#Finance

Průměrná mzda se zvýšila. Zaměstnanci si za ni však reálně koupí méně.

KN8.12.2023

Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí tohoto roku vzrostla meziročně o 7,1 procenta na 42 658 korun, což však po započtení osmiprocentní inflace znamenalo reálný pokles o 0,8 procenta, jak uvedl Český statistický úřad. I přes nominální nárůst průměrných mezd tedy v Česku dochází k poklesu kupní síly. Tento trend významně ovlivňuje každodenní život zaměstnanců a jejich možnost utrácet za základní potřeby a služby.

Průměrná mzda se zvýšila. Zaměstnanci si za ni však reálně koupí méně.

Medián mezd se zvýšil o 7,1 procenta na 37 492 korun, přičemž muži dosáhli průměrné mzdy 40 153 korun a ženy 34 705 korun. Osmdesát procent zaměstnanců se ve třetím čtvrtletí pohybovalo v rozmezí mezi 19 835 a 66 998 korunami.

Reálná mzda pokračuje ve svém osmém čtvrtletí poklesu, avšak tempo snižování se mírně zpomalilo. Celkově platí, že dvě třetiny zaměstnanců nedosáhne průměrné mzdy.

Které sektory se dočkaly reálného růstu průměrné mzdy?

Nominálně vzrostla průměrná mzda ve třetím čtvrtletí oproti předchozímu období o 2 810 korun. Český statistický úřad zdůraznil, že toto zvýšení je důsledkem různorodého vývoje v jednotlivých odvětvích, firmách a organizacích.

Mezi sektory, kde došlo k reálnému nárůstu mezd, patří energetika, kde zaměstnanci zaznamenali nominální nárůst o 13,7 procent, což se promítlo do reálného přírůstku o 5,3 procent. Také v informačních a komunikačních službách, ubytování, stravování, v oblasti nemovitostí a ve zpracovatelském průmyslu se kupní síla mezd mírně zvýšila. V ostatních sektorech nominální růst zůstal pod úrovní osmiprocentní inflace.

V informačních a komunikačních činnostech dosáhli zaměstnanci nejvyšší průměrné mzdy ve výši téměř 77 300 korun. Druhé místo patří financím a pojišťovnictví s průměrem okolo 67 200 korun, zatímco třetí pozici obsadila výroba a distribuce elektřiny, plynu, tepla a klimatizace s průměrnou mzdou 61 600 korun. Na opačném konci žebříčku zůstalo ubytování, stravování a pohostinství, kde průměrná mzda činila kolem 26 200 korun.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.