#Trhy

Německému průmyslu hrozí recese

KN16.11.2023

Německá průmyslová výroba stále zpomaluje, což vyvolává obavy z recese. Zářijový pokles výroby dosáhl 1,4 procenta, což je ještě rychlejší propad než v předchozím měsíci, kdy klesla o 0,1 procento.

Německému průmyslu hrozí recese 1 fotografie ve fotogalerii

Zakázky německého průmyslu stouply o pouhá 0,2 procenta oproti srpnovému růstu o 1,9 procent. Výroba strojů a zařízení i kovovýroba sice zaznamenaly podstatný nárůst zakázek, ale odvětví výroby počítačů, elektroniky a optických produktů naopak zaznamenalo prudký pokles.

Statistický úřad nedávno uvedl, že ve třetím čtvrtletí pokleslo i německé HDP, a to o 0,1 procento oproti druhému čtvrtletí. To znamená konec růstu, který byl v tomto kvartálu zaznamenán.

Největší poklesy zaznamenaly sektory výroby spotřebního zboží a produkce energií, ale citelně zasáhlo i většinu ostatních průmyslových odvětví. Toto zpomalení zvyšuje obavy, že německá ekonomika se dostane do recese.

 

Důvody poklesu průmyslové výroby

Německo, největší ekonomika v Evropě a hlavní obchodní partner České republiky, čelí řadě hlubších problémů, včetně účinků války na Ukrajině. Tato situace německé výrobce zbavila levné energie z Ruska a závisí nyní na nákladnějších zdrojích energie. Současně stárne pracovní síla, což ztěžuje hledání zaměstnanců.

 

Výhled do budoucna

Svaz německého strojírenského průmyslu (VDMA) očekává v příštím roce pokles produkce strojírenského sektoru o další dvě procenta, a to navzdory určitému zlepšení situace v dodavatelských řetězcích.

Tuto situaci bude třeba pečlivě sledovat, protože Německo je stále klíčovým hráčem na evropské ekonomické scéně a jakékoli potíže zde mohou mít dopad na celou Evropu.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.