#Trhy

Německé automobilky se rychle přizpůsobují čínské konkurenci a spolupracují se start-upy na výrobu elektromobilů

KN12.9.2023

Na rostoucí čínskou konkurenci reagují německé automobilky zrychlením přechodu na elektromobily. Zároveň hledají partnerství právě v řadách čínských start-upů.

Německé automobilky se rychle přizpůsobují čínské konkurenci a spolupracují se start-upy na výrobu elektromobilů

Dle poradenské společnosti Inovev bylo v roce 2023 8 % nových elektromobilů prodaných v Evropě vyráběno čínskými firmami, což představuje 2 % nárůst oproti předchozímu roku a 4 % oproti roku 2021.

Na letošním autosalonu IAA se počet čínských společností zdvojnásobil. V rámci IAA probíhá také největší čínská konference o elektromobilitě, World New Energy Vehicle Congress. Zúčastnili se jí významní představitelé, včetně čínského „otce elektromobilů“ Wan Ganga.

Německý kancléř Olaf Scholz na úterním zahajovacím ceremoniálu IAA uvedl, že čínská konkurence by měla německý průmysl povzbudit, nikoliv vyděsit.

Čínské startupy jsou stále závislé na rozsahu zakázek a investicích německých automobilových gigantů. Nedávno uzavřela automobilka Volkswagenem s čínskou firmou Xpeng dohodu o výrobě dvou nových modelů, a další, jako LeapMotor, hledají partnerství k podpoře svého globálního prodeje. Čínské společnosti se zároveň stále snaží překonat překážky jako jsou předsudky vůči čínským výrobkům a vysoké dovozní náklady a prosadit se na mezinárodním trhu.

Podle Jia Jianxu, generálního ředitele společného projektu mezi čínským státním SAIC a Volkswagenem, musí firmy hledat spolupráci, i když vyrostou a stanou se giganty. "K partnerství musíme přistupovat s pokorou," prohlásil na akci pořádané čínským časopisem China Auto Review v Mnichově.

Čínští manažeři zároveň vyjádřili obdiv k technologickému pokroku evropských automobilových firem. "Po dvou dnech na IAA mám obrovský respekt k evropským technologiím," uvedl You Zheng, výkonný ředitel čínské společnosti Dongfeng Motor. "Evropa se stále posouvá vpřed v oblasti elektromobilů, a my bychom měli zlepšit své technologické dovednosti."

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.