#Lidé a projekty

Umělá inteligence pro české firmy

V pražském Hotelu Occidental se uskutečnila konference na téma Umělá inteligence pro české firmy pod taktovkou společnosti Seminaria. Akci záštitou podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Hospodářská komora České republiky.

Umělá inteligence pro české firmy 1 fotografie ve fotogalerii

Úvodního slova konference se ujal Bohumír Štědroň s výhledy do budoucnosti v rámci využívání umělé inteligence. Mimo jiné zmínil i technologii RFID, která může být během příštích několika let nedílnou součástí lidského života, zejména v podobě čipu zabudovaného v těle. Rovněž zmínil i nově vzniklé pracovní pozice, mezi nimiž například budou psychologové pro roboty či manažeři pro komunikaci s biosférou.

 Detaily právní úpravy poskytovaných služeb AI v praxi představil účastníkům Pavel Čech, expert na IT a IP právo. Věnoval se možnostem, ale zároveň i limitům smluvní úpravy omezení a vyloučení odpovědnosti za škodu prostřednictvím obchodních podmínek.

Na jeho příspěvek navázal Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnické asociace ČR. Hned na úvod svého vystoupení informoval účastníky, že ČR bude v budoucnu modelovou evropskou zemí, využívající umělou inteligenci. Opírá se tak o Národní strategii umělé inteligence, kterou v květnu 2019 schválila vláda ČR. Cílem zapojení umělé inteligence je rychlejší výroba, kratší doba dodání, ale i rychlejší úhrada zboží a služeb. Nicméně bez zaměstnanců, kteří budou schopni překlopit strategii Průmyslu 4.0 do praxe, to nebude jednoduché. 

Umělá inteligence vs. ochrana osobních údajů patří mezi hlavní téma, jež jen nejčastěji diskutováno s ohledem na GDPR. Prioritní oblastí je však i soukromí a lidské právo, jak daleko bude moci umělá inteligence zajít např. při automatickém nastavování reklam uveřejněných na internetu.

Závěr konference byl jako již tradičně na konferencích Seminaria věnován finanční podpoře. Martin Šindelář ze společnosti Deloitte poskytl návštěvníkům přehled dotačních programů OP PIK v oblasti výroby, ICT, energie, ale i poradenství. Na závěr nechyběly ani diskuse nad daňovými odpočty na výzkum a vývoj, které mohou být pro firmy stále zajímavější.

Cílem konference Umělá inteligence pro české firmy bylo během jediného dne poskytnout přehled o klíčových aspektech AI včetně chystaných finančních podpor. Představit směr vývoje AI, jaké překážky je třeba řešit při zavádění AI do firemní praxe, nebo jak právně a smluvně ošetřit zamýšlené i nezamýšlené důsledky AI.

Další informace o konferenci naleznete na našich webových stránkách www.seminaria.cz.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.