#Finance

Plány Čechů na Vánoce 2023: Bude se šetřit!

Tisková zpráva12.12.2023

Letos očekávají Češi nižší výdaje na vánoční svátky, přičemž průměrná domácnost plánuje utratit přibližně 12 tisíc korun. Tento odhad je o 1 500 korun nižší než v předchozím roce. Většina lidí hodlá šetřit především na vánočních dárcích, s průměrným plánovaným výdajem do 5 tisíc korun. Podle průzkumu provedeného Českou bankovní asociací a výzkumnou agenturou Ipsos zvažuje půjčku na vánoční dárky pouze 3 % respondentů.

Plány Čechů na Vánoce 2023: Bude se šetřit!

Průzkum byl proveden v listopadu 2023 na reprezentativním vzorku obyvatel ČR ve věku 18–79 let s velikostí vzorku 1000 respondentů.

Plány na vánoční výdaje

Většina respondentů plánuje za vánoční dárky utratit 3 až 5 tisíc korun (22 %) nebo 5 až 10 tisíc korun (21 %). Téměř třetina by chtěla utratit do 3 tisíc korun za jídlo a pití a více než 40 % lidí hodlá dát do 500 korun za výzdobu.

Očekávané celkové náklady na Vánoce činí průměrně 12 tisíc korun, což je o 1 500 korun méně než v minulém roce. Toto snížení je ovlivněno inflací a energetickou krizí.

Češi a půjčky na „Vánoce“

Přestože 3 % respondentů zvažuje půjčku na vánoční dárky, většina Čechů považuje zadlužení kvůli Vánocům za nesprávné. Mladší lidé do 26 let jsou více nakloněni této myšlence, ale stále jde pouze o méně než desetinu z nich.

Zhruba polovina lidí, kteří uvažují o půjčce na vánoční dárky, by ji chtěla vzít od banky. Obavy ze splácení nemá třetina respondentů, zatímco zhruba stejný počet se obává potíží se splácením, přičemž 6 % z nich vnímá tento problém jako značný.

Problémy se splácením půjčky chce pětina dlužníků řešit odkladem splátek, zatímco každý desátý uvažuje o půjčce v rodině.

 

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.