Trhy

Novela zákona o EET - co přinesla podnikatelům?

Publikoval Iva Grácová13.6.2018

Nejmenší podnikatelé budou mít možnost evidovat tržby off-line. Vláda dnes schválila návrh novely zákona o evidenci tržeb, který upravuje náběh 3. a 4. fáze evidence tržeb. Přináší možnost nejmenším podnikatelům evidovat své tržby off-line, bez připojení k internetu. Kterých podnikatelů se návrh konkrétně týká? A co přesně tzv. zvláštní režim elektronické evidence tržeb (EET) znamená?

Novela zákona o EET - co přinesla podnikatelům? 1 fotografie ve fotogalerii

Kdo může nový režim využít?

Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají maximálně 2 zaměstnance a výše jejich hotovostních příjmů z evidovaných tržeb v každých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsících nepřesáhne 200 000 Kč, budou moci vystavovat účtenky z bloku, který dostanou zdarma na finančním úřadě. Jednou za čtvrt roku pak zašlou speciální formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek na finanční úřad. 

Podnikatelé chtějí vyšší limit

Ministerstvo financí uvedlo, že tento návrh řešení evidence tržeb vznikl na základě jednání se zástupci podnikatelských svazů a asociací, s tím, že vychází ze stávajících zákonných povinností poplatníků vést evidenci svých jednotlivých příjmů pro případ kontroly finančních úřadem. Zástupci asociace malých a středních podniků, stejně tak jako Hospodářská komora, však požadují zvýšení limitu pro evidování tržeb off-line, a to až na 750 000 Kč ročně. Celkově se tak podnikatelé v názoru na vládou schválené změny v EET značně liší.

Stanovené podmínky pro získání tohoto režimu se vztahují na relativně široký okruh podnikatelů. V maximální hranici může jít až o 340 000 podnikatelských subjektů. Ministerstvo financí však předpokládá, že ve skutečnosti se pro tento režim rozhodne výrazně menší množství. 

Rozhodnutí ústavního soudu

Třetí vlna EET se měla od letošního března týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se pak do systému měli zapojit také vybraní řemeslníci. 

Ústavní soud loni 15. prosince zrušil plánovaný „náběh“ 3. a 4. etapy EET. S odloženou platností škrtl také několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb, která se týkala např. rodných čísel na účtenkách či bezhotovostních plateb. Povinnost evidovat tržby se tak díky rozhodnutí soudu od letošního 1. března nevztahuje na platby kartou. Stejně tak již nemusí být na účtence uvedeno DIČ podnikatele. V novele ministerstvo požaduje vrátit povinnost DIČ uvádět. Nebude se to týkat pouze případů, kdy toto číslo obsahuje rodné číslo poplatníka. 

Kdy začne novela zákona platit?

Podnikatelé, kteří spadají do těchto fází, začnou evidovat společně v jedné vlně, která by měla být spuštěna půl roku po platnosti zákona. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že přesný termín spuštění bude záviset na délce legislativního procesu. Pokud by zákon začal platit např. v prosinci letošního roku, poslední vlna EET by odstartovala 1. července 2019.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2017 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.
made with    by esmedia