#Trhy

Úrokové sazby - hrozba?

Iva Grácová31.10.2017

V dubnu letošního roku zrušila ČNB kurzový závazek a česká koruna se od té doby nese na vlně nejvíce posilující měny.

Úrokové sazby - hrozba?

Vůči dolaru si koruna připsala od počátku letošního roku 19 %, vůči euru získala přes 5 % od uvolnění režimu kurzového závazku. Úrokové sazby bankovní rada zvýšila na počátku srpna, poprvé od února 2008. Již v září všichni s napětím očekávali, zda-li dojde k dalšímu navýšení sazeb. Pro tento krok byl především nárůst inflačních rizik v naší ekonomice – silný růst HDP (4,7 % meziročně), nízká nezaměstnanost a růst mezd. I přes fakt, že se inflace pohybuje nad dvouprocentním inflačním cílem, se bankovní rada rozhodla vyčkat na novou makroekonomickou prognózu do listopadu. Analytici se shodují, že již na čtvrtečním zasedání dojde k zvýšení úrokových sazeb.

Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. I přesto, že část potřebného měnového zpřísnění již zajistil silnější kurz koruny, nevylučují někteří členové bankovní rady ani možný růst o půl procentního bodu. Tradiční vazba mezi posilování měny a růstem úrokových sazeb je díky značné překoupenosti koruny narušena a měna tak na růst úrokových sazeb ČNB reagovala méně, než by bylo obvyklé. Protože však může její citlivost od určité výše sazeb opět vzrůst, bylo by pro centrální banku vhodnější zvyšovat sazby v menších krocích, aby tak nedošlo k přílišnému posílení koruny.

Ve čtvrtek se dozvíme také novou makroekonomickou prognózu. Ekonomové se shodují, že ČNB zlepší odhad růstu ekonomicky i inflace. Srpnová prognóza odhadovala růst ekonomiky letos o 3,6 % a příští rok o 3,2 %.

Podle vyjádření bankovní rady ČNB by další zvyšování sazeb mohlo ohrozit pouze prudké posílení koruny. Jak velké posílení by centrální banku přimělo změnit očekávaný směr své politiky, je neznámou. Dle analytiků lze proto očekávat posilování koruny i v příštím roce a očekává se, že dojde k postupnému navyšování sazeb v každém čtvrtletí příštího roku, tedy celkem čtyřikrát.

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.