#Trhy

Saif al-Islam Kaddáfí se vrací do politiky

Michal Beneš1.12.2017

Saif al-Islam Kaddáfí se vrací do politiky 1 fotografie ve fotogalerii

2010 - REUTERS/AMR ABDALLAH DALSH - Nawal Sayed

„Tohle je naše země, tohle jsou naši lidé. Tady žijeme, tady zemřeme. A zvítězíme. Zvítězíme, protože lidé jsou s námi,“ řekl novinářům během projížďky libyjským Tripolisem, který byl v té době, v srpnu roku 2011, ještě v rukou režimu jeho otce Muammara Kaddáfího. Věci však krátce nato nabraly rychlý spád. O dva měsíce později byl režim poražen a Kaddáfího život vyhasl poté, co americké drony a francouzské stíhačky zaútočily na jeho konvoj, jenž byl následně nahnán do rukou džihádistů, kteří plukovníka brutálním způsobem lynčovali a zabili. Saif al-Islam byl o tři měsíce později nalezen, zajat a vězněn. V roce 2015 byl dokonce odsouzen k trestu smrti, rozsudek byl však později zrušen v rámci amnestie pro politické vězně. Saif al-Islam byl tak 10. června letošního roku propuštěn na svobodu. O jeho vydání však zároveň nepřestává usilovat Mezinárodní trestní soud v Haagu, který ovšem ve spoustě zemí nemá příliš dobrou pověst, bývá totiž často označován za neobjektivní a zaujatý ve prospěch západních zájmů.

Přes to všechno nyní Saif al-Islam oznámil svůj návrat do politiky ve snaze vymanit Libyi z chaotické krize, ve které se zmítá již šestým rokem poté, co byl fungující režim jeho otce svržen pochybnými bojůvkami ve spolupráci s přímou vojenskou intervencí některých západních zemí. Po odstranění onoho režimu totiž zemi nikdo nedokázal nabídnout funkční alternativu, většina předtím tolik zapálených účastníků honu na Kaddáfího navíc rychle ztratila zájem osud libyjského lidu řešit. Libye se tak stala ideálním útočištěm nejrůznějších teroristických organizací, které mezi sebou bojují o nadvládu nad jednotlivými oblastmi, trénují zde své vojáky a posílají je bojovat i do dalších zemí, ve kterých se snaží expandovat. Oficiální vláda je příliš slabá, nemá kontrolu nad velkou částí území a ozbrojených složek, navíc nemá ani zdaleka takovou podporu, jakou měl Kaddáfího režim. Saif al-Islam je však stále v kontaktu s významnými představiteli kmenů, které v otázce stabilizace Libye hrají klíčovou roli. Jeho diplomatické zkušenosti, cenné konexe a autorita, kterou v něm většina tamějších obyvatel stále vidí, mohou přispět k obnovení míru v Libyi.

Kdo je Saif al-Islam Kaddáfí?

Druhý z osmi potomků Muammara Kaddáfího. Narodil se 25. června 1972 druhé Kaddáfího manželce Safii Farkaš. V letech 2003 až 2008 vystudoval London School of Economics, na které získal magisterský i doktorský titul. Byl považován za otcovu pravou ruku a budoucího dědice jeho režimu. Byl mimořádně viditelný a aktivní ve snaze o napravení vztahů mezi Libyí a západem od roku 2000, až do začátku arabského jara v roce 2011. Po vypuknutí nepokojů odmítl, na rozdíl od některých jeho sourozenců, Libyi opustit a rozhodl se bojovat až do pádu džamáhíríje. Ani šest let poté neztrácí víru v obnovení stability v zemi.

Text: Michal Beneš

Foto: American University in Cairo, in 2010 - REUTERS/AMR ABDALLAH DALSH - Nawal Sayed

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.