se mu na účtu uspoří. Noví klienti UniCredit Bank mohou využít nabídky založit si běžný účet se spořením START, OPEN či TOP, ke kterému dostanou úrok 6 % k částkám do 500 000 Kč. Nabídka platí do konce roku. Nabízíme také termínované vklady s úrokovou sazbu 5,5 % při uložení na 12 měsíců.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.