#Trhy

Pracovní Trh 2024: Porostou mzdy, ale i nezaměstnanost. Automatizace změní pravidla hry.

Tisková zpráva16.1.2024

Podle personalistů máme v roce 2024 očekávat pozitivní trendy na pracovním trhu. Mezi hlavní výhledy patří mírný nárůst mezd a pokračující boj o vrcholové manažery. Nezaměstnanost, která se v loňském roce držela okolo 3,5 %, by mohla v prvním čtvrtletí letošního roku mírně stoupnout. I přesto však počet volných míst zůstává poměrně vysoký a téměř polovina firem plánuje rozšiřování svých týmů.

Pracovní Trh 2024: Porostou mzdy, ale i nezaměstnanost. Automatizace změní pravidla hry. 1 fotografie ve fotogalerii

Růst mezd i daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů

Rok 2024 přináší i pozitivní změny ve finančním ohodnocení zaměstnanců. Předpokládané snížení inflace bude pravděpodobně pozitivním impulsem pro meziroční růst mezd. Důležitou roli bude i nadále hrát také daňové zvýhodnění benefitů, ačkoli se očekávalo jejich výrazné omezení.

 

Rutinní pozice jsou v ohrožení, avšak kvalifikovaných pracovníků je naopak nedostatek

Automatizace a robotizace mohou do roku 2030 ovlivnit více než milion pracovních míst, v čele s rutinními pozicemi, které jsou ohroženy nejvíce.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, zejména v oblasti IT, zůstává pro firmy velkou výzvou. Investice do vzdělávání a rozvoje znalostí zaměstnanců se stávají pro udržení konkurenceschopnosti na trhu práce klíčovou záležitostí.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.